Вступ - Закладання насаджень плодових і ягідних порід в умовах Харківської області

Плодівництво - специфічна галузь сільського господарства. Вона охоплює культуру полікарпічних рослин, що дають їстівні плоди, які споживають свіжими та у вигляді продуктів їх переробки. Біологічні і технологічні особливості деяких з цих культур зумовили виділення їх в окремі галузі, наприклад, виноградарство, цитрусівництво та ін.

Плодівництво є складовою частиною садівництва, оскільки садівництво включає і культуру рослин, які не дають їстівних плодів: чаївництво, квітникарство тощо. Отже, плодівництво і садівництво не синоніми.

Завдання плодівництва як галузі сільського господарства - вирощувати високі і сталі врожаї якісних плодів на основі впровадження досягнень науки і передового досвіду з метою забезпечення потреб населення в цінних, екологічно чистих продуктах харчування.

Плодівництво як наука займається вивченням біологічних особливостей плодових рослин, - складових частин екологічної системи, - закономірностей росту й розвитку залежно від екологічних факторів, у т. ч. антропогенних, і на цій теоретичній основі розробленням прогресивних технологій вирощування високих і сталих врожаїв екологічно чистих плодів і ягід, прогнозує розвиток галузі.

Вирощування плодових культур має велике народногосподарське значення, зумовлене харчовою і лікувальною цінністю плодів. Вони містять легкозасвоювані цукри - 4,5-23,0 %, органічні кислоти - 0,1-3,8 %, фенольні сполуки, ароматичні, пектинові та дубильні речовини, мінеральні солі, в яких є понад 50 хімічних елементів, зокрема залізо, фосфор, калій, кальцій, магній, бор, молібден та ін. Плоди і ягоди містять вітаміни С, А, В1, В2, В6, Р, РР, Е тощо. Плоди волоського горіха, фісташки справжньої, мигдалю містять до 22 % білків і 65-77 % жирів.

Калорійність 1 кг плодів яблуні, груші, сливи, вишні, черешні, абрикоса, персика та ін. - 1840-2630 Дж, суниць, малини, смородини, агрусу та ін. - 1300-2010 Дж, а плодів волоських горіхів - 2665-3350 Дж. Споживання плодів зменшує потребу людини в інших про дуктах харчування, позитивно впливає на обмін речовин в організмі, сприяє підвищенню стійкості організму проти захворю-вань, у тому числі проти радіаційних уражень. Мінімальна медично обгрунтована річна норма споживання плодів і ягід людиною ста-новить близько 100 кг. Плоди ряду культур використовують і як допоміж ні лікувальні засоби при простудних, шлунково-кишкових захворюваннях, авітамінозах тощо.

Стан плодівництва в Україні. Площа садів в Україні складає 847 тис. га, з них 44 тис. га знаходиться в приватному секторі. Середня врожайність плодових складає 4,6 т/га, а в світі - 50 т/га. Причини низької врожайності полягають у випаді плодових насаджень - 72 %, а також велика кількість садів не обробляється сільськогосподарськими машинами, так як практично відсутня механізація в садах - всього 2 %; 40% врожайності втрачається при зборі. Низька врожайність та якість плодів, як і рентабельність плодівництва взагалі, зумовлювались відсутністю елементарних технологій вирощування садів. Більшість садів морально застаріли і за сортовим складом і за конструкцією.

Перспективи розвитку плодівництва. Інтенсифікація плодівництва - це одержання максимального щорічного врожаю високої якості з одиниці площі саду при додаткових вкладеннях коштів і засобів праці шляхом застосування найновіших досягнень науки, техніки і передового досвіду, а також удосконалення методів ведення галузі при мінімальних затратах на одиницю продукції. Інтенсивність саду визначається скоростиглістю, врожайністю, рівнем механізації, продуктивністю праці та якістю і собівартістю продукції.

Похожие статьи




Вступ - Закладання насаджень плодових і ягідних порід в умовах Харківської області

Предыдущая | Следующая