Властивості ТА - Рефлексотерапія

ТА це певні морфологічні (проте без специфічним морфологічних структур) утворення в шкірі та нижче розташованих тканинах, вони мають однакову анатомічну локалізацію незалежно від статі, раси, особливостей конституції темпераменту та ін. Більш того, після оперативного чи травматичного пошкодження з часом ТА відновлюються. Вони не локалізуються нашими органами чуття, органолептично. ТА має площину до 10 мм2 (зона рефлекторного впливу).

В ТА більше пухкої сполучної тканини.

В них виявлено численні нервові гілки та їх розгалуження у дермі, підшкірній жировій клітковині, мязах та сухожиллях, які пов'язані з кровоносними судинами, та лімфатичними вузлами. Скупчення нервових закінчень з рецепторними та ефекторними властивостями.

В ТА підвищена кількість різного виду рецепторів (тактильні тільця, кінцеві колби, гломуси), а також гладеньких мязових волокон. Тому вона є більш чутливою до подразнення ніж поруч розташовані тканини.

Над зоною ТА більш тонкий шар епідермісу, більш тонкі колагенові волокна, є спіралеподібні судинні сітки, оточені безміеліновими холінергічними волокнами.

В зоні ТА у 2-3 рази підвищена концентрація опасистих клітин, гепариноцитів, клітин, що містять гістамін порівняно з оточуючими їх тканинами.

Підвищений обмін речовин, поглинання кисню.

Більш високий електричний потенціал, порівняно з оточуючими тканинами.

Над ТА спостерігається знижений електроопір шкіри.

В ТА більш потужне інфрачервоне випромінювання.

Проекції ТА на поверхні шкіри мають розміри в декілька квадратних міліметрів (аурикулярні ТА за площиною менші порівняно з корпоральними).

ТА виявляються з моменту народження і розташовуються ідентично у різних індивідуумів.

Візуально ТА не відрізняються від поруч розташованих ділянок шкіри.

В проекції ТА в більшості випадків пролягає нерв, артеріола, вена (які часто перфорують фасцію) або лімфатична судина з оточуючими їх нервовими сплетіннями.

Класичних точок, розташованих по ходу меридіанів - 361.

Японські лікарі, як більш прагматичні, здебільшого використовують близько 100 ТА.

Накопичивши багатий досвід вивчення діагностичних та терапевтичних властивостей ТА східні лікарі розробили теорію застосування ТА з діагностичною і лікувальною метою. Ця теорія базується на пятьох основних концепціях акупунктури. Незважаючи на архаїчність, східні концепції та правила акупунктури можуть бути корисними сучасному лікареві як на етапі діагностичного обстеження хворого, так і на етапі лікування.

Концепція Інь-Ян.

До Інь ми відносимо предмет, явище, функцію чи орган, який має наступні ознаки: нижнє, важке, інертне, темне, холодне, внутрішнє, щільне, вологе, жіноче, матеріальне і т. п.

До Ян ми відносимо предмет, явище, функцію чи орган, який має протилежні ознаки: верхнє, легке, рухливе, світле, гаряче, зовнішнє, порожнисте, сухе, чоловіче, функціональне і т. п. Ні інь ні ян не бувають абсолютними. В кожному явищі інь є, бодай в зародку, частинка ян і навпаки. Стабільність і гармонія в світі, в природі, і здоровя в організмі можливі лише за умови гармонійної рівноваги і взаємопідтримки інь і ян. Тому причина виникнення і розвитку хвороби - порушення рівноваги між інь і ян в організмі, часто під впливом шкідливих зовнішніх факторів. Симптоми і синдроми хвороб відносяться або до інь або до ян, залежно від переваги одного чи другого компонента в клінічній картині захворювання.

Концепція У-сін. Концепція п'ятьох стихій, п'ятьох першоелементів.

