Міжнародні платіжні системи - Характеристика діяльності міжнародних платіжних систем

Міжнародна платіжна система (МПС) - Платіжна система, в якій платіжна організація може бути як Резидентом, так і Нерезидентом і яка здійснює свою діяльність на території двох і більше країн та забезпечує проведення переказу коштів у межах цієї платіжної системи, у тому числі з однієї країни в іншу.

- Міжнародна електронна система SWIFT

Товариство міжнародних міжбанківських фінансових телекомунікацій SWIFT (абревіатура утворена першими літерами англійської назви Society for WordWide Interbank Financial Telecommunikations), засноване у травні 1973 p. у Брюсселі, Система СВІФТ - одна з найвідоміших комп'ютерних мереж, які було створено з ініціативи фінансових організацій.

Основними напрямками її діяльності є надання оперативного, надійного, ефективного, конфіденційного та захищеного від несанкціонованого доступу телекомунікаційного обслуговування для банків і проведення робіт із стандартизації форм і методів обміну фінансовою інформацією.

Відповідно до бельгійського законодавства зареєстровано акціонерне співтовариство SWIFT, метою якого банкіри визначили дослідження, розробку, запровадження, експлуатацію, удосконалення і розвиток системи, яка дає змогу передавати дані, пов'язані з міжнародним обігом, а також банківську інформацію будь-якого виду та змісту.

Автоматизація банківських процесів на міжнародному рівні дає

Змогу:

    - здійснити без паперові платіжні операції з мінімальним залученням праці людей і скороченням операційних витрат; - прискорити обмін інформацією між банками держав за допомогою телекомунікаційних ліній зв'язку; - мінімізувати типові види банківського ризику (втрата документів, помилкова адресація, фальсифікація платіжних документів та Ін.)[12].

Важливо те, що SWIFT не виконує клірингових функцій, вона є лише міжбанківською комунікаційною мережею. Платіжні доручення, передані мережею SWIFT, обліковуються у формі переказу за відповідними рахунками "Ностро" і "Лоро", як і при використанні традиційних платіжних документів.

У кожній країні, де запроваджується система SWIFT, товариство створює свою регіональну адміністрацію. В Україні ЇЇ функції виконує телекомунікаційна компанія, яка, проте, не обмежується управлінськими питаннями, а й консультує щодо закупівлі обладнання, організовує курси з підготовки персоналу та ін.

Робота в мережі SWIFT дає користувачам певні переваги:

    -- система гарантує абсолютну безпеку платежів багаторівневою комбінацією фізичних, технічних і організаційних методів захисту, повну збереженість та секретність інформації; -- скорочення операційних витрат порівняно з телексним зв'язком та телеграфом; -- надійність передачі повідомлень; -- швидку доставку повідомлень у будь-яку точку світу, час доставки від 1 до 20 хв., тобто в режимі реального часу; -- підвищення ефективності роботи банку як наслідок високої автоматизації та уніфікації повідомлень; -- дає змогу вести контроль та аудит усіх платежів і розпоряджень, що проходять через мережу, подання точних звітів завдяки міжнародній практиці ведення обліку і документації; -- підвищення конкурентоспроможності банків - учасників SWIFT; -- гарантування своїм членам фінансового захисту у випадку перебоїв у роботі мережі. SWIFT бере на себе виплату всіх прямих і наступних витрат, яких зазнав клієнт через запізнення платежу.

Недоліком системи SWIFT є надзвичайно висока сума витрат для вступу до мережі, що створює проблеми для середніх та малих банків.

- Міжнародна платіжна система TARGET

Для задоволення потреб грошової політики центральні банки країн Європейського союзу (ЄС) створили платіжну систему TARGET - транс'європейську телекомунікаційну автоматизовану систему переказів міжнародних розрахунків у режимі реального часу, яка 4 січня 1999 р. розпочала проведення операцій і з того часу значно сприяла запровадженню єдиної валютної політики, інтеграції європейських грошових ринків і ефективному виконанню валових розрахунків у межах Єврозони [8].

Систему розроблено для опрацьовування деномінованих у євро платежів для безперешкодного проходження їх через кордон - немовби вони є внутрішніми платежами.

Основне призначення системи TARGET - об'єднання внутрішніх систем країн - членів системи у міжнародну платіжну систему для переказу великих сум.

