Аналіз використання реклами в процесі формування іміджу сучасних політиків, Аналіз іміджу сучасних політиків - Вплив реклами на формування іміджу сучасного політика

Аналіз іміджу сучасних політиків

Імідж політика нерідко суттєво розходиться з його особистісними особливостями. Поняття "імідж" може бути в цьому випадку визначено як сукупність проекцій виборців на дану політичну фігуру і виявляється характеристикою не стільки політика як такого, скільки електорату. Імідж є не що інше, як "думка про людину, яке склалося у певної групи людей - від Ваших домочадців до, припустимо, Вашого електорату, який Ви закликаєте голосувати за Вашу програму (а це значить - і за себе)".

І. Г. Дубов та С. Р. Пантелєєв провели дослідження, метою якого було виділення основних характеристик, що використовуються населенням центральній частині Росії для опису та оцінки конкретних політичних лідерів.

При оцінці політика часто основна увага, як виявилося, приділяється характеристикам, пов'язаним з їх політичними поглядами. Аналітиків перш за все цікавить, відноситься даний лідер до консерваторів або він схильний до реформ, дотримується ліберальної орієнтації або близький до соціал-демократам, радикальний у своїх поглядах або є помірним.

Разом з тим важливе значення для розуміння політичного лідера мають і його суто особистісні характеристики: відповідальність, хитрість, впевненість у собі й інші. Для правильного формування іміджу політика необхідно встановити, які з них видаються виборцям найбільш значущими, а також визначити ті його дії, які, не узгоджуючи з уявленнями про особистість даного політика, будуть "розмивати" складається імідж.

Звичайно, індивідуальні установки і стереотипи сприйняття особистості політичного лідера не універсальні для представників будь-якої спільності.

Навпаки, вони дуже мінливі і можуть змінюватись в залежності від статевої, вікової та соціальної приналежності реципієнтів, а також від рольової чи політичної позиції державного діяча, що виступає в якості об'єкта оцінки. Ці індивідуальні установки і стереотипи є свого роду призмою, крізь яку дивляться на політиків люди. Тому вони виділяють різні аспекти особистості політиків, розглядаючи одні їх якості як важливі і значущі, а інші - як другорядні і недостойні уваги.

Виявлено, що виборець оцінює кандидата приблизно по п'ятнадцять параметрами, причому тільки п'ять з них виборець усвідомлює, інші десять - у підсвідомості.

Фактор I

Інтелектуальний - примітивний

Ерудований - неосвічений

Висококультурний - малокультурних

Різнобічний - обмежений

Інтелігентний - неінтелігентних

Талановитий - посередній

Глибокий - поверхневий

Вихований - невихований

Яскравий - ординарний

Компетентний - некомпетентний

Видно, що складають зміст фактора особистісні характеристики в основному пов'язані з інтелектуальними особливостями і загальним культурним рівнем. Причому талановитість, глибина, інтелігентність і загальна культура протиставляються малокультурні, неосвічений посередності. Тому цей чинник позначають як "талановита культурність - неосвічена посередність".

Фактор II

Вольовий - безвольний

Рішучий - нерішучий

Владний - залежний

Енергійний - млявий

Сильний - слабкий

Діяльний - бездіяльний

Впевнений - невпевнений

Захоплений - байдужий

Зацікавлений - байдужий Жорсткий - м'який

Основний зміст даного чинника визначають як сильну, діяльну владність на противагу бездіяльною, залежною слабкості. Даний фактор коротко позначають як "сила - слабкість".

Фактор III

Прямий - верткий

Нехитрий - хитрий

Щирий - нещирий

Щиросердний - підступний

Брехливий - правдивий

Справедливий - несправедливий

Порядний - непорядна

Принциповий - безпринципний

Моральний - аморальний

Відвертий - потайний

Добросердечний - безсердечний

Зміст даного чинника пов'язано з моральною оцінкою, де щирість, порядність та принциповість протиставляються спритності, хитрості і підступності. Фактор коротко позначений як "безхитрісна порядність - верткий підступність".

Фактор IV

Стриманий - імпульсивний

Врівноважений - неврівноважений

Обачний - авантюрістічним

Грунтовний - легковажний

Передбачуваний - непередбачуваний

Созидатель - руйнівник

Реформатор - революціонер

Відповідальний - безвідповідальний

Обережний - ризикований

Послідовний - непослідовний

Раціональний - емоційний

Людина справи - людина фрази

У даному випадку стриманість, відповідальність і обережність протиставляються неврівноваженості, непередбачуваності і безвідповідальності. Фактор IV коротко позначений як "стриманість - екстремізм".

Якщо попередні чотири фактори відображають в основному особливості операциональной сфери особистості, то аналізований далі фактор має явно оцінне зміст.

Фактор V

Розташовує - відштовхуючий

Симпатичний - несимпатичний

Привабливий - необаятельний

Розкутим - напружений

Переконує - неубеждающій

Виразний - невиразний

Добрий - злий

Цікавий - занудлівий

Поступливий - непокладістий

Терпимий - нетерпимий

Здатність викликати симпатію, виразність і доброта протиставляються таким якостям, як відсутність чарівності, напруженість і злість. Цей фактор, що задається полюсами "розташовує - відштовхуючий", називають фактором особистої чарівності.

Таким чином, в результаті проведеного дослідження були виявлені наступні п'ять факторів, що представляють собою основні параметри особистості, за якими спеціалісти оцінюють державних діячів:

    1) талановита культурність - неосвічена посередність. 2) слабкість - сила. 3) безхитрісна порядність - верткий підступність. 4) стриманість - екстремізм. 5) особиста чарівність (розташовує - відштовхуючий).

