Харчування й здоров'я людини - Екологічні фактори, що впливають на здоров'я людини

Кожний з нас знає, що їжа необхідна для нормальної життєдіяльності організму.

Протягом всього в з організмі людини безупинно відбувається обмін речовин і енергії. Джерелом необхідних організму будівельних матеріалів і енергії є живильні речовини, що надходять із зовнішнього середовища в основному з їжею. Якщо їжа не надходить в організм, людина почуває голод. Але голод, на жаль, не підкаже, які живильні речовини й у якій кількості необхідні людині. Ми часто вживаємо в їжу те, що смачно, що можна швидко приготувати, і не дуже замислюємося про корисність і доброякісність уживаних продуктів.

Лікарі затверджують, що повноцінне раціональне харчування - важлива умова збереження здоров'я й високої працездатності дорослих, а для дітей ще й необхідна умова росту й розвитку.

Для нормальних ростів, розвитку й підтримки життєдіяльності організму необхідні білки, жири, вуглеводи, вітаміни й мінеральні солі в потрібному йому кількості.

Нераціональне харчування є однією з головних причин виникнення серцево-судинних захворювань, захворювань органів травлення, хвороб, пов'язаних з порушенням обміну речовин.

Регулярне переїдання, споживання надлишкової кількості вуглеводів і жирів - причина розвитку таких хвороб обміну речовин, як ожиріння й цукровий діабет.

Вони викликають поразки серцево-судинної, дихальної, травної й іншої систем, різко знижують працездатність і стійкість до захворювань, що скорочує тривалість життя в середньому на 8-10 років.

Раціональне харчування - найважливіша неодмінна умова профілактики не тільки хвороб обміну речовин, але й багатьох інших.

Харчовий фактор відіграє важливу роль не тільки в профілактиці, але й у лікуванні багатьох захворювань. Спеціальним образом організоване харчування, так зване лікувальне харчування - обов'язкова умова лікування багатьох захворювань, у тому числі обмінних і шлунково-кишкових. [4]

Лікарські речовини синтетичного походження на відміну від харчових речовин є для організму чужорідними. Багато хто з них можуть викликати побічні реакції, наприклад, алергію, тому при лікуванні хворих варто віддавати перевагу харчовому факторові.

У продуктах багато хто біологічно активні речовини виявляються в рівних, а іноді й у більше високих концентраціях, чим у застосовуваних лікарських засобах. От чому з найдавніших часів багато продуктів, у першу чергу овочі, фрукти, насіння, зелень, застосовують при лікуванні різних хвороб.

Багато продуктів харчування роблять бактерицидні дії, придушуючи ріст і розвиток різних мікроорганізмів. Так, яблучний сік затримує розвиток стафілокока, сік граната придушує ріст сальмонелл, сік журавлини активний у відношенні різних кишкових, гнильних і інших мікроорганізмів. Усім відомі антимікробні властивості лука, часнику й інших продуктів. На жаль, весь цей богатый лікувальний арсенал не часто використовується на практиці.

Раціональне харчування передбачає необхідність при складанні добового раціону враховувати, з одного боку, потреби організму в основних живильних речовинах і енергії, з іншого боку - зміст цих речовин і їхню енергетичну цінність. Необхідно строго дотримувати санітарно-гігієнічних правил готування їжі. Ретельно мити, піддавати термічній обробці продукти харчування. Все це робиться для того, щоб в організм людини не потрапили біологічні забруднювачі - хвороботворні й паразитичні організму.

Але тепер з'явилася нова небезпека - хімічне забруднення продуктів харчування. З'явилося й нове поняття - екологічно чисті продукти.

Очевидно, кожному з нас доводилася купувати в магазинах великі, гарні овочі й фрукти, але, на жаль, у більшості випадків, спробувавши їх ми з'ясовували, що вони водянисті й не відповідають нашим вимогам щодо смаку. Така ситуація відбувається, якщо сільськогосподарські культури вирощуються із застосуванням великої кількості добрив і ядохимикатов. Така сільськогосподарська продукція здатна мати не тільки погані смакові якості, але й бути небезпечної для здоров'я.

Азот - складова частина життєво важливих для рослин, а також для тваринних організмів сполук, наприклад білків.

У рослинах азот надходить із грунту, а потім через продовольчі й кормові культури попадає в організми тварин і людини. Нині сільськогосподарські культури чи ледве не повністю одержують мінеральний азот з хімічних добрив, тому що деяких органічних добрив не вистачає для збіднених азотом грунтів. Однак на відміну від органічних добрив у хімічних добривах не відбувається вільного виділення в природних умовах живильних речовин.

Виходить, не виходить і "гармонійного" харчування сільськогосподарських культур, що задовольняє вимоги їхнього росту. У результаті відбувається надлишкове азотне харчування рослин і внаслідок цього нагромадження в ньому нітратів.

Надлишок азотних добрив веде до зниження якості рослинної продукції, погіршенню її смакових властивостей, зниженню витривалості рослин до хвороб і шкідників, що, у свою чергу, змушує хлібороба збільшувати застосування ядохимикатов. Вони також накопичуються в рослинах. Підвищений зміст нітратів приводить до утворення нітритів, шкідливих для здоров'я людини. Уживання такої продукції може викликати в людини серйозні отруєння й навіть смерть. [2]

Особливо різко проявляється негативна дія добрив і ядохимикатов при вирощуванні овочів у закритому грунті. Це відбувається тому, що в теплицях шкідливі речовини не можуть безперешкодно випаровуватися й нестися потоками повітря. Після випару вони осідають на рослини.

Рослини здатні накопичувати в собі практично всі шкідливі речовини. От чому особливо небезпечна сільськогосподарська продукція, вирощувана поблизу промислових підприємств і великих автодоріг.

Похожие статьи




Харчування й здоров'я людини - Екологічні фактори, що впливають на здоров'я людини

Предыдущая | Следующая