Аналіз кадрового потенціалу підприємства - Аналіз трудових ресурсів Хмельницької атомної електричної станції

Кадровий потенціал підприємства відіграє провідну роль у розв'язанні науково-технічних, організаційних та економічних завдань щодо досягнення накреслених результатів господарювання. Ступінь забезпечення підприємства робочою силою та її раціональне використання значною мірою визначають організаційно-технічний рівень виробництва, характеризують ступінь використання техніки і технології, предметів праці, створюють умови високої конкурентоспроможності і фінансової стабільності.

Вихідним моментом для оцінки і прийняття рішень у галузі кадрового потенціалу є аналіз забезпеченості підприємства трудовими ресурсами та ефективності їх використання. Слід зауважити, що з переходом до ринкової економіки аналіз трудових ресурсів набирає більшої ваги, оскільки робоча сила має вартісну оцінку, є конкурентною на ринку праці. Це розширює межі аналітичних досліджень, критеріями оптимізації трудових відносин стають не лише економічні, а й соціальні параметри. Економічні і соціальні гарантії праці, з одного боку, і жорсткі умови трудової діяльності з іншого, формують сферу глибоких аналітичних досліджень кадрового потенціалу підприємств.

Мета аналізу полягає у якісній оцінці трудових ресурсів, ефективності їх, використання, виявленні внутрішньовиробничих резервів підвищення продуктивності праці та соціального захисту працівників.

Задачами аналізу забезпеченості підприємства робочою силою є:

Визначення основних показників, які характеризують забезпеченість підприємства робочою силою.

Дослідження динаміки персоналу підприємства. Обчислення абсолютних і відносних відхилень.

Оцінка причин, пов'язаних із діяльністю підприємства, які плинули на зміну чисельності персоналу підприємства.

Оцінка динаміки структури робочої сили за різними напрямками.

Розрахунок показників обороту робочої сили, плинності кадрів, виявлення основних факторів, які сприяють закріпленню робочої сили за підприємством.

Аналіз кваліфікаційного складу працюючих.

Визначення основних показників балансу робочого часу та критеріїв ефективності використання робочого часу.

Розрахунок резервів збільшення обсягів випуску продукції при умові покращенні забезпеченості підприємства робочою силою та використання робочого часу.

Аналіз чисельності і структури працівників починають з оцінки їх, відповідності трудомісткості виробничої програми та встановлення відхилень фактичної чисельності проти розрахункової чи проти минулого періоду. При цьому окремо виділяють склад і структуру промислово-виробничого персоналу. Важливими характеристиками зміни чисельності і структури робітничих кадрів є:

Відносне скорочення приросту чисельності працівників відповідно до зростання обсягу виробництва та фінансових результатів господарської діяльності;

Зростання частки робітників у складі промислово-виробничого персоналу як передумова зростання його продуктивності праці.

Водночас велике значення приділяється аналізу забезпеченості підприємства кваліфікованими кадрами та надлишку чи нестачі робітників у розрізі провідних виробничих підрозділів за професіями і спеціальностями. Періодичний аналіз професійного складу робітників має важливе значення для поліпшення технічного процесу і дозволяє виявити нестачу чи надлишок робочої сили тієї чи іншої професії, спеціальності та проводити оперативні заходи, спрямовані на поліпшення професійного складу кадрів.

Головними напрямками досліджень при аналізі організації праці є:

Аналіз режиму роботи підприємства;

Аналіз умов праці;

Аналіз стану та якості нормування праці;

Аналіз використання робочого часу.

Аналіз і оцінка режиму роботи підприємства проводиться, виходячи з можливостей найбільш інтенсивного використання виробничого устаткування, досягнення пропорційності в роботі всієї технологічної і загально виробничої системи машин, дотримання раціонального режиму праці і відпочинку.

Аналіз умов праці проводить за оцінками ступеня її монотонності і напруженості, шкідливого впливу на здоров'я працівників, важкості фізичної праці та ін. Результатом таких досліджень є визначення напрямків подолання монотонності праці та скорочення застосування ручних робіт, ліквідації важкої фізичної праці, забезпечення необхідних санітарно-гігієнічних умов та впровадження досконалої техніки безпеки.

Аналіз стану і якості нормування праці проводиться за станом охоплення робіт нормуванням, обгрунтованістю і напруженістю чинних норм та оцінкою ступеня їх використання. Стан нормування праці на підприємстві характеризує показник частки нормованих робіт у їх загальному обсязі. Цей показник аналізують як у розрізі окремих виробництв, так і за категоріями працівників.

Найбільшу увагу слід приділити аналізу використання робочого часу. Раціональне використання робочого часу є головним резервом зростання продуктивності праці і визначається високою ефективністю, оскільки дозволяє збільшити випуск продукції без додаткових інвестицій. Аналіз використання робочого часу проводиться у двох напрямках:

Аналіз виявлення втрат робочого часу

Аналіз непродуктивного використання робочого часу.

Аналіз проводиться за даними балансу робочого часу та оперативного табельного обліку. Говорячи про достовірність даних для аналізу, слід зазначити, що облік витрат часу на основі табелів має низку недоліків, які не дозволяють отримати реальні відомості про кількість практично відпрацьованих людино-днів і людино-годин.

Похожие статьи




Аналіз кадрового потенціалу підприємства - Аналіз трудових ресурсів Хмельницької атомної електричної станції

Предыдущая | Следующая