Вплив насаджень на швидкість вітру і склад повітря - Озеленення та благоустрій дошкільного навчального закладу №5 "Зірочка" в м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області

Ефективність насаджень у зменшені швидкості вітру можна спостерігати на прикладі лісових полезахисних смуг, залежить насамперед від їхньої висоти й конструкції.

У містах, селищах ефективність дії декоративних насаджень дещо інша, що зумовлюється перед усім наявністю забудови. Так, зелені насадження влітку протидіють суховіям, які дмуть уздовж вулиць, а взимку зменшують "палючість" холодних вітрів [5, 15].

Деревні рослини у процесі фотосинтезу поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. Отже вони оздоровлюють та поліпшують склад повітря. З а підрахунками, 1 га насаджень поглинає за годину 8 кг СО2, тобто таку саму кількість, яку виділяє за цей самий період 200 чоловік. Звідси можна було б обчислити, що норма насаджень на одну людину дорівнює 50 м2.

Важливу роль у декоративних рослин, які використовуються в озелененні, відводиться видовому складу рослин. Різні види дерев мають неоднакову ефективність у процесі газообміну. Наприклад, ефективність газообміну в модрини польської в 1,18 рази, в сосни звичайної в 1,64, у липи широколистої в 2,54, у дуба звичайного в 4,5 і в тополі берлінської в 6,91 рази більша, ніж у ялини звичайної. Тому під час декоративного насадження треба враховувати газообмінну ефективність деревних рослин, оскільки від цього залежить склад повітря та рівень його забрудненості шкідливими газами, пилом тощо.

Встановлено що середня концентрація сірчистого газу в озелененій зоні на відстані 500 м від джерела забруднення зменшується в 2 рази, сірководню -- в 3 рази, окислів азоту -- в 12 разів порівняно з не озелененою зоною.

Деревні рослини у декоративних насадженнях не тільки поліпшують навколишнє середовище, а й самі зазнають негативних змін, які відбуваються в повітрі (таблиця 1.2.) [14].

Таблиця 1.2.

Дія фітонцидів різних рослин на хвороботворні бактерії (за даними Б. П. Токіна)

Види рослин

Тривалість експозиції, що зумовлює загибель бактерій, хв.

Види рослин

Тривалість експозиції, що зумовлює загибель бактерій, хв.

Береза повисла

22

Смородина чорна

15

Горіх волоський

18

Тис ягідний

10

Граб звичайний

7

Тополя срібляста

25

Дуб пухнастий

6

Яловець козацький

10

Клен гостролистий

12

Черемха звичайна

5

Клен татарський

20

Садовий жасмин звичайний

5

Зелені насадження відіграють істотну роль у вертикальному провітрюванні середовища. Різний тепловий режим озеленених і забудованих територій підсилює вертикальні потоки повітря, отже сприяє переміщенню газів у верхні шари атмосфери.

Заслуговує на увагу й фітонцидна здатність деревних рослин, від якої залежить кількість хвороботворних організмів у повітрі, що вищенаведені в таблиці 1.2.

Похожие статьи




Вплив насаджень на швидкість вітру і склад повітря - Озеленення та благоустрій дошкільного навчального закладу №5 "Зірочка" в м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області

Предыдущая | Следующая