Вибір ділянки під плодові насадження - Закладання насаджень плодових і ягідних порід в умовах Харківської області

При виборі ділянки для закладання плодових насаджень головне звернути увагу на її розташування та захищеність від вітрів, на якість грунтів і глибину залягання грунтових вод.

Ділянка повинна бути захищена від вітрів природною чи штучно створенною защитою.

В незахищених садах вітер здуває сніг та оголює грунт, через що в сурові зими вимерзає корінь. Вітер різко посилює випаровування води рослинами і в зимовий період висушує їх тканини, що призводить до ураження та загибелі плодових дерев, а в літку від суховіїв, особливо в степових районах, уражуються плоди і листя.

Сади, які розміщенні в низинах і котлованах, часто страдають від зимових морозів і весняних заморозків, пізно припиняють ріст сильно уражуються грибковими хворобами; в період квітування плодові дерева сильніше уражуються весняними заморозками.

Близьке розміщення водоймищ (річок, ставків) сприятливо впливає на розвиток та урожайність плодових дерев, зменшує різкі зміни температури повітря, знижує погану дію суховіїв і поліпшує умови зволоження грунту.

Тому ділянки біля річок с допустимим рівнем грунтових вод придатні для садів, особливо в районах недостатнього і нестійкого зволоження.

Виключно поганий вплив на розвиток плодових дерев здійснює високий рівень грунтових вод. На таких ділянках помітний затяжний ріст плодових рослин, загибель коренів і скелетних гілок.

Грантові води на ділянках, відведені під зерняткові (яблуня та груша) плодові сади, повинні бути нарівні 2 - 2,5 метра, в сливових і садах вишні - 1,5 - 2метра від поверхні грунту.

Кращім місцем для закладання плодових садів в більшості районах є пологі (не більш 3 - 10о), з рівною поверхнею нахилу. Більший нахил можливий для садів вишні та абрикоса. На таких ділянках ці породи мають кращий розвиток, тривалий період росту і урожайність; квіти плодових дерев тут менше страждають від весняних заморозків і застою холодного повітря.

Ділянку необхідно вибирати поблизу населених пунктів, водоймищах із урахуванням подальшого збільшення площі садів.

Корні плодових дерев глибоко проникають в грунт, тому грунт у плодовому саду повинен бути достатньо ущільненим і рихлим щоб по ньому добре проникали вода та повітря.

Сильно пилуваті і виснажені грунти без покращення, окультурювання мало придатні для посадки саду, тому що вони не можуть забезпечити плодові рослини водою та елементами живлення. Зовсім не придатні без поліпшення дуже зволожені, заболочені, торф'яні грунти. На таких грунтах помітний повільний ріст, швидке відмирання віток, підсихання верхівок, масове ураження дерев грибковими хворобами, слабка урожайність та загибель дерев. Непридатні для саду кам'яні, важкі глинисті грунти, піски, а також дуже засолені грунти (солонці та солончаки).

Нижні шари грунту (підгрунтя) також повинні добре фільтрувати воду, проводити повітря і не мати шкідливих для рослини речовин.

Найбільш придатні для розвитку плодових рослин легко проникні для коренів суглинисті та супіщані грунти, тоді як кам'янисті, крейдові та складені з щільної глини не придатні.

Похожие статьи




Вибір ділянки під плодові насадження - Закладання насаджень плодових і ягідних порід в умовах Харківської області

Предыдущая | Следующая