Методика прогрівання ТА - Рефлексотерапія

Основними методами цзю терапії є конусне та сигаретне прогрівання.

Конусне прогрівання. З дрібно меленої полинної сировини пресується конус (конуси бувають різної величини, в залежності від запланованої тривалості процедури і інтенсивності стимуляції).

Полинний конус можна накладати безпосередньо на шкіру пацієнта і підпалювати (пряме цзю). Приємне тепло, яке відчуває пацієнт, поступово підсилюється, зростає і сягає максимальної інтенсивності приблизно через 100 сек. Максимальна інтенсивність відчуттів триває 15-20 сек., потім біль затихає протягом 14-15 сек., що в сумі дає 2-2,5 хвилини.

В наслідок такого інтенсивного прогрівання утворюється жовтувато-білий вологий струп, виступаючий у центрі над поверхнею червового ореола навколо. Сам струп як правило, не болить при натискуванні. Через 10-15 днів струп відділяється, а ранка загоюється. Не виключено і нагноєння зони припікання, і тоді загоювання триває довше. Зрозуміло, що європейська рефлексотерапія не застосовує такого інтенсивного прогрівання і процедура переривається по досягненні максимуму відчуттів.

Непряме припікання провадиться через зріз (прокладку) з часнику, імбиру, аконітову таблетку чи шар солі (наприклад в точці VC 8). В такому випадку конус ставлять на обрану ТА і підпалюють. Далі діють як описано вище.

Матеріал для прокладки обирають в залежності від виду захворювання. Наприклад імбир застосовують при захворюваннях органів травлення, що супроводжуються болями в животі, нудотою, блюванням, проносом, при патологічних полюціях, артритах. Як пишуть східні автори "імбир проганяє холод, зволожує харкотиння, гасить кашель при астмі". Прокладку з часнику використовують для ліквідації запальних процесів, як засіб дезінфекції, для знеболювання, при застійних явищах, укусах комах. Аконітову таблетку виготовляють з подрібненого у порошок кореню аконіту (борець), замочивши його у воді, роблять невелику таблетку у 2-3 мм завтовшки, проколюють в ній голкою декілька отворів і ставлять на ТА. Аконітова прокладка ефективна при довго не загоюючихся ранах, виразках (з серозним але не гнійним секретом).

Сигаретне прогрівання. Більша безпека, більша доступність ТА для прогрівання, зручність у користуванні, чітка градація методик тонізації і седації обумовили широке використання полинних сигарет для цзю терапії в останні десятиліття. В залежності від лікувальної мети припікання (цзю) поділяють на три види: метод теплового цзю; метод дзьобаючого цзю; метод прасуючого цзю.

Метод стабільного цзю полягає у розташуванні тліючої полинної сигарети на відстані 1-1,5 см над ТА і утримують її над точкою 5-10 до 20 хв. Пацієнт при цьому відчуває приємне тепло. Якщо зявиться печія, сигарету треба віддалити від ТА і перечекавши трохи, знову наблизити її до точки. Обрану позицію зберігають до утворювання стійкої еритеми. Прямого контакту тліючої сигарети зі шкірою слід уникати.

Метод прасучого цзю полягає в повільному пересуванні тліючої полинної сигарети над всією площиною патологічного вогнища на відстані 1-1,5 см. Відчуття пацієнта повинно підтримувати в межах приємного тепла. Сигарету пересувають в горизонтальному напрямку східчастими рухами, щоб при зворотному русі прогрівалися нові ділянки шкіри. Таке лінійне прогрівання є найбільш безпечним, бо при постійному пересуванні джерела тепла над шкірою відсутня небезпека опіків. Час проведення процедури 10-15 хв.

Метод клюючого цзю полягає в періодичному (приблизно 1 раз на секунду) наближенні до шкіри в ТА і віддаленні від ней тліючої полинної сигарети. При наближенні тліючого кінчика сигарети до шкіри у хворого виникає гостре відчуття жару чи болю, котрі швидко зникають при відведенні сигарети. Частота рухів може обумовлюватися суб'єктивними відчуттями жару у пацієнта. При продовженні процедури больові відчуття при наближенні сигарети до ТА, як правило, не виникають. Тривалість впливу 1-2 до 5 хв. Можна послідовно впливати на декілька ТА. Наведені методи прогрівання ТА можна комбінувати. Наприклад якщо у хворого при стабільному чи прасуючому цзю не виникають типові відчуття, то можна над обраною ТА застосувати клююче цзю до виникнення відчуття жару, тепла і далі продовжувати лікування методом стабільного цзю.

Загалом, тривалість процедури прогрівання залежить також від стану хворого, його конституції (чим міцніша нервова система - тим довше може тривати процедура), чутливістю ділянки шкіри, чи ТА, які обрані для проведення прогрівання. Поява стійкої гіперемії шкіри, приємного відчуття спокою, зменшення больових відчуттів - це ознаки оптимального дозування процедури точкового прогрівання.

Похожие статьи




Методика прогрівання ТА - Рефлексотерапія

Предыдущая | Следующая