Поверхнева багатоголкова акупунктура (ПБА) - Рефлексотерапія

(Мей-хуа-чжень)

Метод відноситься до фізичних факторів подразнення рецепторів шкіри по типу поверхневого голковколювання. ПБА (подразнення пучком голок, мей-хуа-чжень) застосовують в тих випадках, коли класичне голковколювання протипоказано з деяких причин, наприклад в педіатричній практиці. ПБА може поєднуватися з іншими видами рефлексотерапії, тоді вона застосовується як вступна процедура.

Технічними різновидами багатоголкової поверхневої акупунктури є аплікаційна багатоголкова поверхнева акупунктура (по типу аплікатура Кузнєцова), багатоголкова поверхнева акупунктура молоточком з пучком голок (мей-хуа-чжень), багатоголкова поверхнева акупунктура за допомогою ролера.

Методи поверхневого подразненя шкіри через дермато-вісцеральні рефлекторні звязки впливають на функцію ушкоджених органів. Подразнення тактильних та ноцицептивних рецепторів шкіри активізує ендогенну антиноцицептивну систему, що дає можливість використовувати зазначену методику в комплексному лікування пацієнтів з хронічними больовими синдромами.

Для аплікаційної багатоголкової поверхневої акупунктури використовується аплікатор Кузнєцова який являє собою гнучкі пластини різного розміру з закріпленими на них голками (1-16 шт. на см2довжиною до 10 мм), як варіант використовують пластикові пластини з пластиковими ж гострими голками-пірамідками. Ці голки значно товщі від акупунктурних (діаметр близько 1 мм). Пластини накладають на певні ділянки шкіри і фіксують. Залежно від часу подразнення розвивається збуджуючий, тонізуючий (10-15 хв.), або гальмуючий седативний (20-40 хв.) ефекти. Тиск голок на шкіру можна регулювати через нагнітання повітря в гумову муфту, яка охоплює аплікатор ззовні.

В практиці рефлексотерапії часто застосовують метод мей-хуа-чжень (подразнення спеціальним молоточком з закріпленим на ньому пучком голок). Для цього в головку молоточка закріплено в певному порядку голки в кількості 5, 7, 9, 11 і т. д. Довжина голок 10--15 мм. Тримати молоточок для мей-хуа-чжень потрібно таким чином, щоб вказівний та середній пальці щільно утримували його рукоятку на відстані 1/3 від кінця, а 4--5 пальці притискали до долоні. Удари виконуються тільки за рахунок рухів у променевозапястковому суглобі. У момент удару голки повинні бути перпендикулярними до поверхні шкіри. Поза хворого під час процедури залежить від зони подразнення і має бути максимально зручною, без напруження. Бажан положення лежачи, особливо під час перших сеансів. Перед процедурою шкіру обробляють 700 розчином етилового спирту (після процедури спиртом, чи 5% розчином йоду), головка молоточка з голками повинна бути стерильною.

Ступінь подразнення залежить від декількох факторів: сили та швидкості удару, частоти, тривалості дії на певну зону, чи ТА, кількості ТА (або загальної плоші та топографії зони дії), а також від стану хворого, його віку, статі і особливостей індивідуальної реактивності. У дітей та ослаблених хворих треба проводити подразнення легкого та середнього ступеня.

В залежності від ступеня подразнення розрізняють:

Слабка стимуляція - сила ударів незначна, хворий не відчуває болю, після процедури на шкірі залишається нестійка еритема, площа впливу невелика, частота 30--60 за хв., тривалість сеансу - декілька хвилин. Показана при синдромах "пустоти" викликаних фактором "холоду";

Стимуляція середньої сили - сила ударів більша, хворий відчуває незначний біль під час процедури, після сеансу біль зникає, але залишається стійка гіперемія, площа впливу збільшена, частота ударів 70--90 за хв., тривалість сеансу 5--7 хв. Показана при синдромах "напівповерхневий-напіввнутрішній", коли у хворого одночасно присутні симптоми холоду та жару в різних частинах тіла (холодні кисті - гарячі стопи, в лівій частині тіла відчувається холод, а в правій - жар);

Сильна стимуляція - сильні удари, хворий відчуває виражений біль підчас процедури, але на терпимий, на місті впливу залишаються стійка підвищена гіперемія та петехіальні крововиливи, площа впливу мала, тривалість та частота залежать від конкретних обставин. Показана при синдромах "повноти" та "жару".

В гострих випадках проводять від 2--3 сеансів на день до одного і загальна кількість - до 5--7 сеансів на курс лікування. В хронічних випадках сеанси повторюють через 1--3 доби і курс містить 10--15 сеансів.

Вплив методом мей-хуа-чжень використовують за двома методиками: по акупунктурних точках (на основі системи каналів Цзін-ло) або по зонах та областях (відповідно сегментарній іннервації). Показано, що ефективність обох підходів досить велика.

Похожие статьи




Поверхнева багатоголкова акупунктура (ПБА) - Рефлексотерапія

Предыдущая | Следующая