С точки зору традиційної китайської медицини усе різноманіття предметів та явищ у природі, Всесвіті можна звести до панування і взаємодії п'ятьох першоелементів та шести стихій. Першоелементи це Дерево, Вогонь, Земля, Метал, Вода. Стихії це Вітер, Тепло, Спека, Сухість, Вологість, Холод. Оскільки людина є невід'ємною часткою і створінням Всесвіту, то ці ж самі стихії та елементи існують і взаємодіють в її організмі. Серед внутрішніх органів обрано дванадцять, с точки зору східних медиків найважливіших, і віднесено їх до певних першоелементів з огляду на подібність їх властивостей, на думку східних лікарів, до властивостей цих першоелементів. (див. Таблицю 1, Рис. 2). До Дерева відносяться печінка та жовчний міхур, до Вогню - серце та тонка кишка, до цього ж елемента відносяться також два штучних органи східної медицини потрійний обігрівач та перикард, які доцільно асоціювати з ендокринною системою та вегетативною нервовою системою, що регулює тонус судин відповідно. До Землі належать селезінка-підшлункова залоза та шлунок, до Металу - легені та товста кишка, до Води - нирки та сечовий міхур. Ці першоелементи впливають одне на одне та взаємодіють за певними правилами. Графічно взаємозв'язок і взаємодія внутрішніх органів між собою показані на малюнку (стор. 7).

Концепція щільних та порожнистих органів - Чжан-Фу.

До кожного з першоелементів відносяться, як бачимо, по два органи. Один з них щільний (іньський, чжан орган), другий порожнистий (янський, фу орган). До органів чжан віднесено печінку, серце, перикард, селезінку-підшлункову залозу, легені та нирки. Вважається, що вони очищують перерозподіляють, зберігають та концентрують життєву енергію, тобто вони є акумуляторами енергії. До фу органів належать жовчний міхур, тонка кишка, потрійний обігрівач, шлунок, товста кишка та сечовий міхур. Вони виконують функцію травлення, всмоктування та виділення, тобто вони споживають енергію. Для більш повної відповідності цієї східної "фізіології" потребам клініки, до чжан органів було приписано і додаткові функції. Наприклад легені, крім забезпечення функції газообміну, іще "відповідають" за стан шкіри і її придатків. Серце, крім функції насосу, що жене кров по судинах, іще "відповідає" за інтелект, вищу нервову діяльність, емоційну сферу. Нирки, крім сечовиділення, також "відповідають" за здоровя та функціонування прокреативних органів. І т. п. Таким чином утворюється досить деталізована та складна система взаємодій внутрішніх органів із взаємостимулюючим та гальмівним впливом одне не одне. Вираховування цих непростих взаємовідношень дозволяє створювати терапевтичні комплекси, що є адекватними до ступеню розладу функцій того чи іншого органа і цілого організму.

Концепція каналів Цзін-Ло.

Канали відомі близько тисячі років. Ця концепція тісно пов'язана з теоріями інь-ян, у-сін та чжан-фу. Стародавня східна медицина виходила з того, що організм є цілісним, і центром цього органічно цілісного утворення є "головні органи", які пов'язані з іншими частинами тіла і зі шкірою за допомогою цзін-ло (канали, лінії, в Європі їх прийнято називати "меридіани"). Спочатку було відомо десять меридіанів, а згодом до них долучили два меридіани перикарда та потрійного обігрівача, які не мають аналогів у західній медицині, а є скоріше, функціональними системами, "функціональними колами", що об'єднують функції інь і ян усього організму. Такі ж об'єднуючі функції мають і непарні передній та задній серединні меридіани, які було впроваджено пізніше. Вважається, що ТА, розташовані на даному меридіані, мають внутрішній зв'язок зі своїм органом. А органи в свою чергу створюють взаємний вплив на їх функціональну активність, стимулюючи, підсилюючи, чи обмежуючи, гальмуючи активність одне одного.

