Вибір друкарського обладнання - Виготовлення листівок

Офсетні машини

Тепер ми можемо обговорити самі офсетні машини, на яких виконується такий друк. Звичайно це машини або взагалі без бічного рівняння (ABDick 9810, Heidelberg QM46, Ryobi 3200), або з найпростішим механізмом типу, що штовхає (Multilith 1250, Hamada 600/800). Завдяки своїй простоті, самонаклад цих машин легко й швидко настроюється в дуже широкому діапазоні паперів і форматів. Барвистий апарат складається всього з 10-12 валиків, але в цьому випадку це скоріше плюс, чим мінус: у такого апарата дуже мала инерційність, тобто легко змінити щільність фарби навіть при невеликій площі задруковування. Залишок фарби на валиках набагато менше, ніж у розвиненому фарбовому апараті. Інтегрований зволожуючий апарат, що складається всього з пари валиків, які подають зволожуючий розчин прямо на накатній або раскатной валики фарбової групи ідеально пристосований для друку малих тиражів і частої зміни фарби.

По частині приводок самонаклади всіх цих машин, треба визнати, досить слабкі. Якщо папір нарізаний ідеально, результати ще стерпні, але варто з'явитися невеликий косині або розкиду розмірів - і "кидки" на другому прогоні навіть на маленькому форматі можуть досягати 0,5-1 мм. Тому друкувати на таких машинах візитки у дві й більше фарби досить складно. Але це не означає, що для двоколірних візиток треба купувати машину високого класу. Дешеве рішення існує - використання секції додаткової фарби, що працює через загальний офсетний циліндр. Така побудова машини одержало назву "Y-конфігурації". (Деякі його називають планетарним, але це невірно: планетарної є конфігурація, у якій загальним для декількох фарб є тільки друкований циліндр, а офсетні й формные - окремі на кожну секцію.) Неприємна особливість Y-схеми - проблеми при друці з накладенням кольорів. Якщо на відбитку є області, де один колір повинен лягати на іншій, фарби починають змішуватися, і в цій зоні дуже швидко порушується відтінок кольорів. Через цю ділянку фарба з основної секції мігрує на додаткову. (До речі, саме через цей ефект більше темну фарбу варто розташовувати на відкидній секції). Але, як правило, для друку візиток це не перешкода, тому що звичайно на них пересічні елементи різних кольорів зустрічаються не часто. А якщо перетинання зображень і присутні, то вони мають малу площу, і дефект не встигає виявитися на маленькому тиражі. Плюсом же приставки другої фарби, крім зайвих кольорів на відбитку, є точне сполучення фарб.

Сполучення двох кольорів відбувається вже на офсетному полотні, тому на таких машинах відсутні проблеми приводки, пов'язані з витягуванням, деформацією або нерівною подачею паперу. Не раз доводилося спостерігати дуже ефективне використання машин з Y-компонуванням при друці візитних карток. Одна із секцій на цілий день закочується чорною фарбою, і в міру виконання замовлень інші кольори міняються лише на основній секції. Чорні кольори, як правило, є присутніми на будь-якій поліграфічній продукції, і ми заощаджуємо час на її змивку - друкарі знають, яке це "задоволення". Причому, за рахунок незалежного керування, процес змивки або заміни фарби на основній секції може виконуватися навіть під час друку з додаткової секції.

Секція додаткових кольорів може бути встановлена на машину вже в польових умовах, оскільки для цього звичайно не потрібно ніяких істотних змін у конструкції базової машини. Heidelberg і Ryobi Limited самі роблять такі приставки для своїх машин; практично для всіх інших малоформатних машин їх випускають сторонні фірми. Приставки можуть жорстко встановлюватися на машині або кріпитися на поворотній штанзі або полозках і, при бажанні, приділятися від основної секції. Недолік твердого модуля очевидне - обмеження робочого простору навіть у ті моменти, коли в немає потреби. Знімні модулі ж можуть піднести інші, "не менш приємні" сюрпризи. Наприклад, на деяких машинах Hamada і Multi при кожній такій операції збивається взаємне положення формного й офсетного циліндрів. Юстировка ж секції других кольорів справа настільки заморочливі й затяжне, що друкарі на таких машинах воліють працювати в стесне нных умовах, чим торкати настроєні механізми. Проте, у загальному й цілому секції другої фарби здатні помітно збільшити продуктивність і оперативність одержання визиточно-бланочной продукції на однобарвистих машинах. Шкода, що деякі власники машин навіть не чули про можливості такої модернізації.

Існують пристрої інфрачервоного сушіння й розпилення противовідмарювального порошку, які значно зменшують час остаточного закріплення фарби. ІЧ-сушіння в основному популярні в Америці, а в Європу проникають на превелику силу, тому що не відповідають більше твердим європейським нормам пожежної безпеки. Ми настійно рекомендуємо оснастити прості машини цими аксесуарами, здатними помітно прискорити час закріплення фарби на крейдованих паперах і зменшити ризик отмарывания друкованої продукції.

Похожие статьи




Вибір друкарського обладнання - Виготовлення листівок

Предыдущая | Следующая