Вступ - Оцінка впливу на навколишнє середовище молокозаводу (на прикладі ВАТ "Вінницький міський молочний завод")

Молочний продукція навколишній середовище

Молоко почали отримувати понад 6000 років тому. Сучасна молочна худоба виникла з диких тварин, які мешкали в різних природних умовах.

Людина почала одомашнювати тварин як правило для задоволення своїх потреб у молоці, м'ясі, одежі.

До того ж травоїдні тварини менш небезпечні і краще приручаються, ніж м'ясоїдні.

Молочна продукція - це така продукція, в собі вартість якої до 80-85% входять витрати на сировину та основні матеріали. Тому повне використання всіх складових частин молока в межах єдиного підприємства є найбільш доцільним. Безвідхідне виробництво - це виробництво де використовуються відходи одного технологічного процесу як сировинне в іншому, що забезпечує найбільш повне використання всіх цінних компонентів, не дозволяючи їх негативної дії на навколишнє середовище. Це може проходити на одному підприємстві, або на різних одно типових підприємствах. Висока питома вага та велика кількість вторинної сировини, її нераціональне використання негативно впливає на екологічну безпеку, забруднюючи навколишнє середовище.

Основними компонентами молока є вода, жир, білки, лактоза (молочний цукор) та мінеральні речовини (солі). Молоко містить також у невеликих кількостях такі речовини як пігменти, ферменти, фосфоліпіди (речовини з жироподібними властивостями) та гази.

Тема виробництва якісної та екологічно чистої продукції є дуже актуальною так як Україна вступила у СОТ. Тому зараз на всіх підприємствах застосовують нові технології, для отримання більш якісної продукції.

Основною діяльністю ВАТ "Вінницький міський молочний завод" являється виробництво продуктів переробки молока: молока цільно-молочного, сметани фасованої, йогуртів, кефіру, сиру, морозива, сухого молока.

На ВАТ "Вінницький міський молочний завод" для всіх видів молочних консерв застосовуються наступні загальні технологічні операції:

    - прийомка і оцінка якості молока; - очистка; - охолодження (до 4-6єС) та короткочасне резервування; - нормалізація (стандартизація); - пастеризація молочної суміші; - загущення.

Основними джерелами утворення забруднюючих речовин являються слідуючі виробництва: печі для випічки вафельних стаканчиків цеху по виробництву морозива, дільниця мийки обладнання і тари для молочних продуктів, аміачно-холодильна компресорна станція, цех сухого молока, зварювальне виробництво, різальне виробництво, ремонтно-механічне відділення, деревообробне виробництво, холодильне виробництво.

В процесі виробництва відбувається забруднення навколишнього середовища такими речовинами як: діоксид азоту, оксид вуглецю, метан, ртуть, аерозоль гідроокису натрію, оксид заліза, фреони.

Похожие статьи




Вступ - Оцінка впливу на навколишнє середовище молокозаводу (на прикладі ВАТ "Вінницький міський молочний завод")

Предыдущая | Следующая