Зрошення виноградника - Вирощування винограду в Дніпропетровській області

На зрошуваних виноградниках розробляють певні режими зрошення, якими можна регулювати силу росту, плодоношення і якість винограду, при суворому дотриманні агротехніки на зрошуваних землях.

В кожному конкретному випадку строки і норми поливів визначаються грунтово-кліматичними умовами, віком насаджень, кількістю опадів та їх розподілом за фазами вегетації, періодом дозрівання винограду. Поливний режим для кожної зрошуваної ділянки корегується відповідно до змін вказаних факторів. Для цього здійснюється технологічний контроль агромеліоративними лабораторіями.

Поливи поділяються на вегетаційні і вологозарядкові. Вологозарядкові поливи призначені для накопичення вологи в глибоких шарах грунту, для того щоб забезпечити рослини вологою при підготуванні їх до перезимівлі, щоб підвищити теплоємкість взимку, забезпечити виноград вологою в перший період вегетації.

В Україні вологозарядкові поливи проводять після збору урожаю (листопад-жовтень). При вологозарядкових поливах зволожують 1,2-1,5 метровий шар грунту. Для цього потрібно 1000-1500 м3/га води. Вологозарядковий полив забезпечує приріст врожаю 17-28%.

Вегетаційні поливи здійснюють протягом вегетації. З їхньою допомогою можна регулювати водний і поживний баланси в грунті. Вегетаційні поливи проводять частіше застосовуючи менші норми (400-800 м3/га). Частіше поливають молоді виноградники.

Одним з прогресивних способів зрошення є краплинне, при застосуванні якого втрата води на полив порівняно з дощуванням зменшується на 50-80%. Не менш важлива й така його перевага, як відсутність зволоження листя і грон, що запобігає розвитку деяких хвороб. Вологозарядковий полив при краплинному зрошенні проводять після листопаду в жовтні поливною нормою (200-300 м3/га замість 1000-1500 м3/га).

Плюси крапельного зрошення

    * подача води проводиться повільно, з точкового джерела, безпосередньо в коренезаселеному шар культурних рослин, при цьому зрошувані культури засвоюють до 95% води, що поступає; * полив можна виробляти 24 год на добу, незалежно від зовнішніх умов [вітер та випаровування), що дає можливість забезпечити рослини вологою в потрібний час і в потрібній кількості; * є можливість забезпечити подачу добрив з поливною водою безпосередньо до кореневої системи рослин, оптимізувати поживний режим рослин з урахуванням їх потреби в різних елементах живлення в різні фази росту і розвитку, при цьому кількість добрив скоротити приблизно на 50% ; * коренева система рослин розвивається краще за рахунок інтенсивного поглинання поживних речовин і хорошої аерації грунту навколо коренів; * при поливі залишаються сухими листя та інші надземні вегетативні органи, що створює сприятливі фітосанітарні умови і зменшує ймовірність поширення хвороб; * як показали дослідження, проведені в останні роки, внесення препаратів системної дії з поливної водою - ефективний спосіб боротьби з грунтовими, листогризучих, сисних шкідників і багатьма хворобами сільськогосподарських культур; препарати та засоби захисту не змиваються з рослин, як це відбувається при дощуванні; * крапельний полив, завдяки локальному внесенню води й добрив, запобігає поширенню бур'янів і лімітує їх розвиток в міжряддях; * заходи щодо догляду за рослинами та збирання врожаю можна проводити в будь-який час - до, після або під час поливу.

Похожие статьи




Зрошення виноградника - Вирощування винограду в Дніпропетровській області

Предыдущая | Следующая