Постійні лісонасінні ділянки дуба звичайного Сумщини - Сучасний стан і перспективи розвитку постійної лісонасінної бази дуба звичайного на Сумщині

На території України взагалі, і Сумщини зокрема, ПЛНД дуба відбирались у 70-ті роки переважно у процесі лісовпорядкування, відповідно до ОСТ № 56-35-76, у найбільш цінних природних та штучних лісостанах. ПЛНД здатні забезпечувати отримання переважно нормального за селекційною цінністю насіння. Пояснюється це тим, що ПЛНД закладалися здебільшого в нормальних або кращих нормальних за селекційною структурою насадженнях. Теоретично ПЛНД мали стати основним джерелом насіння для штучного лісовідновлення. Але, на жаль, лише незначна частина з них використовувалася раніше чи використовується нині за призначенням.

У 2002 році на обліку по Сумській області було 109 ПЛНД дуба звичайного у 12 держлісгоспах. За результатами інвентаризації, проведеної у 2003 - 2005 рр., всі ПЛНД у ДП "Конотопське ЛГ" та "Охтирське ЛГ" характеризуються водночас поганою якістю стовбурів і станом. Тому вони не можуть бути використані для збирання жолудів. У ДП "Краснопільське ЛГ", "Лебединське ЛГ", "С.-Будське ЛГ", "Свеське ЛГ" та "Шосткінське ЛГ" частина ПЛНД мають погану селекційну структуру, частина - поганий стан, решта - не відповідають вимогам за обома показниками (рис.2).

Лише у ДП "Глухівське ЛГ", "Кролевецьке ЛГ", "Роменське ЛГ", "Сумське ЛГ" та "Тростянецьке ЛГ" 30-40% ділянок мають одночасно добрі якість стовбурів і стан. У цілому по області 19 ділянок загальною площею 130,1 га (17%), мають одночасно добру селекційну структуру та стан і можуть бути використані для збору жолудів, решта - 90 ділянок загальною площею 451,2 га (83%), з різних причин вимогам не відповідають.

Державні підприємства:

1 -

ДП "Глухівське ЛГ"

7 -

ДП "Роменське ЛГ"

2 -

ДП "Конотопське ЛГ"

8 -

ДП "Середина-Будське ЛГ"

3 -

ДП "Краснопільське ЛГ"

9 -

ДП "Свеське ЛГ"

4 -

ДП "Кролевецьке ЛГ"

10 -

ДП "Сумське ЛГ"

5 -

ДП "Лебединське ЛГ"

11 -

ДП "Тростянецьке ЛГ"

6 -

ДП "Охтирське ЛГ"

12 -

ДП "Шосткінське ЛГ"

Рис. 2 Розподіл ПЛНД дуба звичайного за селекційною структурою і станом у розрізі державних підприємств.

З метою відбору нових ПЛНД було обстежено шість нових насаджень у ДП "Глухівське ЛГ", "Краснопільське ЛГ", "Охтирське ЛГ", "Кролевецьке ЛГ". Серед них п'ять загальною площею 58,9 га відповідають вимогам і включено до переліку ПЛНД Сумської області (табл. 3).

Таблиця 3

Похожие статьи




Постійні лісонасінні ділянки дуба звичайного Сумщини - Сучасний стан і перспективи розвитку постійної лісонасінної бази дуба звичайного на Сумщині

Предыдущая | Следующая