Вступ - Головні шкідники картоплі та заходи захисту культури від них

Шкідник картопля захисний

Картопля посідає одне з перших місць серед інших сільськогосподарських культур за універсальністю використання в господарстві. Вона є важливою продовольчою, кормовою і технічною культурою.

Продовольча цінність картоплі визначається її високими смаковими якостями та сприятливим для людини хімічним складом бульб. У них міститься 14-22% крохмалю, 1,5-3% білку, 0,8-1% клітковини. Бульби багаті на вітаміни групи В, РР, каротиноїди, вітамін С.

Картопля -- цінний продукт харчування. Картоплю культивують на полях і на присадибних ділянках. Вона має важливе значення у раціоні харчування усіх груп населення. На городах України під картоплю відводять до 70% площ.

Бульби картоплі широко використовують у різноманітних галузях промисловості для виробництва крохмалю, спирту, молочної кислоти, ацетону. Крохмаль картоплі використовують для виробництва понад 500 найменувань продукції харчової, паперової, текстильної, деревообробної, будівельної, керамічної, хімічної і фармацевтичної індустрії. З одиниці посівної площі картоплі можна отримати утричі більше крохмалю, ніж із зернових культур, а отже, більше спирту. Культура придатна для виробництва біоетанолу. Бульби -- сировина для виробництва медичних, фармакологічних і харчових продуктів.

Харчова цінність

Докладніше:

З картоплі можна приготувати майже 1000 страв. Її використовують у вареному, смаженому, тушкованому, печеному вигляді, а також, заморожують і використовують у переробній промисловості. Завдяки підвищеному вмісту калію картопля сприяє виведенню із організму людини води та хлористого натрію, тим самим покращує обмін речовин. Картопля -- основне джерело калію, який відіграє велику роль у нормалізації водного обміну та підтриманні нормальної роботи серця. Близько 40% потреби населення у вітаміні С задовольняється за рахунок картоплі. Тому картопля є основним джерелом вітаміну С і вітамінів групи В. Зважаючи на велику роль цьогоовоча в харчуванні людства, Генеральна Асамблея ООН проголосила 2008 рік Міжнародним роком картоплі (англ. The International Year of the Potato ) .

Лікувальна цінність

Бульби картоплі широко застосовуються як високодієтичний продукт при лікуванні хвороб нирок, печінки та ін. Картопля є сировиною для одержання крохмалю, глюкози, спирту і молочної кислоти, які широко використовуються в лікувальній практиці.

Картопляний сік

Сік із бульб картоплі має антиацидні, протизапальні, ранозагоювальні, спазмолітичні й сечогінні властивості; він сприяє зниженню артеріального тиску (дія ацетилхоліну), нормалізує функцію кишечника. Застосування картопляного соку показане і дає добрий терапевтичний ефект при гастритах, і виразці шлунка, які супроводяться підвищеною секрецією шлункового соку, при спастичних запорах і диспепсії та при стійких головних болях. Побічних явищ при лікуванні сирим картопляним соком не відмічено. Вживання соку картоплі -- один зі способів нормалізації кислотності шлункового соку при лікуванні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.

Для одержання соку добре помиті й витерті насухо бульби, без паростків і позеленілих ділянок, які містять підвищену кількість соланіну, разом з лушпайками труть на тертці або пропускають через м'ясорубку, а одержану мезгу відтискають через 2 шари марлі.

У народній медицині використовують сік червоних бульб картоплі для лікування виразкової хвороби з підвищеною секрецією шлунка. Сік вживають по 70-100 мл за 30 хв до їди протягом 2-3 тижнів. Такі курси повторюють навесні і пізньої осені.

Фітонциди

Фітонциди картоплі здавна використовують для лікування неспецифічних захворювань верхніх дихальних шляхів (використовують для інгаляції носоглотки та горла). Беруть дрібну картоплю, добре миють і варять до повної готовності у щільно закритому посуді. Потім зливають гарячу воду не знімаючи кришки, на варену картоплю кладуть кілька ложок м'яти перцевої, чебрецю звичайного та листків евкаліпту, кришку залишають ледь відхиленою. Посуд з картоплею добре вкривають ковдрою і через залишений отвір вдихають гарячу пару ротом. Такі інгаляції рекомендують один раз на день, перед сном, протягом 5-7 діб. При катарах верхніх дихальних шляхів вдихають пару гарячої подавленої картоплі, звареної "в мундирі".

Дерматологія і косметологія

В косметичній практиці перетерту сиру або зварену "в мундирі" картоплю вводять до складу живильних масок (при сухій шкірі, сонячних опіках тощо). Наприклад, з вареної бульби, змішаної з молоком та яєчним жовтком, можна зробити поживну маску на обличчя.

Перетерту сиру картоплю широко використовують у дерматології й косметиці: лікують гноячкову екзему, піодермію, дерматити, опіки, гнійні рани, виразку гомілки та інші виразкові хвороби шкіри. У випадку виразки гомілки на всю уражену поверхню кладуть шар тертої сирої картоплі завтовшки 0,5--1 см, накривають серветкою з 6--8 шарів марлі й залишають у такому стані на 4--5 годин, періодично зволожуючи пов'язку свіжим соком картоплі. За умови щоденного проведення процедури виразки епітелізуються приблизно за З тижні.

