Сівба - Технологія вирощування кукурудзи в умовах ТОВ "Україна" Калинівського району Вінницької області

Сівба високоякісним насінням - найважливіша умова досягнення високих урожаїв. У різних країнах існують спеціальні правові акти, якими регулюються якісні вимоги до посівного матеріалу при його виробництві і продажу, а також контроль за їх виконанням. За якістю насіннєвого матеріалу стежать в усьому світі за методиками і регламентом, установленим Міжнародною організацією по насінню і насінництву (ISTA).

Якість насіннєвого матеріалу кукурудзи характеризують такі основні показники: гібридність, чистота, вологість, лабораторна й польова схожість, відкаліброваність, протруєння і інкрустація.

Гібриди поєднують у собі кращі властивості батьківських і материнських ліній. Тільки при повній гібридизації без самозапліднення материнської лінії або перехресного запилення пилком чужих сортів - насіннєвий матеріал забезпечує гетерозисний ефект і оптимальний генетичний потенціал. Гібридність насіннєвого матеріалу перевіряють електрофоретичним методом. При цьому визначають батьківські протеїни у насінні: якщо вони відсутні, то відбулося самозапліднення. Якщо ж виявляються протеїни інших сортів (гібридів), то відбулося перехресне запилення. Гібридність кондиційного насіння повинна бути вище 95 %.

Чистота насіннєвого матеріалу передбачає відсутність домішок насіння інших гібридів кукурудзи й інших видів культурних рослин, бур'янів, частин рослинного і грунтового матеріалу, подрібненого зерна. Домішки насіння інших рослин засмічують посіви кукурудзи і негативно впливають на точність висіву. При засміченні ними висівних апаратів сівалок нерідко утворюються просіви. Між тим, технічна чистота посівів кукурудзи повинна становити не менше 98%. Про ступінь чистоти можна довідатися із сертифіката на кожну партію насіннєвого матеріалу. Крім того, якість насіння рекомендується контролювати візуально.

Вологість насіннєвого матеріалу кукурудзи повинна бути не вище 14%. Більш висока вологість знижує здатність насіння до зберігання, підсилює процес дихання, веде до пліснявіння й зменшення схожості. Занадто низька вологість також негативно позначається на показнику схожості. Крім того, надмірно сухий посівний матеріал більш чутливий до технічних навантажень, що призводить до травмування зерна. У зв'язку із цим у Німеччині продають насіннєвий матеріал з вологістю 14% у спеціальній упаковці, що певною мірою захищає його від зволоження. Транспортування й зберігання насіннєвого матеріалу в сухих умовах при низьких температурах забезпечує збереження добрих показників якості насіння. При точній сівбі висока схожість насіння має велике значення для одержання бажаної густоти стояння. У лабораторних умовах вона повинна бути не нижчою 90%. Точна схожість кожної партії насіння зазначається в сертифікаті. Якщо умови транспортування і зберігання не були сприятливими, то в господарстві варто провести власний аналіз, щоб визначити фактичну схожість для правильного обчислення норми висіву. Схожість і силу проростання насіння варто визначати в спеціальних лабораторіях при стандартизованих умовах, які рекомендовані Міжнародною організацією по насінню і насінництву (ISTA).

Підготовка насіння до посіву

Насіння кукурудзи готують до сівби на спеціалізованих калібрувальних заводах, де його доводять до високих посівних кондицій: висушують до вологості 13 - 14%, калібрують (за товщиною, шириною та довжиною) на фракції, інкрустують, протруюють вітаваксом 200 (2 кг/т), максимом 025 (1 кг/т) та іншими препаратами. Відповідно до державного стандарту, насіння товарних гібридів (Рі) має задовольняти таким нормам якості: мати типовість мінімум 98%, схожість не менше 92%, чистоту не менше 98%, насіння сортів (рН 1-3) не менше 87% та чистоту не менше 98%. Особливо високої якості має бути насіння при сівбі кукурудзи в допустимо ранні строки.

Підготовка насіння кукурудзи гібриду Донор МВ до сівби розглянемо в таблиці 2.4.1.

Таблиця 2.4.1. Підготовка насіння Кукурудзи гібриду Донор МВ до сівби.

Прийоми

Особливість проведення робіт

Строк проведення робіт

Препарат, марка машин, обладнання

Очистка

Досушка

Сортування

Протруювання

Інкрустація

Обігрів

Термічне знезараження насіння

Температура теплоносія не повинна перевищувати 65 -- 75 °С

Застосування плівкоутворювачів

Обігрів на сонці протягом 3-5 днів

Замочують протягом 4 год. у воді, нагрітій до 28-320С.

Після збирання

Після первинної очистки

За 2-3 тижні до сівби

ОВП-20А, ЗАВ-40, ОС-4,5А, КЗС-40

СЗШ-16Р, ЗСШ-8

КЗР-5

ПС-10А, ПСШ-3, "Мобітокс-Супер"

ПВС МаКМЦ

При ранніх строках сівби позитивні результати дає Інкрустація Насіння із застосуванням плівкоутворювачів (ПВС МаКМЦ). До них додають звичайно пестициди, мікроелементи.

