Вступ - Продуктивність культур ланки зерно-просапної сівозміни залежно від способів основного обробітку грунту та рівнів удобрення

Збільшення виробництва високоякісної сільськогосподарської продукції на принципах стійкого, екологічно безпечного та економічно ефективного землекористування - основне завдання сільськогосподарської науки. У землеробстві західного Лісостепу України конюшина лучна, пшениця озима, буряки цукрові займають провідне місце. Основна роль в оптимізації умов вирощування цих культур та підвищенні їх продуктивності належить використанню ресурсозберігаючих способів обробітку грунту та внесенню оптимальних доз органічних і мінеральних добрив.

Значний внесок у вирішення цих проблем в умовах західного Лісостепу зробили вчені: Бомба М. Я., Дука В. І., Томашівський З. М., Шикітка В. Л.

Актуальність теми. Останні роки характеризуються переглядом традиційних підходів до обробітку грунту в напрямі впровадження грунтозахисних технологій з елементами біологізації, що передбачають застосування безполицевого та поверхневого обробітків грунту, використання нетоварної частини врожаю і сидератів. У жорстких ринкових умовах за диспаритету цін на паливо, техніку, добрива, послуги і сільськогосподарську продукцію найважливішими є здешевилення витрат і підвищення ефективності усіх елементів агротехнологій. Тому в сучасних умовах особливої ваги набувають питання розробки грунтозахисних екологічно безпечних та економічно обгрунтованих способів основного обробітку грунту, а також ощадливого включення в біологічний кругообіг мінеральних добрив з максимальним використанням вторинної продукції рослинництва і сидератів, як основи сталого землеробства.

Пошук оптимальних шляхів поєднання систем обробітку грунту та застосування різних видів органічних і мінеральних добрив, що дозволяють підвищити ефективність сільськогосподарського виробництва, забезпечити його стабільність та екологічність, є особливо актуальним для сірих лісових поверхнево оглеєних грунтів західного Лісостепу, рівень дослідження яких в цьому напрямі є недостатнім.

Мета і завдання дослідження. Метою науково-дослідної роботи було встановлення ефективної дії способів основного обробітку та рівня удобрення сірих лісових грунтів на їх родючість, забур'яненість, продуктивність та якість урожаю культур ланки зерно-просапної сівозміни.

Для її досягнення визначили такі завдання:

    - виявити вплив способів основного обробітку грунту та добрив на водний, фізичний, поживний режими грунту; - встановити кількість насіння бур'янів у грунті та забур'яненість посівів конюшини лучної, пшениці озимої та буряків цукрових у ланці сівозміни; - встановити продуктивність наведених вище культур; - провести аналіз економічної та енергетичної ефективності способів обробітку грунту, використання добрив у ланці сівозміни.

Похожие статьи




Вступ - Продуктивність культур ланки зерно-просапної сівозміни залежно від способів основного обробітку грунту та рівнів удобрення

Предыдущая | Следующая