МЕТОДИКА ТА ОБ'ЄКТИ ДОСЛІДЖЕНЬ - Сучасний стан і перспективи розвитку постійної лісонасінної бази дуба звичайного на Сумщині

Дуб лісовідновлення жолудь

Інвентаризацію генетичних резерватів, плюсових насаджень і ПЛНД проведено шляхом закладання тимчасових пробних площ (Анучин, 1977) з додатковим визначенням селекційних категорій дерев (Молотков, 1982), їх стану, наявності в них вад і пошкоджень. Відбір нових ділянок генетичних резерватів, плюсових насаджень, ПЛНД та плюсових дерев здійснено на основі їх натурного обстеження, при цьому використовувались матеріали лісовпорядкування. Для визначення відповідності плюсових насаджень і генетичних резерватів статусу використано шкалу комплексної оцінки, побудовану на основі визначення суми балів показників, які характеризують повноту насадження в цілому, частку дуба у його складі, відносну кількість дерев і стан дуба (Волосянчук, Лось, 2003).

Успадкування особливостей росту й морфологічних ознак листків досліджено шляхом вивчення насіннєвих потомств плюсових дерев у випробних культурах. Для дослідження успадкування ростових ознак проведено обміри висот, діаметрів і здійснено селекційну оцінку потомств (Молотков, Патлай, Давыдова, 1982; 1989; Основные положения..., 1982). Морфологічні особливості листя потомств плюсових дерев вивчали за методиками, запропонованими Н. І.Давидовою, А. І.Кожокіною (1974), С. А.Лось, В. В.Борисовою (2002).

Iнтенсивнiсть цвітіння і плодоношення клонiв на КНП і дерев у насадженнях було визначено вiзуально за шестибальною шкалою. Для перевірки чоловічої генеративної сфери плюсових дерев було використано цитогенетичний метод А. К.Буторіної (1989).

Обробку отриманих даних здійснено за допомогою загальноприйнятих методів таксації (Анучин, 1977, Нормативно-справочные материалы..., 1987) та варіаційної статистики (Доспехов, 1985) з використанням пакету програм Microsoft Excel.

Для визначення сучасного стану об'єктів постійної лісонасінної бази дуба звичайного на Сумщині було обстежено всі наявні в області плюсові насадження, генетичні резервати та ПЛНД. В них закладено 115 тимчасових пробних площ.

Відбір нових об'єктів було здійснено у лісових насадженнях природного та штучного походження ДП "Глухівське ЛГ", "Краснопільське ЛГ", "Кролевецьке ЛГ", "Охтирське ЛГ" та "Сумське ЛГ. Закладено 13 пробних площ.

Дослідження особливостей успадкування ознак насіннєвими потомствами плюсових і кращих дерев проведено на ділянках випробних культур, створених у Харківській області - у Данилівському ДДЛГ (1958 р.) та "Гутянське ЛГ" (1996 р.).

Особливості репродукції плюсових дерев вивчали на клонах сумського походження, представлених на АМП та КНП у Сумській і Харківській областях.

Типологічна структура та відновлення дубових лісів сумщини. Наведено дані щодо кліматичних і грунтових умов регіону досліджень; проаналізовано особливості розповсюдження дубових лісів по території області; описано їх особливості за природними зонами, типами лісорослинних умов. Дуб звичайний є однією з найбільш поширених лісових порід у Сумській області. Насадження, де переважає цей вид, займають 37,8 % від усієї вкритої лісом площі.

Лісорослинні умови Сумщини на значній частині площі сприятливі для росту дуба. Ділянки з типом D2 - кл-лД (свіжа кленово-липова діброва) становлять від загальної площі дубових лісів області 35,7%, а серед площ, де переважає дуб звичайний - 73,2%.

Дубові ліси нерівномірно поширені по території області. Найменше їх у державних підприємствах, розташованих у поліській частині області (ДП "Свеське ЛГ", "С.-Будське ЛГ", "Кролевецьке ЛГ", "Шосткінське ЛГ"). Найбільші площі дубових лісів зосереджені у ДП "Краснопільське ЛГ", "Охтирське ЛГ", "Сумське ЛГ" й "Тростянецьке ЛГ".

Останнім часом в області щорічно створюються лісові культури дуба в середньому на площі 360 га. Це обумовлює необхідність заготівлі жолудів до 40 т у рік (з урахуванням проведення доповнень у раніше створених культурах). Але таку кількість жолудів було отримано лише у 1992, 1994, 1996, 2001 рр., тобто 4 роки із 11 були врожайними. Резервом для збільшення заготівлі жолудів мають бути об'єкти постійної лісонасінної бази.

Генетичні резервати та плюсові насадження дуба звичайного сумщини. Відбір плюсових насаджень в Україні було здійснено у 70-ті роки минулого сторіччя. На території Сумської області тоді було відібрано два плюсові насадження дуба загальною площею 6,2 га. Пізніше, у 1983 році, коли здійснювали відбір генетичних резерватів в усіх регіонах України, в Сумській області було відібрано генетичні резервати у ДП "Глухівське ЛГ", "Лебединське ЛГ" і "Тростянецьке ЛГ" на площі 224,3 га, що становить 0,2% від загальної площі дубових лісів області (табл.1).

У 2001 - 2005 рр. було здійснено інвентаризацію генетичних резерватів і плюсових насаджень дуба Сумщини. Переважна більшість зазначених об'єктів сконцентрована у південній частині області, в лісорослинних умовах D2 (рис.1). Після проведення чергових лісовпорядкувальних робіт площа деяких виділів дещо змінилася, що обумовило незначні зміни загальної площі об'єктів (табл. 1).Таблиця 1

Похожие статьи




МЕТОДИКА ТА ОБ'ЄКТИ ДОСЛІДЖЕНЬ - Сучасний стан і перспективи розвитку постійної лісонасінної бази дуба звичайного на Сумщині

Предыдущая | Следующая