РОЛЬ ІНТЕРНЕТ-ЗМІ У СУЧАСНОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ, Історія появи і розвитку інтернет-журналістики - Інтернет-ЗМІ - складова частина сучасного медіаринку

Історія появи і розвитку інтернет-журналістики

На сучасному етапі розвитку суспільства мережу інтернет без перебільшення можна розглядати як один єдиний глобальний засіб масової інформації. Він дає змогу великій кількості мешканців планети отримувати миттєвий доступ до усіх джерел інформації. Та все ж інтернет є тільки технологією, завдяки якій і розвиваються нові різновиди ЗМІ [9].

"Мережеві ЗМІ ? це ресурси Інтернету, що поширюють з певною періодичність соціально значущу інформацію, спрямовану на масову аудиторію, призначені для вирішення завдань, властивих немережевим засобам масової інформації" [4].

За словами Бориса Потятиника, сьогодні людство живе у ері інтернету. Розпочалася вона ще 2 вересня 1969 року, коли Леонард Клейнрок, якого часто називають батьком Інтернету, у Каліфорнійському університеті з'єднав комп'ютер з маршрутизатором. У своєму інтерв'ю агентству "Ройтерс" він описав це так: "20 вересня 1969 року спеціалісти з комп'ютерних мереж Каліфорнійського університету вирішили об'єднати свій комп'ютер з комп'ютером у Стенфордському університеті. Ця мережа була покликана допомагати користуватися інформацією з віддалених комп'ютерів. Це був перший крок [19].

Другим кроком стала поява електронної версії газети "Chicago Tribune"у 1992 році. У кінці 1997 року мережа Інтернет об'єднала 160 тисяч глобальних мереж із 235 країн світу. Кількість інтернет-серверів досягла 19,5 мільйонів, з них 1,27 мільйона WEB-серверів; кількість клієнтських комп'ютерів, що підключаються до Інтернет через телефонні лінії взагалі не піддається підрахунку [6].

Історія розвитку інтернету в Україні бере відлік з осені 1990 р., коли було зареєстровано національний домен СРСР. su. Найближче за формою до сучасних Інтернет-видань був авторський проект росіянина Олександра Гагіна "Паравозов-News" (1996), з якого почався етап авторських проектів. Він тривав до входження в інтернет професійних ЗМІ, які спочатку обмежувалися розміщенням в інтернеті клонів друкованих видань [3]. Початок інтернет-журналістики можна умовно віднести до травня 1998 року, коли почав діяти сайт інформаційного агенства Інтерфакс-Україна, але тільки у 2000 році з'явилися перші самостійні мережеві видання: "Корреспондент. net", "UA Today" та інші [21].

16 квітня 2000 року було запущено сайт першого в Україні незалежного інтернет-видання, проекту Георгія Гонгадзе, - "Українська правда". Після її успіху, пік якого прийшовся на Помаранчеву революцію, почалася хвиля інвестицій в інформаійні інтернет-проекти. Після 2007 року в Україні стали говорити про соціальні мережі та блоги як новий різновид ЗМІ [12].

Отже, станом на початок 2012 року, інтернет-журналістика пройшла декілька стадій становлення:

    1) етап авторських проектів; 2) етап мережевих ЗМІ; 3) етап комерціалізації інтернет-журналістики; 4) етап соціальних мереж [3].

Сьогодні інтернет-ЗМІ швидко завойовують, і навіть відвойовують у інших видів ЗМІ свою аудиторію. За даними досліджень маркетингової дослідницької компанії InMind на середину 2010 року аудиторія Інтернету в Україні сягала 12,6 млн. регулярних користувачів, а це 32% всього населення України. Порівняно з даними на кінець 2009 року, кількість користувачів за півроку збільшилася на 4%. Цей факт вказує на невпинну експансію Інтернету. З огляду на те, що 75% респондентів використовують мережу Інтернет як джерело новин, стає зрозумілою й очевидною перспектива вивчення специфіки мережевих ЗМІ [24].

У основі всіх мережевих комунікацій - комп'ютерна мережа, яка зводиться до фізичних каналів між двома або більше комп'ютерами. З розвитком Інтернету еволюціонували і канали зв'язку. Інформацію стали передавати по телефонних лініях, оптоволоконних мережах, а пізніше стали користуватися і бездротовим зв'язком [24].

"Кількість комп'ютерів в мережі може значно коливатися. На початковому рівні між собою можуть бути сполучені комп'ютери якої-небудь однієї робочої групи. Мережа цієї робочої групи може входити в мережу відділу, а потім в мережу усієї компанії. Мережа компаній може бути сполучена з мережами інших компаній" [26].

Інтернет є явищем відносно новим у світовій культурі, а інтерет-журналістика, як складова частина інтернету, відповідно, іще новішим. Проте коротка історія інтернет-журналістики має великі суперечності. З одного боку, простежується рух від аматорських проектів типу Паровозов-News до професійних медіа на кшталт "Української правди", а потім знову до любительскої блогосфери, якою, наприклад, є блогова частина самої "Української правди". З іншого боку, очевидним є зближення традиційної та інтернет-журналістики: легітимізація інтернету в очах професіоналів та поява поняття web-first reporting, коли матеріали робляться в першу чергу саме для онлайнових версій ЗМІ, і тільки потім - для їх класичних версій, і освоєння журналістської майстерності аматорами, що простежується, зокрема, у "Живому журналі" - найбільшій блоговій спільноті інтернету [8].

У світовій журналістиці сьогодні відбуваються значні зміни, які спричинені глобалізацією у системі засобів масової комунікації. Поява Світової Мережі внесла величезні зміни у сучасний журналізм. Як вже згадувалося, на сьогоднішній день популярності набуває система Web-First Reporting [8].

"Це означає, що в конвергентних редакціях матеріали творяться насамперед для веб-сайту, а лише опісля "скидаються" іншими каналами для аудиторії, яка поки що воліє сприймати паперові чи телевізійні версії. Ця тенденція, вочевидь, набирає обертів у журналістській практиці і разом з інтенсивною конвергенцією різних недійних форматів на основі Мережі призводить до трансформації журналістики" [2].

Таким чином, інтернет значно швидше пройшов усі етапи становлення та виробив власні тенденції розвитку, ніж інші ЗМІ свого часу. Це сталося не в останню чергу і завдяки якраз появі самого інтернету як такого, оскільки він дав змогу в рази пришвидшити темп життя світу, а відтак і темпи розвитку будь-якої сфери діяльності і, зокрема, й інформаційної, яка повинна завжди бути на крок попереду.

Уже поява інтернету спонукала швидкий розвиток інтернет-ЗМІ, і немає підстав думати, що найближчі десятиліття цей розвиток зупиниться чи хоча б уповільниться.

Похожие статьи




РОЛЬ ІНТЕРНЕТ-ЗМІ У СУЧАСНОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ, Історія появи і розвитку інтернет-журналістики - Інтернет-ЗМІ - складова частина сучасного медіаринку

Предыдущая | Следующая