Всі 12 парних меридіанів зв'язані між собою послідовним проходженням життєвої енергії Чі, у відповідності з циркадіанними біологічними ритмами активності певних органів і систем організму. До понять "меридіан", "канал" не варто ставитись тільки як до умовних ліній, що зєднують певні точки. Це складна, еволюційно обумовлена функціональна система, в основі якої лежать вісцеро-вісцеральні, сомато-вісцеральні, вісцеро-соматичні та сомато-соматичні звязки. Меридіан - це багатофункціональна, багатоморфологічна, багатошарова, стереоструктурна гомеостатична система.

Крім ТА розташованих на меридіанах є ще позамеридіанні, "нові", ситуаційні (ши сюе) точки а також ТА численних мікроакупунктурних систем, наприклад корейська система Су-Джок, мікроакупунктурні системи вушної раковини, райдужної оболонки ока, стоп і т. п.

Концепція Чі.

Уява про функціонування органів та систем спирається на вчення східних лікарів про внутрішнє середовище організму, в поняття якого входять: субстанція Чін, життєва енергія Чі, кров Сюе, органічні рідини, тілесні соки Цзінь-є, та духовне начало Шень.

Матерія (інь) метаболізуєтя, перетворюється у живі клітини, органи і організми завдяки специфічній енергії Чі. Цю енергію (природжена чі) зигота отримує від гамет з організму батьків, далі плід живиться енергією від матері а після народження джерелом постачання чі є вода, їжа, повітря та енергетичне випромінювання всесвіту (зовнішня, набута чі).

Кожний внутрішній орган, в процесі життєдіяльності виробляє свою чі, яка циркулює по каналах-меридіанах, перетікаючи з одного до другого на протязі доби. У разі порушення циркуляції чі по каналах, або появи дисбалансу (надміру чи браку) чі внаслідок дії хвороботворних стихій і виникають хворобливі стани та захворювання.

Таким чином терапевтичні маніпуляції можна звести до процедур додавання чі там де її мало, і розсіювання надміру чі (в тому числі і нечистої, хворобливої чі) там де її накопичилось забагато з метою врівноваження співвідношення інь та ян, гармонізації взаємного впливу внутрішніх органів, що відносяться до певних першоелементів, і у такий спосіб відновлення здоровя

Таблиця 1 Відповідність пятьох першоелементів внутрішнім органам, станам організму, предметам та явищам природи

Пять елементів

Дерево

Вогонь

Земля

Метал

Вода

Паренхіма-тозні органи

Печінка

Серце

Селезінка - підшлункова залоза

Легені

Нирки

Порожнисті органи

Жовчний міхур

Тонка кишка

Шлунок

Товста кишка

Сечовий міхур

Органи чуття

Очі

Язик

Рот

Ніс

Вуха

Види тканин

Мязи, сухожилля

Серце

Сполучна тканиниа

Шкіра, волосся

Кістки

Емоції

Гнів (крик)

Радість (сміх)

Роздуми (спів)

Туга (плач)

Страх (стогін)

Смакові якості

Кислий

Гіркий

Солодкий

Гострий, пікантний

Солоний

Виділення, секрети тіла

Сльози

Піт

Слина

Мокротиння

Сеча

Пори року

Весна

Літо

Кінець літа

Осінь

Зима

Напрямки

Схід

Південь

Центр

Захід

Північ

Ушкоджуючі стихії

Вітер

Спека

Вологість

Сухість

Холод

Трансформації

Народження

Розвиток, ріст

Зміни, перетворювання

Вянення

Збереження, спокій

Кольори

Блакитний

Червоний

Жовтий

Білий

Чорний

Планети

Юпітер

Марс

Сатурн

Венера

Меркурій

Рис. 2. Взаємозвязок пяти першостихій (першоелементів).

Одинарні стрілки позначають породжуючий, підсилюючий вплив стихій.

Подвійні стрілки позначають обмежуючий, деструктивний вплив стихій.

Похожие статьи




Властивості ТА - Рефлексотерапія

Предыдущая | Следующая