Капсула і її характеристика - Методи фарбування бактеріальних спор і капсул

У багатьох бактерій із зовнішнього боку клітинної стінки розташований дифузний гомогенний слизовий шар різної товщини. Цей шар можливо виявити при певних способах фарбування або відповідному освітленні.

Капсулою називають шар, який зберігає тісний зв'язок з клітинною стінкою і служить зовнішнім покривом клітини. Товщина капсул у бактерій різна: від 0,1 мікрометрів до 10 мкм. Капсулу величиною менше 0,2 мкм часто називають мікрокапсули. Поверхневі структури типу капсул описані у пневмококів, збудників сибірки, гонореї, групи капсульних бактерій.

У багатьох видів бактерій капсула з'являється лише при визначених умовах, часто несприятливих. Збудники сибірської виразки, кашлюку, гонореї, пневмококи утворюють капсулу, потрапляючи в організм людини або тварини. У цьому випадку капсула виконує захисну роль, оберігаючи мікроб від дії антитіл, фагоцитів та інших захисних факторів організму.

Група капсульних бактерій зберігає капсулу постійно: і в організмі людини, і при її культивуванні на живильних середовищах. Хімічний склад капсул залежить від виду бактерій. Основними компонентами капсули є вода (до 98 %) і полісахариди. Захисні функції капсули різноманітні. Крім запобігання мікроба від дії захисних факторів макроорганізму, капсула захищає мікроб від припливу в клітку великої кількості рідини (осмотичний бар'єр), а також від висихання при несприятливих умовах середовища[1].

Бактеріальний спора капсула фарбування

Похожие статьи




Капсула і її характеристика - Методи фарбування бактеріальних спор і капсул

Предыдущая | Следующая