Вплив результатів діяльності заводу на навколишнє середовище, Джерела утворення забруднюючих речовин - Оцінка впливу на навколишнє середовище молокозаводу (на прикладі ВАТ "Вінницький міський молочний завод")

Джерела утворення забруднюючих речовин

В процесі виробництва молочної продукції на ВАТ "Вінницький міський молочний завод" відбувається забруднення навколишнього середовища.

Характеристики місць утворення шкідливих речовинна підприємстві:

1. Піч для випічки вафельних стаканчиків - джерело 1,2

На підприємстві в цеху по виробництву морозива, експлуатуються дві печі для випічки вафельних стаканчиків. В якості палива використовується природний газ. Витрата палива - 52400 м3/рік. При згорянні палива у печах в атмосферне повітря виділяються забруднюючі речовини: діоксид азоту, оксид вуглецю, а також парникові гази: вуглекислий газ, оксид діазоту, метан, ртуть.

2. Аміачно-холодильна компресорна станція - джерело 3-6

Для забезпечення холодоагентами відділення для зберігання сировини і готової продукції на виробництві експлуатується аміачно-холодильна компресорна станція. За рахунок негерметичності апаратури в атмосферне повітря виділяються пари аміаку.

3. Дільниця мийки обладнання і тари для молочних продуктів - джерело 7

В процесі мийки обладнання і тари для молочних продуктів в атмосферне повітря виділяється аерозоль гідроокису натрію.

4. Цех по виробництву сухого молока - джерело 8

Сушка сухого молока відбувається в сушильній установці американського типу. В процесі сушки сухого молока виділяється пил сухого молока, що надходить в атмосферне повітря після очищення в групі технологічних циклонів ефективністю 97%.

5. Зварювальне виробництво - джерело 9

На підприємстві експлуатується зварювальний пост. В якості електродів

Використовуються електроди марки АНО-3. В ході зварювальних робіт в атмосферне повітря виділяються забруднюючі речовини: оксид марганцю і оксид заліза.

6. Ремонтно-механічне відділення - джерело 11

На виробництві експлуатуються мталообробні верстаки: токарний, токарногвинторізний. При роботі металообробних верстаків в атмосферне повітря виділяються забруднюючі речовини: пил металевий.

7. Деревообробний цех - джерело 12

На виробництві експлуатуються деревообробні верстаки: фуговальний, рейсмусний, циркулярна пила. При роботі верстаків в атмосферне повітря виділяється пил деревини.

8. Холодильне виробництво - джерело 13

Для зберігання молочної продукції на підприємстві експлуатується 6 холодильних установок. В якості холодоагента використовуються різні види фреонів: фреон-507, фреон-404, фреон-22. Дозаправка фреону становить 8 кг на рік на одну установку [3].

Отже, в процесі виробництва відбувається забруднення навколишнього середовища такими речовинами:

    - діоксид азоту; - оксид вуглецю; - метан; - ртуть; - аерозоль гідроокису натрію; - оксид заліза; - фреони.

Двоокис азоту належить до сімейства високою реакційною гази називаються оксиди азоту (NOx). Двоокис азоту є сильним окислювачем, який реагує у повітрі з утворенням азотної кислоти, а також токсичних органічних нітратів. Він також відіграє важливу роль в атмосферних реакціях, які утворюють приземний озон (смог). Діоксид азоту є токсичним для рослин в короткостроковій концентрація 120 мкг/м3. Коли діоксиду сірки та озону в даний час вплив на рослинність, ще гірше. Поряд з діоксидом сірки, діоксидом азоту також може призвести до випадання кислотних дощів.

Чадний газ (СО) являє собою безбарвний, без запаху, отруйний газ. Чадний газ вступає в реакцію з іншими забруднювачами виробляти приземного озону, який може завдати шкоди здоров'ю людини, пошкодження будівель та сільськогосподарських культур.

Метан СН4 виробляється у великих кількостях в результаті біологічних перетворень в природі. Оцінки обсягів щорічних природних джерел та стоків метану в світі складають приблизно 500 мільйонів тонн. З даних 1990 року, в Україні найбільший внесок у викиди метану вносить енергетика - біля 65%, також багато метану викидається при виробництві сільськогосподарської продукції та при утилізації відходів. Метан - супутній продукт спалювання біомаси та неповного згорання палива. Поглиначами метану є грунти та хімічні перетворення в атмосфері.

Ртуть є єдиним загальним метал, який не замерзає при звичайних температурах. Ртуть іноді називають ртуттю. Це важкий, сріблясто-білий рідкий метал. Це досить поганий провідник тепла в порівнянні з іншими металами, але це справедлива провідником електрики. Всі ртуті, які викидаються в навколишнє середовище, в кінцевому рахунку виявляються в грунтах і поверхневих водах. Ртуть з грунту можуть накопичуватися в грибах. Кислотні поверхневі води можуть містити значну кількість ртуті.

