Корпоративні ЗМІ, як формування іміджу - Корпоративні ЗМІ

Людина - істота, яка завжди бажає кращого. Організувавши свій бізнес, він розуміє, що зараз добре, але якщо зробити те і те, буде значно краще. Для когось бути кращим - це правило і основний стимул, для когось достатньо бути не гірше. Але важливо те, що в цілому вектор позитивний, бізнес в масштабах країни розвивається, причому саме завдяки цій властивості.

Якщо в дев'яності саме поняття "імідж компанії" було ефемерним і незначним, то сьогодні, звичайно, ситуація інша - імідж в основі всього, навіть для невеликої фірми зі штатом у 3 людини. Але не в цьому суть, навіть невеликі компанії виростають до транснаціональних корпорацій. Важливіше те, що бізнес почав піклуватися про своє "зовнішньому вигляді" і робить це в першу чергу з практичних міркувань. Так формується культура підприємництва.

Словосполучення "корпоративне видання" увійшло в діловій лексикон відносно недавно. А це ж, напевно, самий зручний і ефективний інструмент для формування корпоративної культури, що перетворює колектив у єдиний соціум, коли кожен співробітник, кажучи про свою компанію, використовуючи ємне слово "ми". І імідж в даному випадку, це не штучна споруда, вибудуване за допомогою реклами та PR, а справжній, стійкий образ, практично не схильний до зовнішнього впливу. Звичайно, цей спосіб формування іміджу не єдиний, але якщо плани серйозні і довгострокові, то корпоративна газета або журнал необхідні. [43]

Отже, які переваги отримує компанія, починаючи видавати власне ЗМІ?

По-перше, корпоративна газета - це прекрасний засіб комунікації, як із співробітниками, так і з людьми, що мають до компанії непряме відношення: партнерами, потенційними клієнтами або навіть конкурентами. Адже видання може мати як внутрішню спрямованість, так і зовнішню. У внутрішньо-корпоративному ЗМІ випускають інформацію, призначену для співробітників. Це можуть бути новини компанії, накази, інтерв'ю, відповіді на питання, гумор, зрозумілий всім співробітникам і багато іншого. У виданні, що має більшу аудиторію та націленому на комунікацію з суспільністю, розташовують повідомлення, цікаві для чималого кола читачів. Це можуть бути прес-релізи, анонси яких подій, статті про історію підприємства або конкретних продуктів, плани на майбутнє і т. д. Крім того, таке видання може бути і відмінним рекламним носієм, адже поширюється воно серед людей зацікавлених.

По-друге, корпоративні ЗМІ сприяє формуванню єдиної культури і ділових стандартів. Це особливо актуально, якщо філії знаходяться на великій відстані один від одного. Неможливо зібрати всіх співробітників на семінарі, неможливо пояснити кожному особливості ведення бізнесу і стратегії розвитку його компанії. І тут своє видання як не можна краще відповідає на масу питань, починаючи від рекомендацій з продажу і закінчуючи стратегічними планами. Важливо, щоб кожен співробітник, читаючи корпоративну газету або журнал, відчував себе членом єдиної команди, причетним до спільної справи, тому від того, як написані статті і про що вони оповідають, залежить дуже багато чого.

По-третє, не потрібно забувати, що ЗМІ, навіть корпоративне, це ще й розважальний ресурс. Відпочинок з газетою або журналом сьогодні так само актуальне, ніж 20 років тому, не дивлячись на появу інтернету і десятків телеканалів. А для людини, знайомого з вашою компанією, тим більше що працює в ній, отримати яку-небудь додаткову інформацію і побачити знайомі обличчя, цеху, офіси буде подвійно цікаво. А вже якщо в газеті будуть опубліковані добрі шаржі на керівників і співробітників, анекдоти в тему, оповідання про курйози, то такому виданню успіх забезпечений. До речі, непогано виглядатимуть і тематичні кросворди або сканворди.

Розробляючи корпоративне видання потрібно пам'ятати, що це не тільки місце для публікації звітів і наказів, читати їх будуть одиниці, а засіб об'єднання людей навколо компанії. [41]

Якщо корпоративна газета орієнтована на широку аудиторію, то вона може використовуватися як повноцінна рекламна майданчик, причому як для власної продукції та послуг, так і для залучених рекламодавців - партнерів по бізнесу, компаній працюють в суміжних галузях. Причому власна реклама може бути який завгодно, карти в руки. Та й вся концепція видання може бути побудована так, що кожна замітка тим чи іншим способом буде просувати вашу продукцію. Хоча це велика праця і вміння, адже настирливість тут двічі недоречна.

Бюлетень, газета чи журнал?

Вибір формату видання залежить від завдань, які воно спрямоване вирішити і можливостей компанії, в першу чергу інформаційних.

Бюлетень має сенс видавати, якщо публікацій і новин небагато, вони не регулярні, але вимагають оперативного розповсюдження. Видаються частіше невеликими фірмами. Їх розробка, друк та розповсюдження не вимагають великих зусиль і інвестицій.

Газети підходять для регулярних і частих тиражів. Обсяг матеріалів зазвичай не дуже великий, але затягувати з публікацією не можна, так як вони втрачають актуальність. Це, напевно, найпоширеніший вид корпоративної преси.

Якщо ж існує необхідність у публікації великих обсягів інформації, супроводжуваних ілюстраціями і фотографіями, то журнал підійде найкраще. Але, визначаючи періодичність виходу необхідно дотримуватися принципу доцільності. Тим не менш, журнали мають найбільшу вагу при формуванні іміджу компанії.