Система TARGET складається з таких елементів:

    - внутрішні платіжні системи переказу великих сум (введені в кожній країні, яка є членом цієї системи); - технологічні процедури з'єднання (Interlinking); - функції Європейського Центрального банку (ЄЦБ).

Платіжна система TARGET проводить обробку та здійснює міжнародні платежі у режимі реального часу в єдиній валюті євро з незначними витратами, високим ступенем захисту та за короткий період.

Система TARGET забезпечує швидке та остаточне здійснення всіх платежів за умови, коли грошових коштів буде достатньо, або ж установам, які здійснюють платіж, надає овердрафт на рахунок системи в центральному банку.

Функціонування системи TARGET спрямоване на досягнення трьох основних цілей:

    - забезпечення потреб грошово-кредитної політики європейської економічної спільноти; - підвищення ефективності ;

Внутрішньо європейських транскордонних розрахунків;

    - запровадження надійного та безпечного механізму транскордонних розрахунків. - Міжнародна платіжна система TOPAZ

Міжнародна платіжна система TOPAZ - система здійснення оплати і розрахунків, розроблена і впроваджена в 1998 р. спеціально для ринку України. Вона була запропонована НБУ за спільним із VISA INTERNATIONAL проектом для здійснення розрахунків в українських гривнях та стабілізації української економіки. Це означає, що українські клієнти повинні використовувати валюту своєї країни для контрактів у межах країни, що стабілізує гривню і створить структуру для економічного росту України на тривалий період. Система TOPAZ була запроваджена спільно з широкомасштабною участю українських банків - членів системи VISA INTERNATIONAL [ 18 ].

TOPAZ - це програмно-технічний комплекс, який забезпечує такі функції:

    - маршрутизацію та авторизацію повідомлень від банку-еквайра в банк-емітент і навпаки; - управління платіжною системою з метою зменшення та попередження ризиків і фальсифікацій; - виконання функцій заміщення емітента, якщо він недоступний для запитів; - кліринг і взаємозалік між банками по всіх трансакціях в Україні й формування необхідних звітів для українських банків - членів міжнародної системи VISA INTERNATIONAL.

Проект TOPAZ дає змогу створити в Україні сучасну внутрішню платіжну систему, правила і режим роботи якої визначатимуться українськими банками - учасниками міжнародної платіжної системи. НБУ зможе здійснювати контроль над операціями за міжнародними картками резидентів і нерезидентів [10].

- Міжнародна платіжна система INTERNET

Міжнародна платіжна система INTERNET - це загальносвітова комп'ютерна мережа платіжних систем і механізмів, яка використовується як телекомунікаційна комерційна інфраструктура в режимі on-line для купівлі товарів та надання послуг.

Найбільш поширена в системі INTERNET електронна комерція з використанням номерів кредитних карток. Вартість трансакцій порівняно невисока, але анонімність обмежена, що дає змогу ідентифікувати кожну покупку, втручатися у приватне життя споживачів.

Перевагою таких інформаційних систем вважають можливість створювати високоефективні інформаційні бази даних для маркетингового бізнесу, а також для спілкування та консультацій з учасниками та ін. Недоліком системи INTERNET є незахищені канали зв'язку, несанкціонований доступ до рахунків і платежів, можливість шахрайства і зловживань.

Нині Україна має банки, які пропонують intemet-картки, що заміняють звичайні міжнародні пластикові картки: під час оплати товарів і послуг через систему INTERNET, оплати регулярних платежів, здійснення поштово-телеграфних замовлень тощо. Щоб провести платіж у системі INTERNET, власнику картки необхідно в поле запиту (номер картки) внести номер своєї картки і зробити замовлення. Якщо на рахунку клієнта відповідна сума, вона автоматично списується з рахунка, а замовлення виконується.

Internet-картка має властивості й правила користування, як і звичайна картка, крім засобів захисту;

    -- клієнт укладає з банком угоду на відкриття карткового рахунка та на обслуговування; -- картці клієнта присвоюється відповідний код, номер відповідно до стандартів міжнародної платіжної системи VISA; -- клієнту відкривається цільовий картковий рахунок; -- клієнту ПІН - код не видається, картка не емітується і не ембосується [20].

Похожие статьи




Міжнародні платіжні системи - Характеристика діяльності міжнародних платіжних систем

Предыдущая | Следующая