Ефект доходу й ефект заміщення. Парадокс Гіффена, Ефект доходу та заміщення за Є. Слуцьким: суть, графічна модель - Механізм впливу ціни на поведінку споживача

Ефект доходу та заміщення за Є. Слуцьким: суть, графічна модель

Загальний ефект від зміни ціни на товар може бути розділений на два окремі ефекти: ефект заміщення та ефект доходу.

З одного боку, благо стає дешевшим або дорожчим відносно інших товарів, що стимулює зміну структури споживання: дорожчі блага замінюються дешевшими. Це - прояв ефекту заміни.

З іншого боку, одночасно відбувається зміна реального доходу споживача за незмінного номінального: якщо ціна одного з товарів знижується, то вивільняється частина доходу, котра може бути використана для купівлі додаткових одиниць даного блага або додаткових одиниць інших благ. Це - прояв ефекту доходу.

Згідно Слуцькому реальний дохід вимірюється кількістю різних благ, які споживач може придбати на свій грошовий дохід. Елімінування ефекту доходу досягається визначенням такого його рівня в грошовому вираженні, який забезпечив би споживачеві можливість придбати після зміни цін той же самий набір товарів, що і до зміни. Підхід Слуцького дозволяє давати кількісні рішення на основі статистичних матеріалів.

В моделі Слуцького розмежування дії ефектів здійснюється на основі добудови допоміжної компенсуючої бюджетної лінії, яка дозволяє визначити, якою стала б структура ринкового споживчого кошика, якби змінилися лише відносні ціни благ. Далі, залишаючи незмінними відносні ціни (новий кут нахилу бюджетної лінії незмінний), досліджують лише вплив зміни реального доходу, що графічно відображається паралельним зміщенням бюджетної лінії. В моделі Слуцького компенсуючи бюджетна лінія проходить через точку початкової рівноваги за умови незмінної купівельної спроможності споживача, а ефект заміни супроводжується деяким покращенням добробуту, оскільки споживач переміщується на вищу криву байдужості [4,с.430].

У підході Є. Слуцького допоміжна точка рівноваги визначається точкою дотику кривої байдужості споживача до компенсаційної бюджетної лінії, що є паралельною до кінцевої (після зміни ціни) бюджетної лінії і проходить через точку початкової рівноваги.

На рисунку 2.1 зображено ефект доходу і заміщення за Слуцьким, де KL - вихідна бюджетна лінія, а Е 1- початкова точка рівноваги.

KL1 - нова бюджетна лінія (після підвищення Рх).

Згідно Слуцького, допоміжна лінія АВ, що є паралельною до нової KL1, проходить не як дотична до першої кривої байдужості, а через точку попередньої рівноваги Е 1.

Очевидно, що АВ стає дотичною до кривої байдужості більш високого ріння U3.

Таким чином, загальний ефект від зміни ціни (X2X1) розкладається на ефект заміщення (Х 1Х 3) та ефект доходу (Х 3Х 2).

При цьому рух від точки Е 1 до точки E3 відбувається не вздовж кривої байдужості, як за Хіксом, а вздовж допоміжної бюджетної лінії.

Рис. 2.1. Ефект доходу та ефект заміщення за Слуцьким для нормального товару

Похожие статьи




Ефект доходу й ефект заміщення. Парадокс Гіффена, Ефект доходу та заміщення за Є. Слуцьким: суть, графічна модель - Механізм впливу ціни на поведінку споживача

Предыдущая | Следующая