Протруювання посівного матеріалу (сухе, напівсухе, мокре, а також знезаражування термічною обробкою) запобігає бактеріальним і грибним хворобам рослин, поліпшує польову схожість насіння. При протруюванні насіння слід суворо дотримуватись техніки безпеки. Останнім часом для передпосівного обробітку насіння застосовують біологічно нешкідливі препарати -- екстракти клітинного соку деяких рослин. Проте широкого застосування цей спосіб ще не набув.

Розрахунок вагової норми висіву насіння

При розрахунку норм висіву роблять поправку на посівну придатність насіння, яку вираховують за формулою:

,

Де

Ч - чистота насіння,%;

С - схожість,%.

.

Фактичну норму висіву розраховують за формулою:

К - рекомендована норма висіву, тис. шт. /га;

М - маса 1000 насінин, кг.

(кг/га).

Рекомендована густота посіву для умов України коливається в значних межах 25-80 тис. рослин на1 га перед збиранням. Для ранньостиглих сортів і гібридів густота рослин може зростати до 85-90 тис./га і більше.

Щоб забезпечити передзбиральну густоту рослин, встановлюють страхові надбавки насіння. У Лісостепу і Поліссі вона може становити 30-40%. Вагова норма висіву насіння становить 15-25 кг/га. При вирощуванні кукурудзи на силос і зменшенні ширини міжрядь вона може зрости до 30-40 кг/га.

Дуже важливе значення має не тільки оптимальна кількість рослин, а й рівномірне розміщення їх на площі. Зменшення ширини міжрядь понад 70 см при вирощуванні кукурудзи на зерно приводить до рівномірного стояння рослин, але негативно впливає на ріст качанів і особливо на формування зерна в них після цвітіння. Тому необхідно рівномірно, на однаковій відстані розміщувати насіння (рослини) в рядку. Для забезпечення рівномірного розміщення насіння в рядку потрібно сіяти зі швидкістю 4-6 км/год. Швидкість руху при сівбі можна легко встановити. Для цього відміряють 50 м і фіксують час, необхідних посівному агрегату для проходу цієї відстані. Якщо витрачено 45 секунд - швидкість руху становить 4,5 км/год., 30 секунд - швидкість становить 6,0 км/год. Тому тривалість проходу посівним агрегатом 50 м повинна бути не менше півхвилини.

На 1 м довжини рядка при ширині міжрядь 70 см повинно висіватись орієнтовно 5,6 насінин, що забезпечить густоту 80 тис/га, 6,3 насінин (90 тис./га), 7 насінин (100 тис/га).

За даними для висіву 80 тис. насінин/га відстань між насінинами повинна становити 17,9 см. Знаючи оптимальну густоту стояння рослин для гібриду, лабораторну і польову схожість, встановлюють також необхідну кількість насінин на 1 м рядка.

Строки і способи сівби, глибина загортання насіння

Сіють кукурудзу пунктирним способом з міжряддями сівби 70 см з допомогою сівалок СУПН-8, СПЧ-6М. При збільшенні норми висіву в умовах достатнього зволоження при вирощуванні кукурудзи на силос ширину міжрядь можна зменшити до 50 чи 45 см, що забезпечує рівномірніше розміщення рослин на площі. У надмірно загущених посівах пригнічується ріст і розвиток качанів.

У Лісостепу і на Поліссі насіння кукурудзи загортають на глибину 4-6 см, на легких грунтах і при підсиханні посівного шару - на 5-8 см. На вологих грунтах глибину сівби зменшують до 3-4 см.

Важливе значення для одержання дружних, вирівняних сходів має дотримання рівномірної глибини загортання насіння, що забезпечується ретельним вирівнюванням грунту і правильним регулюванням сівалки на задану глибину. Строки і способи сівби, глибина загортання насіння кукурудзи гібриду Донор МВ наведено в таблиці 2.4.2.

Таблиця 2.4.2. Сівба Кукурудзи гібриду Донор МВ

Поле, попередник, сорт

Строк сівби

Спосіб сівби

Норма висіву, млн. шт./га, кг/га

Глибина загортання насіння, см

Машини для сівби

Поле3,

Пшениця озима,

Київська 8

5 місяць, 1 декада

Пунктирним способом з міжряддями сівби 70 см

23,3

4-6

МТЗ-80+ СУПН-8А

При оптимальних умовах сходи з'являються за 7-8 днів. За холодної погоди кукурудза може зійти через 3 тижні. Інкрустоване насіння може знаходитись у грунті один місяць і після цього дати сходи. Кукурудзу на зерно і силос сіють, коли температура грунту на глибині 10 см становить 10-12°С. Холодостійкі гібриди можна висівати раніше, при температурі грунту 8-10°С впродовж трьох днів. У недостатньо прогрітий грунт сіяти ризиковано.

В умовах Західного Лісостепу і Полісся календарні строки сівби кукурудзи припадають на період з 1 по 15 травня.

Швидше на 6-10 днів можна висівати інкрустоване насіння.

Похожие статьи




Сівба - Технологія вирощування кукурудзи в умовах ТОВ "Україна" Калинівського району Вінницької області

Предыдущая | Следующая