Майнове страхування повітряних суден - Страхування від нещасних випадків

Страховий виплата кредитний ризик

Авіаційне страхування - Комплекс страхових послуг, який передбачає відповідальність за багатьма різними об'єктами, яка проявляється при настанні одного спільного для всіх випадку - авіаційної катастрофи. Цьому виду страхування притаманні як катастрофічність ризику, так і його кумуляція.

У міжнародній практиці до галузі авіаційного страхування, крім страхування авіакаско, відносять: страхування авіазапчастин та двигунів, пасажирів від нещасних випадків, членів екіпажів, авіадиспетчерів та інших спеціалістів, страхування відповідальності аеропортів і власників (операторів) ангарів, відповідальність виробників повітряних суден та іншої продукції авіаційно-промислового комплексу і пов'язаних з авіацією галузей. В Україні Повітряний кодекс прийнято 4 травня 1993 р, яким було регламентовано перше законодавче запровадження в Україні авіаційного страхування (у XVIІ розділі "Авіаційного страхування"). В авіаційному страхуванні ризики можуть бути застраховані як в обов'язковій, так і в добровільній формах. Статтею 103 Кодексу узагальнений термін "авіаційне страхування" був поділений на детальніші і конкретизовані види, що мають здійснюватися в обов'язковому порядку.

Повітряний перевізник і виконавець повітряних робіт зобов'язані страхувати членів екіпажу і авіаційного персоналу, які перебувають на борту повітряного судна, власні, орендовані та передані їм в експлуатацію повітряні судна, а також свою відповідальність щодо відшкодування збитків, заподіяних пасажирам, багажу, пошті, вантажу, прийнятим для перевезення; іншим користувачам повітряного транспорту а усі експлуатанти - третім особам не нижче за рівень, встановлений Урядом України.

Обов'язкове страхування, передбачене частиною першою статтею 103 Повітряного Кодексу України, здійснюється страховиками, які визнані такими відповідно до законодавства України, одержали в установленому порядку ліцензії на здійснення цього виду страхування і є членами Авіаційного страхового бюро.

Авіаційне страхове бюро здійснює координацію діяльності страховиків у галузі страхування авіаційних ризиків та представляє їх інтереси у міжнародних об'єднаннях страховиків. Утворення Авіаційного страхового бюро та його державна реєстрація здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Однією з причин введення обов'язкової форми авіаційного страхування в Україні є вступ держави в члени ІКЛО - Міжнародної організації цивільної авіації, а також приєднання до міжнародних конвенцій, які стосуються міжнародного права у сфері цивільної авіації.

Практична діяльність ІКЛО як спеціалізованого закладу ООН зводиться до підготовки міжнародних конвенцій та інших документів із повітряного права, розробки і затвердження стандартів і рекомендованої практики, а також посібників із різних проблем безпеки повітряної навігації й охорони навколишнього середовища; до вивчення конкретних проблем повітряного транспорту і надання результатів дослідження зацікавленим державам. Норма конвенцій ІКАО широко використовується у практиці авіаційного страхування, зокрема Римська конвенція ІКАО, Варшавська конвенція ІКАО.

Ще однією міжнародною організацією є Міжнародна асоціація повітряного транспорту (ІАТА) - міжнародна неурядова організація, утворена в 1945 p., метою якої є сприяння розвитку безпечного, регулярного економічного повітряного простору в інтересах народів світу, заохочення комерційної діяльності авіапідприємств, розробка заходів для розвитку співробітництва між авіапідприємствами, які прямо чи опосередковано беруть участь у міжнародних сполученнях, розвиток співробітництва з ІКАО.

Крім цих організацій, не меншу роль відіграє Міжнародний союз авіаційного страхування (МСАС)- об'єднання страхових компаній, які проводять страхування повітряних суден, вантажів, екіпажів і пасажирів цивільної авіації, а також цивільної відповідальності авіаперевізників, зв'язаної з експлуатацією повітряних суден. Заснований 1934 р. у Лондоні. Мета МСАС - представляти собою офіційний орган, який виражає інтереси міжнародного авіаційного страхування; забезпечувати обмін інформацією між членами МСАС, сприяти розвитку і проведенню авіаційного страхування на міжнародному ринку.

До суб'єктів страхування, які регламентують діяльність ринку авіаційного страхування в Україні відносять Національний консорціум авіастраховиків, Авіаційне страхове бюро, яке створене для координації діяльності національних страховиків у галузі авіаційного страхування, збору статистичних даних, розробки програм та методів страхування авіаційних ризиків. Страховики авіаційних ризиків працюють у СНД з двома категоріями клієнтів. Це авіалінії, що використовують тільки вітчизняне обладнання і ті, які використовують західні літаки шляхом лізингу. Авіалінії, що користуються вітчизняним обладнанням страхуються від відповідальності перед пасажирами і третіми особами тільки у випадку міжнародних польотів. Часто рішення про страхування приймаються тому, що західні аеропорти вимагають наявність такого страхування. Деякі оператори не страхують свою відповідальність перед пасажирами, але це виникає в основному через економічні причини. Другою категорією клієнтів є ті, хто в основному використовує лізинг західних літаків, не будучи їх власниками. Це покладає відповідальність на авіалінії відносно страхування активу для задоволення вимог власників літаків (лізингової компанії чи банку), що буде вміщувати контрактну умову страхування від всіх ризиків, відповідальності перед пасажирами, перед третіми особами, страхування від військових, політичних ризиків.

Похожие статьи




Майнове страхування повітряних суден - Страхування від нещасних випадків

Предыдущая | Следующая