Проти природи на авто - Вплив транспорту на навколишнє середовище

Думка про те, що з автотранспортом потрібно що - те робити, крутиться в голові кожної свідомої людини. Страшний рівень загазованості повітря, по сумі шкідливих газів ПДК, наприклад, у Москві в 30 разів перевищує гранично припустиму норму.

Життя в мегаполісах стала нестерпної. Токіо, Париж, Лондон, Мехіко, Афіни задихаються від надлишку автомобілів. У Москві більше 100 днів у році зміг. Чому? Ніхто не хоче зрозуміти, що енергія, що споживає автомобільний транспорт, перевищує в багато разів всі екологічні норми. Про це багато сказано й написано, але питання залишається невирішеним, тому що ніхто не вникав у суть проблеми. І тому автотранспорт - самий енергетично невигідний.

Надлишкова кількість повітря від автомобільного вихлопу викликало європейський потоп улітку 2002 року: повінь у Німеччині, Чехословаччині, Франції, Італії, у Краснодарському краї, Адигеї. Посуха й смог у центральних областях європейської частини Росії, у Московській області. Потоп можна пояснити тим, що до атмосферних плинів і флуктуацій повітряних потоків додалися потужні потоки гарячого повітря від автомобільного вихлопу CO2 і пар H2O відпрацьованих газів із Центральної й Східної Європи, де ріст кількості автомобілів перевищила всі припустимі норми. Число автомобілів на трасах і містах у нас зросло в 5 раз. від цього різко збільшилися теплове нагрівання повітря і його обсяг від пар автомобільного вихлопу. Якщо в 1970-е роки нагрівання атмосфери автомобільним транспортом був значно менше нагрівання поверхні Землі від сонця, то в 2002 році кількість машин, що рухаються, зросло в стільки разів, що нагрівання атмосфери від автомобілів стає порівнянний з нагріванням від сонця й різко порушує клімат атмосфери. Нагріті CO2 і пара H2O від автомобільного вихлопу дають надлишок повітряної маси в центрі Росії, еквівалентний потокам повітря з Гольфстріму, і все це надлишкове нагріте повітря підвищує атмосферний тиск. І коли вітер дме убік Європи, тут зіштовхується два потоки з Атлантичного океану й з Росії, що дають таку надлишкову кількість опадів, що веде до Європейського потопу.

Кількість шкідливих речовин, що надходять в атмосферу, у складі газів, що відробили, залежить від загального технічного стану автомобілів і особливо від двигуна - джерела найбільшого забруднення. Так, при порушенні регулювання карбюратора викиди ЗІ збільшуються в 4 - 5 разів.

Застосування этилированного бензину, що має у своєму складі з'єднання свинцю, викликає забруднення атмосферного повітря досить токсичними з'єднаннями свинцю. Близько 70% свинцю, доданого до бензину з етиловою рідиною, попадає в атмосферу з газами, що відробили, з них 30% осідає на землі відразу, а 40% залишається в атмосфері. Один вантажний автомобіль середньої вантажопідйомності виділяє 2,5 - 3 кг свинці в рік. Концентрація свинцю в повітрі залежить від утримування свинцю в бензині:

Утримування свинцю в бензині, г/л............0,15 0,20 0,25 0,50

Концентрація свинцю в повітрі, мкг/м3.......0,40 0,50 0,55 1,00

Частка участі автомобільного транспорту в забрудненні атмосферного повітря великих міст миру становить, %:

Оксид вуглецю Оксиди Азоту Вуглеводні

Москва 96,3 32,6 64,4

Санкт-Петербург 88,1 31,7 79

Токіо 99 33 95

Нью-Йорк 97 31 63

У деяких містах концентрація З у плині коротких періодів досягає 200 мг/м3 і більше, при нормативних значеннях максимально припустимих разових концентрацій 40 мг/м3 (США) і 10 мг/м3 (Росія).

У Московській області ОГ (відпрацьовані гази автомобілів) CO, CH, CnHm - створюють смог, і високий тиск приводить до того, що дим торфовищ, що горіли, стелиться по землі, не йде нагору, підсумується з ОГ, у результаті ПДК у сотні разів перевищує припустиму норму.

