СУРМА, МИШ'ЯК, КОБАЛЬТ - Важкі метали. Джерела надходження у навколишнє середовище. Дія на організм людини

Сурма присутня разом з миш'яком у рудах, що містить сульфіди металів. Світове виробництво сурми становить близько 70 т у рік. Сурма є компонентом сплавів, використовується у виробництві сірників, у чистому виді застосовується в напівпровідниках.

Токсична дія сурми подібно миш'яку. Більші кількості сурми викликають блювоту, при хронічному отруєнні сурмою наступає розлад травного тракту, супроводжувана блювотою й зниженням температури.

Миш'як у природі присутня у вигляді сульфатів. Його зміст у свинцево-цинкових концентратах близько 1 %. Внаслідок летючості він легко попадає в атмосферу.

Найдужчими джерелами забруднення цим металом є гербіциди (хімічні речовини для боротьби з бур'янистими рослинами), фунгіциди (речовини для боротьби із грибними хворобами рослин) і інсектициди (речовини для боротьби зі шкідливими комахами).

По токсичних властивостях миш'як ставиться до отрути, що накопичуються. По ступені токсичності варто розрізняти елементарний миш'як і його сполуки. Елементарний миш'як порівняно мало отрутний, але володіє тератогенными властивостями. Шкідливий вплив на спадкоємний матеріал (мутагенність) є спірним.

Сполуки миш'яку повільно поглинаються через шкіру, швидко всмоктуються через легені й шлунково-кишковий тракт. Смертельна доза для людини - 0,15-0,3 р.

Хронічне отруєння викликає нервові захворювання, слабість, оніміння кінцівок, сверблячка, потемніння шкіри, атрофію кісткового мозку, зміни печінки. Сполуки миш'яку є канцерогенними для людини. Миш'як і його сполуки ставляться до II класу небезпеки.

Кобальт не є широко застосовуваним. Так, наприклад, його використовують у сталеливарній промисловості, у виробництві полімерів. При влученні усередину більших кількостей кобальт негативно впливає на зміст гемоглобіну в крові людини й може викликати захворювання крові. Припускають, що кобальт викликає базедову хворобу. Цей елемент небезпечний для життя організмів через його надзвичайно високу реакційну здатність і ставиться до I класу небезпеки.

Похожие статьи




СУРМА, МИШ'ЯК, КОБАЛЬТ - Важкі метали. Джерела надходження у навколишнє середовище. Дія на організм людини

Предыдущая | Следующая