Висновки - Визначення місця і ролі Національного банку України

Серцевиною кредитної системи є національний банк, який виступає основним координатором діяльності кредитних інститутів. Він, як правило, не вступає в взаємовідносини з підприємствами, населенням, а є банком банків і банком держави.

Основною функцією НБУ є підтримання стабільності національної валюти. Для регулювання грошово-кредитного ринку НБУ запроваджує інструменти грошової політики: облікову ставку, резервування коштів комерційних банків, запровадження в обіг державних цінних паперів, операції на валютному ринку з підтримання курсу національної грошової одиниці. НБУ належить монопольне право на емісію грошей, а також випуск національних грошових знаків (банкнот, монет), на НБУ покладено функцію контролю за дотриманням комерційними банками законодавства з банківської справи, економічних нормативів. НБУ як центральний банк здійснює нагляд за діяльністю комерційних банків.

НБУ - банк банків. Він проводить державну реєстрацію банків і кредитних установ у Книзі реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансово-кредитних установ, а також ліцензування банківських операцій.

НБУ організовує і здійснює через банківську систему касове обслуговування Державного бюджету України. На нього покладено виконання операцій з державними цінними паперами.

НБУ є головним органом, який визначає валютну політику. Основною складовою частиною валютної політики є впровадження механізму регулювання платіжного балансу. Відповідно до Указу Президента України "Про вдосконалення валютного регулювання" від 31.11.1994 р. офіційний курс українського карбованця почав визначатися на підставі торгів на УМВБ.

НБУ, відповідно до покладених на нього функцій, визначає систему, порядок і форми розрахунків, в тому числі - між банками і кредитними установами. Важливу роль у здійсненні перетворень відіграло запровадження нового порядку міжбанківських розрахунків, початком якого стала розроблена наприкінці 1992 р. Концепція електронного грошового обігу в Україні.

НБУ спрямовує свою нормотворчу діяльність на підготовку ключових інструкцій з основних напрямків діяльності банків.

НБУ видає офіційні видання, які є доступні підприємцям, науковцям, засобам масової інформації і широкому загалу (щоденний офіційний бюлетень, "Вісник НБУ", щоквартальний додаток "Платіжний баланс України").

НБУ представляє інтереси України у відносинах із ЦБ інших країн, міжнародними банками та фінансово-кредитними організаціями. Сьогодні НБУ має кореспондентські відносини більше, як з 30 банками світу.

Похожие статьи




Висновки - Визначення місця і ролі Національного банку України

Предыдущая | Следующая