Ефект доходу та заміщення за Дж. Хіксом: суть, графічна модель - Механізм впливу ціни на поведінку споживача

У підході Дж. Хікса (Hicksian method) припускається незмінність реального доходу споживача за незмінності корисності оптимального набору благ, що споживаються.

У графічній інтерпретації підхід Дж. Хікса та підхід Є. Слуцького відрізняються механізмами знаходження додаткової точки рівноваги споживача, яка ділить загальний ефект на відповідні частини ефектів доходу і заміщення.

Дж. Хікс запозичив у Слуцького прийом допоміжної лінії, але змінив її геометричне місце. В моделі Хікса компенсуючи бюджетна лінія дотична до початкової кривої байдужості, проте купівельна спроможність споживача змінюється. Під дією ефекту заміщення споживач залишається на тому ж рівні корисності, але змінює набір благ у кошику [4, с.451].

Початковий оптимум споживача встановлюється у точці, де бюджетна лінія є дотичною до кривої байдужості. Зниження ціни товару змінює кут нахилу бюджетної лінії. При цьому бюджетна лінія, обертаючись, ковзає вздовж початкової кривої байдужості і займає положення, яке показує компенсуюча бюджетна лінія (пунктир). Оптимум переміщується в точку умовної рівноваги. Це означає, що, залишаючись на тому ж рівні корисності, споживач змінив би свій оптимальний вибір на користь відносно дешевшого блага. Оскільки перехід від до відображає лише вплив нової ціни, то зміна обсягу споживання від до розглядається як ефект заміни. Ефект заміни спонукає споживача збільшити обсяг опиту на товар, який витісняє частину попиту на благо.

Ситуація незмінного реального доходу в моделі Хікса є умовною. В дійсності зі зниженням ціни одного з благ за того ж номінального доходу реальний доход зростає, що відображає паралельний зсув вгору в положення нової бюджетної лінії. Споживач досягає нового рівня добробуту на вищій кривій байдужості, в точці оптимуму. Перехід же від до відбувається за незмінних відносних цін товарів, тому зміну обсягу споживання від до трактують як ефект доходу

Графічно ефекти заміщення та доходу за Дж. Хіксом зображено на рисунку 2.2.

ефект доходу та ефект заміщення для нормального товару

Рис. 2.2. Ефект доходу та ефект заміщення для нормального товару

Нехай товари X і Y - нормальні та нехай ціна товару X зменшуєься.

У результаті того, що ціна товару X знизилася, бюджетна лінія АВ перетворюється в лінію AB1 точка споживчої рівноваги E1 переміщується в точку E2.

Кількість споживання товару X зростає з рівня Х 1 до рівня Х 2.

Зміна попиту на товар X обумовлена впливом двох ефектів: ефекту доходу та ефекту заміщення.

Для того, щоб визначити величину ефекту заміщення, необхідно провести бюджетну лінію A2B2 паралельну бюджетній лінії АВ 1 так, щоб вона дотикалась попередньої кривої байдужості U1.

Тоді точка дотику Е 3 буде відображати зміну в споживанні X тільки внаслідок ефекту заміщення, оскільки точка Е 3 відображає дотик бюджетної лінії, що має новий кут нахилу (нове співвідно шення цін) і попередньої кривої байдужості U1 (попередній рівень реального доходу).

При переході з точки Е 1 у точку Е 3 реальний дохід споживача не змінюється. Ефект заміщення визначається, як різниця Х 3 - X1.

Ефект заміщення завжди призводить до збільшення попиту на товар, який став дешевшим, тобто ефект заміщення більше нуля.

Перехід з точки Е 3 у точку Е 2 показує ефект доходу: попит на товар X збільшується внаслідок зростання реального доходу споживача при незмінному співвідношенні цін. Ефект доходу визначається, як різниця Х 2-Х 3.

Оскільки у даному випадку мова йде про нормальний товар, ефект доходу теж додатний.

Для товару нижчої якості при збільшенні доходу обсяг споживання зменшується, тому ефект доходу для таких товарів від'ємний і рідко перевищує ефект заміщення, а в результаті загальний ефект залишається додатним.

Похожие статьи




Ефект доходу та заміщення за Дж. Хіксом: суть, графічна модель - Механізм впливу ціни на поведінку споживача

Предыдущая | Следующая