Вступ - Розвиток грибництва в світі

За останні роки виробництво грибів у світі збільшилось у два рази і досягло 8 млн. т. У багатьох країнах світу створено розвинену грибну індустрію. За останнє десятиліття завдяки досягненням технічного прогресу, розробленим сучасним технологіям вирощування та інтенсивній селекційній роботі середня врожайність грибів у ряді країн збільшилась з 4-6 до 30-40 кг/м2 за цикл вирощування. Проте розвиток промислового грибівництва в Україні стримується за відсутності сучасних комплексних технологій культивування, високоврожайних вітчизняних штамів їстівних та лікарських грибів, типових проектів споруд для культивування грибів та висококваліфікованих фахівців у цій галузі.

Гриби мають високу біологічну цінність, як продукт харчування, що містить унікальний комплекс поживних речовин: понад 3,5 % протеїну, незамінні для харчування людини амінокислоти, ненасичені жирні кислоти та важливі мікроелементи.

Особливо багаті гриби на лізин, триптофан, яких мало в рослинах, містять залізо та кобальт. Гриби є джерелом вітамінів С, D, Е, групи В, містять антиоксидантний комплекс, клітковину, багато біологічно активних сполук. Гриби цінуються як дієтичний продукт через незначну кількість калорій, жирів. Сучасне виробництво грибів передбачає активну вентиляцію, механізацію й автоматизацію виробничих процесів.

В багатьох країнах сучасні великі комплекси успішно функціонують завдяки забезпеченню найновішим обладнанням з програмним управлінням. В сучасних умовах ринкових відносин висуваються підвищені вимоги до професійної підготовки спеціалістів агрономічного профілю, що повинні на належному рівні займатися виробництвом зерна, плодів, овочів і грибів. Добра професійна підготовка, компетентність у своїй галузі, знання справи, вміння приймати оптимальні рішення без ризику для діяльності колективу - важливі якості, що визначають здатність спеціаліста виконувати свої функції в нових умовах господарювання.

Похожие статьи




Вступ - Розвиток грибництва в світі

Предыдущая | Следующая