Це приводить до розвитку широкого спектра захворювань (бронхіти, пневмонії, бронхіальна астма, серцева недостатність, інсульти, виразки шлунка, через який ці гази виділяються) і збільшенню смертності людей з ослабленим імунітетом. Особливо важко доводиться дітям6 бронхіти, бронхіальна астма, кашель, у немовлят порушення генних структур організму й невиліковні хвороби, у підсумку збільшення дитячої смертності на 10% у рік.

У здорових людей організм справляється з отруєним повітрям, але на це йде так багато фізіологічних чинностей, що в результаті всі ці люди втрачають працездатність, продуктивність праці падає, а мозок працює зовсім погано.

Для зменшення ковзання при їзді автомобілів узимку вулиці посипають сіллю, створюючи при цьому неймовірний бруд і калюжі. Цей бруд і вогкість переноситься в тролейбуси й автобуси, у метро й переходи, під'їзди й квартири, взуття від цього псується, засолення грунту й рік убиває все живе, губить дерева й трави, риба й вся водяна живність - руйнується екологія.

У Росії на 1 км автомобільних доріг доводиться від 2 до 7 га. При це не тільки вилучаються сільськогосподарські, лісові й інші землі, але й відбувається розчленовування території на окремі замкнуті ділянки, що порушує перебування популяцій диких тварин.

Близько 2млр тонн нафти споживає автомобільний і дизельний транспорт6 автомобілі, трактори, судна, комбайни танки, літаки.

Хіба це не божевілля, 2млр тонн нафти викидати на вітер і тільки 39млн тонн використовувати для перевезення вантажів. При цьому, наприклад, у США нафту закінчиться через 10 років, через 20 років залишиться військовий резерв через 30 років чорне золото буде коштувати дорожче жовтого.

Якщо не змінити видаток нафти, то через 40 років не залишиться ні краплі. Без нафти цивілізація загине, не досягши дійшлої вік, здатності відродити цивілізацію в іншому місці.

Міри негативного впливу, що вживаються в Росії для зменшення, автотранспорту на навколишнє середовище :

Приймаються міри для поліпшення якості вітчизняного автомобільного палива: росте випуск високооктанового бензину російськими заводами, організоване виробництво екологічно більше чистого бензину в АТ "Московський нафтопереробний завод". Однак імпорт этилированных бензинів зберігається. У результаті в атмосферу від автотранспорту надходить менше свинцю.

Існуюче законодавство не дозволяє обмежити ввіз у країну старих автомобілів з низьким експлуатаційними характеристиками, і кількість іномарок з більшим терміном служби, що не відповідають нормам державних стандартів.

Контроль за дотриманням екологічних вимог при експлуатації автотранспорту здійснюють регіональні відділення Російської транспортної інспекції Мінтрансу в тісній взаємодії з Госкомэкологии Росії. У ході широкомасштабної операції " Чисте повітря", у якій взяли участь всі відділення Ространсинспекции, установлено, що практично у всіх суб'єктах РФ частка автомобілів, експлуатованих з перевищенням діючих нормативів по токсичності й в окремих регіонах досягає 40%. За пропозицією відділень Ространсинспекции на більшості територій суб'єктів РФ уведені талони токсичності для автомобілів.

В останні роки, незважаючи на ріст числа автомобілів, у Москві намітилася тенденція стабілізації обсягу викидів шкідливих речовин. Основні фактори, що дозволяють підтримувати таку ситуацію впровадження католицьких нейтралізаторів газів, що відробили; запровадження в дію обов'язкового екологічного сертифицирования автомобілів, що належать юридичним особам; істотне поліпшення палива на АЗС.

З метою зниження забруднення навколишнього середовища триває переклад підприємств дорожнього господарства з рідкого палива на газ. Приймаються міри для поліпшення екологічної ситуації в районах розміщення асфальтобетонних заводів і асфальтосмесительнх установок модернізується очисне встаткування, удосконалюються мазутні пальники.

Похожие статьи




Проти природи на авто - Вплив транспорту на навколишнє середовище

Предыдущая | Следующая