Населення легко сприймає тіпажірованного людини. Він зрозуміліше, гармонійніше. Типажі можуть бути самими різними. Ну, наприклад, "хитрий лис". Або - "батько солдатам". Але необхідно враховувати, що якщо ми робимо людини консерватором, це зовсім не означає, що він повинен бути обмежений, позбавлений особистої чарівності. Однак - не сорочка-хлопець: сухуватий, коректний. Чи не чинний, не манірний, але зібраний. Малоемоціональний. Якщо ж створюємо образ людини веселої, чарівного, усміхненого, то не слід говорити, що він консерватор. У такого не повинно бути консервативної політики.

Оскільки імідж політика виявляється чином, спроектовані електоратом на дану політичну фігуру, можна припустити, що в суспільстві існує якийсь набір образів, які залежно від конкретної політичної ситуації в суспільстві "присвоюються" тим чи іншим політичним фігурам. Що стосується механізмів цього "присвоєння", то воно відбувається за типом метафоричного перенесення: через уподібнення об'єктів на основі їх зовнішніх, чуттєвих ознак передається їх глибинне, змістовне подібність, яка суб'єктом не цілком усвідомлюється.

Друга частина дослідження І. Г. Дубова і С. Р. Пантелєєва була присвячена виділенню та дослідженню типів політичних лідерів, присутніх у масовій свідомості.

У різних дослідників різні погляди на побудову досить повних іміджів конкретних політичних діячів.

Апаратник

Найбільш вираженою рисою типового апаратника виявилося, з точки зору політологів, виверткий підступність (-9,4 за 10-тибальною шкалою). Високе значення має й така характеристика, як стриманість і обережність (+ 7,9). При цьому експерти відмовляють апаратнику в інтелекті і культурі (-6,1), а також в особистому чарівності (-4,5). Цікаво, що апаратник у поданні фахівців виявився слабким і нерішучим (-6.8).

Популіст

Основні риси - нестриманість, непередбачуваність і екстремізм (-9,8). При цьому популіст сильний, владний і енергійний (+6,2). Він має швидше низькою культурою, недалекий (-4,8), проте не позбавлений особистої чарівності (+3,3) і досить спритним (-3,0).

Парламентарій

З точки зору політологів, має високим інтелектом, культурою і освіченістю (+8,3), стриманий і обережний (+7,2), досить привабливий (+6,9). У той же час типовий парламентарій не відрізняється силою і енергією (+2,1).

Демократ

Політики демократичної орієнтації представлялися фахівцями в середині 1991 року як люди абсолютно нехитрі і високопорядні (+8,0). Їх відрізняли високий інтелект і культура (+5,8). Однак при всій своїй чарівні (+ 4,6) вони часто виявлялися слабкими і нерішучими (-2,7).

Консерватор

У свідомості політологів ці діячі відображалися за всіма показниками не тільки як політичні, але і як особистісні антагоністи демократів. Вони характеризувалися як дуже обмежені (-9,9) і позбавлені особистої чарівності (-4,1) люди. У той же час, якщо демократи представлялися (ймовірно, внаслідок своєї поведінки на мітингах) все-таки кілька нестриманими, то консерватори в повній відповідності зі своїми орієнтаціями бачилися обережними і відповідальними (+ 3,1). Разом з тим, як і демократи, консерватори, згідно з оцінками фахівців, порядні (+3,0) і недостатньо рішучі (-1,4).

Радикал

У повній відповідності зі своєю назвою вони досить радикальні (-10,0), а також досить прямолінійні (+ 3,0) і, може бути, тому непривабливі (-5,7). Випробовувані не відмовили їм ні в енергійності (+2,0), ні в інтелекті (+2,1), але при цьому не вважали зазначені характеристики типовими для радикальних лідерів.

Харизматик

Основна риса - висока сила і енергія (+7,1) та особиста чарівність (+5,2). Відзначено також деяка схильність до екстремізму (-3,1), брак культури та інтелекту (-2,2) і певна моральна гнучкість (-0,5). Як можна помітити, опис цього типажу близько до оцінками популістського лідера.

Легітимісти

Згідно з оцінками політологів, йому властиві високий інтелект (+7,9), стриманість (+5,8) і порядність (+ 2,0) при одночасному дефіциті енергійності (-2,7) і особистої чарівності (-0,7). Як поборник законності легітимісти у свідомості професійних політологів виявився близький до образу професійного парламентарія.

Фахівці кафедри акмеології і психології професійної діяльності РАЦС при Президентові РФ виділяють такі типи: "герой" (варіанти: "російський богатир", "рятівник", "солдат", "воїн-борець"), "святий", "батько нації", "антигерой". Це перший кластер. Другий кластер - "прагматик" (варіанти: "господарник", "будівельник", "господар", "підприємець" або "ділова людина"), "керівник", "технократ західного типу", "спеціаліст-професіонал", "образ простого людини в політиці ". Третій кластер складають ті, хто не увійшов у попередні: "мислитель", "професор", "блазень", "оригінал" або "знаменитість".

З урахуванням зазначених особливостей спілкування, впливу іміджу політика як суб'єкта спілкування важливо визначити.

Похожие статьи




Аналіз використання реклами в процесі формування іміджу сучасних політиків, Аналіз іміджу сучасних політиків - Вплив реклами на формування іміджу сучасного політика

Предыдущая | Следующая