Риби це організми, які поглинають велику кількість метил-ртуті з поверхні води щодня. Як наслідок, метил-ртуть може накопичуватися в рибі і в харчових ланцюгах, що вони є частиною. Ефект, що ртуть має на тварин: пошкодження нирок, руйнування шлунка, пошкодження кишечника, репродуктивна недостатність і ДНК зміни.

Гідроксид натрію не має запаху. Таким чином, запах не дає попередження небезпеки. Легке подразнення носа і горла, служить вказівкою впливу пилу або туману містять гідроксид натрію при концентрації більше 0,5 мг/м3. Порошкоподібному вигляді натрій є вибухонебезпечною у воду і отрута комбінованих і незв'язаний з багатьма іншими елементами.

Залізо блискучий, пластичний, ковкий, сріблясто-сірого кольору метал. Залізо частіше всього буває позитивно дво - і тривалентним і з киснем утворює: FeO - монооксид заліза і Fe2O3 - сесквіоксид (півтораоксид) заліза. У сухому повітрі при звичайній температурі залізо досить стійке, але у вологому швидко ржавіє, вкриваючись товстим шаром іржі. Іржа є сумішшю оксидів і гідроксидів феруму. Найбільшу частину іржі складає сесквіоксид заліза Fe2O3 і тригідроксид заліза Fe(OH)3. Крім того, до її складу входить монооксид заліза FeO, дигідроксид заліза Fe(OH)2 та інші сполуки.

Фреони - галогеноалкани, фторвмісні похідні насичених вуглеводнів (головним чином метану і єтана), використовувані як холодоагенти в холодильних машинах. Крім атомів фтору, у молекулах фреонів утримуються звичайно атоми хлору, рідше - брому. Відомо більш 40 різних фреонів більшість з них випускається промисловістю. Причиною зменшення озону в стратосфері й утворення озонових дір є виробництво і застосування хлор - і бромвмісних фреонів. Потрапляючи після використання в атмосферу, вони розкладаються під впливом ультрафіолетового випромінювання Сонця. Компоненти, що вивільнилися, активно взаємодіють з озоном у так називаному галогеновому циклі розпаду атмосферного озону.

Контроль за дотриманням нормативів ГДВ (ТПВ) на підприємстві проводиться безпосередньо на джерелах викидів і по фактичному забрудненню атмосфери на спеціально вибраних контрольних точках, розміщених на межі санітарно-захисної зони та в селітебній зоні.

Вимірювання проводяться відповідно слідуючої методики: "Збірник методик по визначенню концентрації забруднюючих речовин в промислових викидах". Гідрометеовидавництво, 1987 р.

Заходи що до здійснення контролю за дотриманням нормативів ГДВ (ТПВ) наведені в табл. 2.1.

Таблиця 2.1 - Заходи щодо здійснення контролю за дотриманням затверджених нормативів граничне допустимих викидів забруднюючих речовин

Номери джерел викидів

Найменування забруднюючої речовини

Затверджений гранично допустимий викид, мг/м3

Періодичність вимірювання

Методика виконання вимірювань

Місце відбору проб

1

Діоксид азоту

*

1 раз на рік

Сборник методик по определению концентраций загрязняющих веществ в про мышленных выбросах, Ленинград, Гидрометеоиздат, 1987 г.

Газохід

Оксид вуглецю

*

1 раз на рік

2

Діоксид азоту

*

1 раз на рік

Оксид вуглецю

*

1 раз на рік

* - гранично допустимий викид відповідно встановлений до законодавства не встановлений.

Підприємство своєї санітарної лабораторії не має. Тому для виконання вимірювань рекомендовано користуватись послугами лабораторій інших підприємств, районної СЕС, а також послугами пуско-налагоджувальних організацій за договором.

Відповідальність за здійсненням контролю дотримання нормативів ГДВ і покладається на керівництво підприємства.

Основними критеріями якості атмосферного повітря при встановленні ГДВ для джерел забруднення атмосферного повітря є гранично допустимі концентрації (ГДК), затверджені центральним органом виконавчої влади з охорони здоров'я [8].

При цьому необхідно витримати співвідношення, щоб відношення розрахункової концентрації цієї речовини було менше або дорівнювало б одиниці.

Аналіз машинних розрахунків розсіювання викидів від підприємства

Показує, що величини приземних концентрацій по всіх забруднюючих речовинах на межі СЗЗ нижче ГДК і негативного впливу на стан забруднення атмосфери не дають.

Найбільш поширені забруднюючі речовини, що викидаються підприємством є: діоксид азоту, оксид вуглецю, речовини у вигляді твердих суспендованих частинок, аміак, гідроокис натрію, оксид заліза, оксид марганцю, фреон - 22 [3].

Похожие статьи




Вплив результатів діяльності заводу на навколишнє середовище, Джерела утворення забруднюючих речовин - Оцінка впливу на навколишнє середовище молокозаводу (на прикладі ВАТ "Вінницький міський молочний завод")

Предыдущая | Следующая