Підходи до визначення процентної ставки проекту - Концепція витрат і вигод у проектному аналізі

До кількості понять теорії цінності грошей у часу відносяться і використання в розрахунках Поняття ставки відсотка, на розмір якої впливають три складові - Інфляції, Ризик і Альтернативна можливість використання грошей, що виражається рівністю:

R = IR + MRR RI, (5.5)

Де R - ставка відсотка;

IR - темп інфляції;

MRR - мінімальна реальна норма прибутку;

RI - коефіцієнт, що враховує ступінь інвестиційного ризику, як пов'язаного з нестійкістю одержання прибутку від конкретного капіталовкладення, так і кон'юнктурою ринку.

У проектному аналізі ставка відсотка не розраховується, береться ззовні, наприклад, на рівні кредитного відсотка (альтернативної вартості капіталу).

У загальному випадку (коли капітал змішаний) ставка відсотка для підприємства приблизно може бути знайдена як середньозважена вартість капіталу (Q) - WACC, розрахована з обліком структури капіталу, податкової системи й т. д.:

N

?q = КI аI, (5.6)

I = 1

Де КI - вартість кожного виду капіталу, розрахована після дивідендних і процентних виплат;

АI - частка кожного виду капіталу в загальному капіталі;

I = 1, 2...n - види капіталів.

Західні фірми часто для розрахунку ставки відсотка використовують формулу:

WACC = WD RD + WP RP + WS RS, (5.7)

Де W - вага кожного джерела засобів у загальній сумі інвестицій;

RD - процентна ставка за кредит;

RP - виплачувані відсотки по привілейованих акціях;

RS - прибутковість на власний капітал.

При оцінці величини грошових потоків з урахуванням фактора часу найбільш поширеними проблемами є:

    1) складність вибору відповідної процентної ставки; 2) непослідовність у користуванні показниками процентних ставок.

Величина процентної ставки відображає вартість капіталу для інвестора, наприклад рівень дохідності за облігаціями державної позики. Оскільки цінність грошей у реальному виразі може знижуватися протягом часу через інфляцію, у проектному аналізі використовують такі дві ставки:

Реальна процентна ставка (R) -- ставка доходу на капітал без урахування інфляції. В разі використання реальної ставки процента необхідно проводити розрахунок грошових потоків у постійних цінах, тобто нейтралізувати вплив інфляції;

Номінальна (теперішня) процентна ставка (і) -- Ставка доходу з позицій інвестора на приватному ринку, яка включає інфляцію (г) і тому визначається підсумовуванням реальної ставки процента та величини темпу інфляції:

I = r + t, (5.8)

Де R - реальна процентна ставка (дохідність інвестицій);

T - Темп інфляції.

Якщо інфляція має значні темпи, то розрахунок номінальної процентної ставки здійснюється за формулою складних процентів:

I = r + t + rЧt, (5.9)

Де гЧt - Інфляційна премія.

Інфляційна премія -- це премія за інфляційне очікування, яку інвестори додають до реального, вільного від ризиків рівня доходу (норми прибутку).

Величина реальної ставки визначається за рівнянням:

. (5.10)

Якщо в аналізі проекту використовують лише реальні (постійні) ціни, то для визначення вартості капіталу не слід збільшувати на інфляцію річні виробничі експлуатаційні витрати і вигоди.

Окремими інфляційними сценаріями передбачені три можливі варіанти співвідношення номінальної ставки процента з темпом інфляції:

    1) r = T - Нарощення реальної вартості коштів не відбувається внаслідок того, що приріст їх майбутньої вартості поглинає інфляція; 2) R > t - реальна майбутня вартість коштів збільшується, незважаючи на інфляцію; 3) r < T - реальна майбутня вартість коштів знижується, тобто процес інвестування є збитковим.

На величину процентної ставки впливають такі чинники:

Дохідність інвестицій - Можливість одержання прибутку на інвестиції, вкладені у виробничі засоби;

Величина і темп інфляції - Тенденції до зростання цін протягом певного часу;

Ризик, пов'язаний з інвестиціями - Можливість того, що вкладені гроші не будуть повернені, незважаючи на обіцянки це зробити.

Розмір премії за ризик встановлюється експертним шляхом.

При визначенні ставки дисконту орієнтуються на процентну ставку кредитних організацій і ставку дохідності. Дисконтну ставку визначають як рівень дохідності, що можна отримати виходячи з різних інвестиційних можливостей. У фінансовому аналізі ставку дисконту, як правило, визначають на базі того процента, під який дана фірма може позичити кошти.

Розмір процентної ставки інвестицій базується, в основному, на рівні віддачі, яку ці вкладення можуть принести інвесторам, а сама ставка визначається цілями та напрямами інвестицій.

Похожие статьи




Підходи до визначення процентної ставки проекту - Концепція витрат і вигод у проектному аналізі

Предыдущая | Следующая