ВСТУП - Продуктивність люцерно-злакових травосумішок залежно від видового складу компонентів та рівня мінерального удобрення в умовах правобережного Лісостепу України

Актуальність досліджень. В умовах правобережного Лісостепу України на чорноземах типових малогумусних середньосуглинкових бобові трави за умов інтенсивного використання випадають із травостою на третій рік. Відносно цього створення й використання бобово-злакових травосумішок та поліпшення фону живлення їх із застосуванням запрограмованих норм і співвідношення мінеральних добрив є актуальним завданням. За даними І. В. Ларіна, Г. С. Кияка, В. М. Куксіна, А. В. Боговіна, П. С. Макаренка, М. Т. Ярмолюка, В. Г.Кургака та інших вітчизняних вчених, створення багаторічних агрофітоценозів інтенсивного використання дає можливість одержати достатню кількість високоякісного й дешевого корму.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є складовою частиною наукових досліджень кафедри рослинництва та кормовиробництва Національного аграрного університету, що входять до теми "Розробити і впровадити високопродуктивні ланки зелених конвеєрів на основі використання бобово-злакових багаторічних та однорічних традиційних і малопоширених кормових культур в умовах правобережного Лісостепу України" (номер державної реєстрації 0101U003459).

Мета і завдання досліджень. Основною метою досліджень було виявити особливості формування продуктивності люцерно-злакових травосумішок на чорноземних грунтах правобережного Лісостепу України залежно від норм мінеральних добрив і співвідношення в них елементів живлення.

Для досягнення цієї мети програмою досліджень було визначено такі завдання:

    - встановити вплив норм мінеральних добрив на ріст і розвиток та структуру врожаю травосумішок; - встановити зміни ботанічного складу і визначити кормову цінність люцерно-злакових травосумішок; - виявити найбільш продуктивні люцерно-злакові травосумішки, норми мінеральних добрив і співвідношення в них елементів живлення; - дати економічну та енергетичну оцінку вирощування люцерно-злакових травосумішок при внесенні різних норм мінеральних добрив.

Об'єкт дослідження - Процеси росту, розвитку та формування продуктивності люцерно-злакових травосумішок залежно від норми мінеральних добрив і співвідношення в них елементів живлення.

Предмет дослідження - Люцерна посівна та її сумішки з культурами родини злакових, агрономічна й біоенергетична ефективність вирощування даних культур за різних систем удобрення.

Методи дослідження. Польовий - для спостереження за ростом і розвитком рослин, умовами навколишнього середовища, оцінки агротехнічного та економічного ефекту досліджуваних елементів технології; вимірювально-ваговий - для обліку врожайності; аналітичний - для визначення агрохімічних властивостей грунту, мінеральних добрив, якості корму; математично-статистичний - для оцінки достовірності результатів досліджень; розрахунково-порівняльний - для встановлення економічної ефективності внесення добрив.

Наукова новизна одержаних результатів. В умовах правобережного Лісостепу України на чорноземних малогумусних грунтах вперше встановлено особливості формування продуктивності люцерно-злакових травосумішок залежно від норми мінеральних добрив і співвідношення в них елементів живлення. Визначено оптимальні параметри росту й розвитку рослин у ценозах під дією добрив. Виявлено кореляційні залежності між основними факторами, що формують врожайність багаторічних трав. Дана енергетична і економічна оцінка прийомів технології вирощування високопродуктивних агрофітоценозів.

Практичне значення одержаних результатів. За результатами досліджень розроблено науково обгрунтовані рекомендації щодо технології вирощування люцерно-злакових травосумішок із використанням підвищених норм мінеральних добрив з оптимальним співвідношенням у них елементів живлення.

Наукові розробки по вирощуванню багаторічних агрофітоценозів проходили виробничу перевірку у ФГ "Широкоступ", с. Шубівка Кагарлицького району Київської області, та ТОВ "Агрофірма РОЯСТА", с. Шандра Миронівського району Київської області.

Особистий внесок здобувача у вирішення конкретного наукового завдання Полягає в узагальненні й аналізі наукових даних вітчизняних і зарубіжних дослідників за темою дисертаційної роботи, складанні програми й методики досліджень, закладанні та проведенні польових і лабораторних дослідів, статистичному аналізі отриманих експериментальних даних, підготовці й написанні звітів та публікацій за темою дисертації, участі в роботі науково-практичних конференцій і семінарів.

Апробація результатів дисертації. Результати досліджень і основні положення дисертації були апробовані на науковій конференції професорсько-викладацького складу, аспірантів та студентів (НАУ, 2006), міжнародній науково-практичній студентській конференції "Актуальні проблеми виробництва та якості продукції в аграрному секторі України" (Київ, 2005), міжнародній науково-практичній конференції "Корми і кормовий білок" (Інститут кормів, Вінниця, 2004), міжнародній науковій конференції "Сучасні проблеми виробництва і використання рослинного білка: глобальні зміни та ризики" (Інститут кормів, Вінниця, 2008), міжнародній науково-практичній конференції до 110-річчя Національного аграрного університету "Сучасна аграрна освіта та наука: теорія та практика впровадження інноваційних технологій" (НАУ, 2008).

Публікації. Результати досліджень висвітлено в 8 опублікованих працях, з яких 6 - у фахових виданнях і 2 є тезами доповідей.

Обсяг і структура дисертації. Дисертацію викладено на 170 сторінках машинописного тексту. До складу входить 31 таблиця, 26 рисунків.

Робота складається із вступу, 5 розділів, висновків і рекомендацій виробництву та 9 додатків. Список використаної літератури складає 210 джерел, з яких 10 латиною.

Похожие статьи




ВСТУП - Продуктивність люцерно-злакових травосумішок залежно від видового складу компонентів та рівня мінерального удобрення в умовах правобережного Лісостепу України

Предыдущая | Следующая