Урок-диспут - Інноваційні технології у педагогіці

Дискусія, розгляд, дослідження. Це обговорення спільного питання, проблеми з метою правильного вирішення. Дискусія виникає внаслідок спілкування вчителя і учнів, один з одним, у процесі вирішення проблемної ситуації.

Механізм виникнення дискусії: проблемна ситуація, що характеризує психологічний стан учнів, поряд з інтелектуальними труднощами супроводжується підвищенням пізнавальної активності і бажанням розібратися у проблемі.

Будь-яка дискусія включає три компоненти:

1. Пізнавальний. .

Пізнавальний включає знання про предмет, що викликає суперечку і проблемну ситуацію, яка виникла.

    2. Операційно-комунікативний. Операційно-комунікативний означає вміння вести суперечку, відстоювати свою точку зору, володіти способами здійснення логічної операції. 3. Емоційно-оціночний.

Емоційно-оціночний включає емоційні переживання, потреби, цінності, відносини, мотиви, оцінки.

Дискусія повинна бути частиною навчального процесу. є декілька видів дискусії:

    1) спонтанна дискусія, що виникає в ході спільного вирішення проблеми всіма учнями чи групою учнів. Це буває тоді, коли проблема учням дуже близька; 2) заздалегідь запланована дискусія. Для цього учнів попередньо ознайомлюють з предметом суперечки. Вони опрацьовують відповідну літературу. Учні мають достатньо знань для розв'язання проблеми.

Для дискусії характерні такі поняття: знання, вміння, навички, досвід творчої діяльності.

Необхідно назвати мету уроку. Може бути попередньо даний учням текст і після його прочитання висувається проблема. Поділяють дискусії і за кількістю учасників. Коли в дискусії беруть участь два учні, то це дискусія-діалог. Є групові дискусії, де задіяні групи, і є масова дискусія, в якій залучені всі учні.

Етапи підготовки і проведення:

Мотивація, пов'язана з підготовкою до дискусії. Треба стимулювати інтерес

Учнів до проблеми, суперечки. Для цього готують яскраві уривки або цитати з

Книг, які викладають зміст суперечки чи позицію обох сторін. Для дискусії можна скористатися

Глобальними проблемами з екології. Наприклад:

А) вичерпані всі природні ресурси на Землі, природа забруднена, неминуча

Екологічна катастрофа;

    Б) чи вирішиться екологічна проблема при скороченні потреб людини? В) світ врятує комп'ютерна революція з найновішою технологією. Єдиний вихід - не гальмувати ЇЇ, а сприяти її розвиткові.

Запитати учнів, з якою точкою зору вони згідні.

Дискусію проводять на тему, що цікавить учнів, близька їм.

Вимоги до дискусії:

    1. Проблема повинна відповідати вікові і накопиченому досвідові. 2. Учням необхідно володіти темою, яка спирається на знання, вміння, досвід. 3. Дискусія повинна розвиватися з основних питань, нести в собі суть протиріччя. Дискусія - суперечка по суті, в ході якої учні отримують важливі цінності.

При підготовці вчитель повинен чітко сформулювати завдання, бажано з поясненнями, що розкривають суть проблеми, і питання про можливі шляхи її вирішення. Доцільно з цього приводу звернутися до думок учених.

При підготовці учнів ознайомлюють з відповідною літературою, список якої треба дати заздалегідь.

Пам'ятка

"Як працювати з додатковою літературою"

    1. Прочитайте відповідні сторінки. 2. Визначте свою позицію щодо дискусійного питання. 3. Зіставте свою оцінку з авторською. 4. Подумайте, яку позицію і як будете відстоювати.

Під час виступу необхідно обгрунтувати тему та її вибір, уточнити умови, вказати на ключові моменти, створити необхідний настрій. Важливий сам момент суперечки, вміння аналізувати свої погляди. Ведучий дискусії (вчитель) повинен розмірковувати з учнями. Не треба добиватись однозначної оцінки.

Пам'ятка

"Як вести дискусію"

    1. Вступаючи у дискусію, необхідно виявити предмет суперечки. 2. У суперечці не допускати підвищення голосу, поважати думку товаришів. 3. Грамотно і чітко ставте питання. 4. Формулюйте головні докази.

Пам'ятка

"Про порядок дій У думках"

    1. Вислухайте питання і визначте подумки проблему. 2. Сформулюйте гіпотезу. 3. Дайте пропозицію, чітко її аргументуючи. 4. Вислухавши докази товаришів, що мають протилежну точку зору, знайдіть сильні та слабкі сторони. 5. Заперечте їхні докази. 6. Що дала вам дискусія?

Учитель повинен скеровувати учнів, ставлячи питання.

Майстерність учителя полягає у тому, щоб, вчасно помітити, відчути момент закінчення дискусії, щоб не повторювати сказаного.

У кінці уроку треба підвести підсумки, проаналізувати висновки, виставити бали.

Оцінка дискусії:

Задоволення, що отримали учні після дискусії;

Уміння учнів правильно, логічно викласти свою і чужу думку;

Культура дискусії;

Уміння учнів користуватися прийомами доказовості;

Набуття нових знань;

Уміння зрозуміти точку зору іншого;

Живий обмін думками.

Похожие статьи




Урок-диспут - Інноваційні технології у педагогіці

Предыдущая | Следующая