Четвертинні відклади, як грунтотворні породи - Вивчення ландшафтів України та шляхів їх раціонального використання

На території Рівненської області знаходиться багато грунтотвірних порід. Цьому сприяла складність геологічної будови території. Найбільш поширеними грунтотвірними породами в Поліссі є піски водно-льодовикового та давньо-аллювіального походження.

Водно-льодовикові піски займають вододільні простори і були відкладені водами, які текли з-під льодовика.

Давньо-алювіальні піски були утворені в древній період сучасними річковими системами і займають надзаплавні (борові) тераси. Піски тут кварцові, дрібно-і середньозернисті, з невеликим вмістом пилуватих і мулистих частинок. Вони мають високу водопроникність, низькою вологоємністю і водопідйомною здатністю, не можуть утворювати достатні запаси води; пухкі і відрізняються високою аерацією.

Морена - бура і зеленувато-сіра суглинна оглеєна порода з гніздами піску, супіски і різного розміру кристалічних порід. Вона зазвичай покрита пісками, має хороші водні властивості.

Сучасні алювіальні відклади поширені в заплавах річок і на днищах балок. Відкладені річками, вони оглеєні і з поверхні найбільш часто суглинні, характеризуються шаруватістю: суглинки і супіски мають прошарок піску, мергелю або торфу.

Леси - порода палевого кольору, масивна, однорідна, з вмістом СаСО3 8-12 і більше відсотків. Вони крупнопилеваті-легкосуглинкові, але зустрічаються і середньосуглинисті різновиди. На сході Лісостепу леси стають піскуваті. Леси належать до найбільш кращих грунтоутворюючих порід, мають велику шаруватість (50%), добре водопроникні, вологоємні, мають сприятливі фізичні властивості.

Делювій утворився від руйнування порід вододільних просторів і відкладений поверхневим стоком на схилах. У північних районах Лісостепу це лесовидні суглинки, в південних районах, де більш проявляється гірський рельєф зі складною геологічною будовою - суглинок чи супісок з великою кількістю уламків вапняних твердих порід, пісковиків і різнозернистого піску. Потужність делювія різна і становить 100-300 см, лежить на різних корінних породах. Це переважно третинні піски з глауконітом.

Магматичні породи (граніти) і карбонатні мергелі, вапняки іноді лежать близько від поверхні і підстелюють грунти. Ділянки, де вони підходять до орного шару і виходять на поверхню, непридатні для розорювання і вважаються "кам'янистими місцями".

Елювії - щебнисті породи, які утворилися від руйнування корінних твердих порід. На території Рівненської області виділяється елювій карбонатних порід, утворений на мергелях і вапняках і елювій магматичних порід, утворений на кристалічних породах.

Похожие статьи




Четвертинні відклади, як грунтотворні породи - Вивчення ландшафтів України та шляхів їх раціонального використання

Предыдущая | Следующая