Діаграма 1. Періодичність українських корпоративних ЗМІ [40]

Існує думка, що корпоративні видання - це для великого бізнесу. Аж ніяк ні, навіть невелика фірма може мати свій друкований орган, але його основна аудиторія в такому випадку знаходиться за межами колективу - клієнти, партнери, просто зацікавлені люди. Відкритість приваблює і формує довіру.

Діаграма 2. Основна аудиторія українських корпоративних видань [40]

Процес видання корпоративного ЗМІ

У першу чергу необхідно визначитися з тиражем видання. І це не те питання, яке можна відкласти, так як за українським законодавством будь-який ЗМІ, видаване тиражем 1000 і більше примірників, підлягає обов'язковій реєстрації у державній службі з нагляду за дотриманням законодавства у сфері масових комунікацій та охорони культурної спадщини. Процес це не складний і не дорогий, займає близько 1,5-2 місяців. Можна обійтися і без реєстрації, але тоді доведеться обмежитися 999 екземплярами.

Діаграма 3. Тираж корпоративних видань в Україні [40]

Сам видавничий процес можна представити у вигляді декількох етапів:

1 етап. Розробка концепції, дизайну та макета видання. Ця робота виконується одноразово. Розробляється концепція видання, продумується дизайн кожної сторінки і створюється макет, на основі якого потім буде верстатися кожен номер. Бажано, щоб дотримувався принцип "Одна смуга - Одна рубрика". Першу смугу зазвичай займають анонси публікацій номери і звернення керівництва, останню - розважальні рубрики. Решта сторінки можна заповнювати на свій розсуд.

При розробці дизайну необхідно враховувати специфіку діяльності компанії, формат видання, кольоровість і багато іншого. Краще використовувати легкі кольори, не надто відволікають від змісту. Фотографії та малюнки необхідно обробляти з урахуванням якості друку. Для чорно-білого друку рисунки повинні бути контрастними і це головна вимога, для кольорового - їх відповідність можливостям друкарні. [40]

Особливу увагу слід приділити оформленню тексту. Це той випадок, коли все має бути в міру. Не потрібно використовувати будь-яких вигадливих шрифтів, чим легше текст для читання, тим краще. Не потрібно писати величезних статей, нехай краще вони будуть середніми за обсягом, простими і доступними для розуміння.

    2 етап. Збір матеріалів та підготовка публікацій. Самий трудомісткий і тривалий етап - підготовка статей. Навіть невелика за обсягом замітка може відняти чимало часу і сил, адже, перш за все, потрібні факти, а їх може виявитися не так вже й багато для цілого номеру. Тексти краще довірити професіоналам, самописні матеріали можуть перетворити видання в стінгазету. 3 етап. Верстка і підготовка до друку. Для підготовки газети чи журналу до друку використовується кілька програм. Одна, основна використовується безпосередньо для верстки, тобто збірки сторінок, інші для створення та обробки графічних об'єктів - елементів оформлення, фотографій та ілюстрацій. Найзручніший стандарт для газет - А3, для журналів - А4. Верстати можна в будь-який з спеціальних програм, але не всі друкарні працюють з ними. Тому на друк краще відправляти файли у форматі PDF з комплектом унікальних шрифтів, використаних при розробці, на додаток. 4 етап. Друк. Запитання друк зазвичай вирішуються співробітниками друкарні, редакція тільки надає файл газети в заздалегідь обумовленому форматі. Але і на цьому етапі можуть виникнути проблеми, тому до виведення діапозитивів процес краще контролювати особисто. Тільки коли плівки виведені і перевірені на предмет відповідності шрифтів, відображення картинок і фотографій, можна розслабитися і чекати. Терміни друку також краще обумовити заздалегідь, щоб не було сюрпризів у вигляді затримки тиражу і т. п. 5 етап. Поширення. Доставка корпоративної преси до читача зазвичай не представляє будь-якої проблеми, газети розсилаються по підрозділах, потім лунають співробітникам. Важливо, щоб кожен працівник, незалежно від його посади і статусу, отримав свій примірник, тому тираж потрібно розраховувати виходячи з кількості персоналу. Широка аудиторія зажадає і великих витрат, так для розсилки доведеться підключати ще й поштові служби. [40]

Робити самостійно або замовити?

Рішення про те, чи створювати власну видавничу команду або звертатися до стороннім розробникам, залежить від планів і доцільності. Простіше, швидше і дешевше замовляти видання у сторонніх розробників.

Складніше зробити це своїми силами, буде потрібно навчання персоналу, покупка програмного забезпечення і пристойну кількість часу. Але в цьому випадку видавничий процес буде повністю під контролем компанії.

Оптимальним, на нашу думку, буде варіант, коли від компанії виділяється співробітник, координуючий видавничий процес, а всю основну роботу виконують залучені фахівці. Це дозволить забезпечити газеті чи журналу відповідний професійний рівень і повну відповідність корпоративному іміджу та політиці.

Як видавати ЗМІ - це другорядне питання, головне зважитися на такий крок. Так, видавництво - непроста справа, але воно, безсумнівно, того варто. Корпоративна преса - це атрибут цивілізованого та успішного бізнесу, інструмент формування позитивного іміджу. Сьогодні недостатньо просто виробляти товар або послуги, потрібно бути помітними, мати свою історію, традиції і великі плани. Власне видання вирішує масу подібних проблем, піднімає бізнес на якісно новий рівень, перетворюючи рядову організацію в соціум, повноцінний трудовий колектив, об'єднаний спільною справою і єдиними цілями. Одного разу усвідомивши, що можеш зробити бізнес краще, вже не можеш зупинитися, бо бездіяльність - рух назад.

Похожие статьи




Корпоративні ЗМІ, як формування іміджу - Корпоративні ЗМІ

Предыдущая | Следующая