При отруєннях

Крохмаль, зокрема, приймають всередину і в клізмах як обволікаючий засіб при отруєннях для захисту слизової оболонки шлунка. Застосовують його у вигляді киселю після звільнення шлунка.

Використання наземної частини рослини

Останнім часом увагу дослідників привертає і надземна частина рослини як джерело для одержання алкалоїду соланіну, який за хімічною будовою близький до кортикостероїдів і серцевих глікозидів. У великих дозах соланін спричиняє тяжкі отруєння, а в малих зумовлює стійке й тривале зниження артеріального тиску, збільшує амплітуду і зменшує частоту серцевих скорочень, виявляє протизапальну, болетамувальну і протиалергічну дію. Це підтверджує використання настоюквіток картоплі у народній медицині як засіб, що має гіпотензивні властивості і збуджує дихання.

Енергетична цінність в якості сировини для біопалива

Картопля належить до енергетичних рослин європейської кліматичної зони, що використовуються для виробництва біоетанолу.

Використання картоплі на корм. Агробізнес.

Картопля використовується на корм переважно при відгодівлі свиней. У США 1% вирощеної картоплі використовується на корм, а в ЄС -- 9%, що пов'язано з переводом кормової бази спеціалізованих свиновідгодівельних господарств на зерно. Це зумовлено тим, що урожайність зернових культур, порівняно з картоплею, має більший ріст і менші затрати на вирощування. Тому доля оброблюваних під картоплею земель знизилась на рахунок підвищення долі зернових. У інших країнах картопля має велике значення як кормова культура. Зазвичай, картоплю згодовують тваринам у маленьких і підсобних господарствах.

Перетравлюваність картоплі у всіх видів тварин висока. Свині можуть використовувати картопляний крохмаль лише після руйнування клітинних оболонок і структури крохмальних зерен парою, інакше у тварин з однокамерним шлунком ензиматична дія амілази в тонкій кишці не відбувається, і картопля погано перетравлюється. Для запобігання цьому картоплю обробляють при температурі 90-100ОС протягом 40-45 хвилин, а втрати сухої речовини картоплі при цьому складають 5-6%. Для руйнування зерен крохмалю достатньо обробки картоплі парою при 62-70ОС, що дозволяє зберегти 30% затрат на енергію і втратити лише до 1-1,5% сухої речовини, але перетравність азотистих речовин в тонкому кишечнику знизиться при цьому з 60 до 30%, а лізину -- з 71 до 45%; добовий приріст живої ваги зменшиться на 30-35%.

Картопля має низьку щільність енергії і мало структурних елементів. Поживність 1 кг картоплі -- 0,3 кормові одиниці. В агробізнесі картопля займає незначне місце, хоча є предметом міжнародної торгівлі для харчових цілей.

Важливе місце в агробізнесі займає насіннєва картопля. Найбільшими виробниками є Нідерланди, Німеччина, Великобританія і Франція, які володіють, приблизно, 83% всієї площі розмножування посадкового матеріалу в ЄС.

Шкідники картоплі.

На картоплі зареєстровано близько шестидесяти видів шкідників. Від появи сходів і до збирання врожаю картоплю пошкоджують різні комахи. Значно шкодять: колорадський жук, проволочніки, несправжні дротянки, личинки пластинчатовусих жуків, гусениці підгризаючих совок, капустянка. Вони пошкоджують листя, стебла, бульби, що значно знижує врожай бульб. При великій численності шкідників може бути уражено до 80% врожаю, або повністю весь врожай, що призводить до значних збитків для сільського господарства.

Предмет Дослідження - шкідники картоплі.

Об'єкт дослідження - захист картоплі від шкідників.

Метою Роботи є вивчення і дослідження основних видів шкідників картоплі та захисту її від шкідників у господарстві.

Основними Завданнями роботи є:

Виділити видовий склад основних шкідників картоплі та їх шкодо чинність;

Розглянути основні особливості розвитку найголовніших шкідників і захисні заходи на картоплі;

Вивчити методики виявлення та обліку кількості шкідників сільськогосподарських культур;

Проаналізувати методи захисту сільськогосподарських культур та картоплі від шкідників.

Практична значимість: Картопля - одна з найважливіших сільсько-господарських культур різноманітного використання. Картопля займає важливе місце в сільськогосподарському виробництві України. Будучи цінною продовольчою культурою, або "другим хлібом", як її називають у народі, картопля водночас є висококалорійним кормом для худоби і однією з найголовніших технічних культур.

Вважають, що за універсальністю використання у різних галузях народного господарства з картоплею не може зрівнятися жодна сільськогосподарська культура. Крім важливої ролі, яку картопля відіграє як продовольча, кормова і технічна культура, вона має велике агротехнічне значення - є хорошим попередником для зернових та інших культур. Після ранньої картоплі можна виростити непоганий урожай моркви, столових буряків тощо.

Картоплю в полі і сховищах уражають багато шкідливих організмів. В Україні зареєстровано близько 80 видів шкідників картоплі.

Найбільші втрати врожаю картоплі спричиняються комахами. При великій численності шкідників може бути уражено до 80% врожаю, або повністю весь врожай, що призводить до значних збитків для сільського господарства.

Тому дана тема досить актуальна і потребує більш детального вивчення.

Похожие статьи




Вступ - Головні шкідники картоплі та заходи захисту культури від них

Предыдущая | Следующая