Технологія закладання саду і ягідника - Закладання насаджень плодових і ягідних порід в умовах Харківської області

Підготовка саджанців до посадки. Від якості саджанця залежить в подальшому скороплідність, посухо і морозостійкість, якісність, спосібність плодового дерева супротивляться дії на його шкідників і хвороб, в кінці кінців, ефективне плодоношення.

Перш за все вони повинні бути здоровими. Посадковий матеріал необхідно купувати в спеціалізованих господарствах.

Закладку насіннєвих садів проводять сформованими дворічними і добре розвиненими однолітніми саджанцями. Кісточкові породи в основному саджають однорічками.

Перед посадкою у саджанців плодових дерев і кущів ретельно перевіряють кореневу систему і обрізують лише ті корені, які мають тріщини і сильні механічні травми. Оновлення зрізів на всіх коренях - непотрібна операція, яка затримує укорінення ростин.

Під час транспортування саджанців неможна допускати підсихання коренів, тому що це різко знижує їх укорінення. В тих випадках, коли корені все ж підсохли, саджанці необхідно помістити на 1-2 доби в воду.

Корисний і такий нескладний захід: перед садінням корені саджанців поміщують у бовтушку з глини і коров'яку чи з чорнозему.

Ягідні кущі - смородину, агрус - саджають дворічними саджанцями з двома пагонами і сильною кореневою системою, а малину - сильними однорічними от присками товщиною пагонів не менше 6-8мм, з добре розгалуженими мочкуватими коренями.

Техніка садіння. Посадку в завчасно підготовлені ями краще проводити вдвох, за допомогою саджальної проволоки, яка дозволить вірно садити дерева по центру ями і по глибині заробки кореневої системи. В центр ями, завчасно заповненою удобреним грунтом вбивають кіл і роблять з землі холмик. На нього опускають корені саджанця, розправляючи їх у всі сторони. Після цього засипають яму землею, періодично піднімаючи і опускаючи саджанець для кращого доторкання коренів з грунтом. Саджанець установлюють в яму з північної сторони кілка.

Яму добре ущільнюють ногами навколо кореневої системи і знову підсипають рихлою землею. Саджанець підв'язують до кілка вісімкою і роблять лунку для полива.

Існують і інші способи посадки. По свіжому плантажу, наприклад, посадку проводять без попередньої викопування ям і без кілків.

Для цього робітники самі копають ями таким чином, щоб в них вільно розміщувалась коренева система саджанців, і відразу ж проводять посадку.

Глибина садіння має велике значення: не глибоко посаджані саджанці погано укорінюються, відстає у рості, а коренева система часто страждає від засухи і сильних заморозків. Занадто глибока посадка утворює для дерев не природні умови. Вони погано розвиваються і пізно вступають в пору плодоношення. При вірній глибині посадки коренева шийка повинна постійно знаходитись на рівні грунту. Але оскільки в рихлому стані грунт осідатиме, роблять поправку: при посадці по свіжому плантажу кореневу шийку розміщують нижче рівня грунту на 2-3см. При посадці в ями, де плантаж не проводився, навпаки, кореневу шийку розміщують вище рівня грунту на 2-3см з таким розрахунком, що грунт після поливу осяде, а разом з ним і саджанець.

Дуже важлива вірна посадка саджанців на слаборослих клонових підщепах. Якщо такі саджанці будуть посаджані глибоко (місце щеплення нижче рівня грунту), на стовбурі, вище щеплення, можуть утворюватися корені, і дерево, переходить на власні корені, стане сильнорослим.

При всіх заходах, незалежно від вологості грунту, посадки ретельно поливають. Вода ущільнює грунт і забезпечує добрий контакт з ним кореневої системи. Коли вода поглинеться, лунку присипають рихлою землею чи мульчують перегноєм товщиною 6-8см. Дерева, посаджані восени, після поливу підгортають землею, холміком висотою 25-30см. Це запобігає підмерзанню і порушенню деревини саджанців, захищає від сонячних опіків.

Останньою операцію посадки плодового дерева є обрізування крони, яка проводиться навесні до розпускання бруньок. Однорічні саджанці насіннєвих порід обрізують на висоті 70-80см від грунту. У сформованих саджанців скелетні гілки укорочують на 1/2 - 1/3 їх довжини. Центральний провідник обрізують так, щоб він був вище верхніх скелетних гілок на 15-20см. Ця технологічна операція необхідна для формування крони ц головне - співвідношення надземної частини і кореневої системи, порушеної під час викопування саджанця. Необрізані саджанці погано укорінюються і слабко ростуть у рік посадки.

Саджанці ягідних культур (смородини, агрусу) саджають, як правило, на 3-4см глибше, ніж вони росли в маточнику. Це роблять для того, щоб з кореневої шийки і частини пагонів, закритих землею, на наступний рік вирослі сильні пагони. Після закінчення посадки навколо рослин також роблять лунки, які поливають водою, а потім мульчують перепрівши навозом, компостом чи торфом.

Похожие статьи




Технологія закладання саду і ягідника - Закладання насаджень плодових і ягідних порід в умовах Харківської області

Предыдущая | Следующая