Вступ - Механізм впливу ціни на поведінку споживача

Кожній людині відома ситуація зміни ціни на певні товари. Це відбувається постійно, з різних причин. Зміна ціни на товари, передусім. зачіпає добробут споживача: коли ціна товару, який ми отримуємо підвищується - добробут споживача знижується, і навпаки.

Оскільки, попит і пропозиція є основними механізмами, що породжують ринкову поведінку, а вони прямо пов'язані із ціною, то розгляд даної теми є актуальним у будь-який час.

Реакція споживачів на зміну ціни товару може бути сильною, слабкою, нейтральною. Кожен з них породжує відповідний попит: еластичний, нееластичний, одиничний. Також можливі варіанти, коли попит виявляється абсолютно еластичним або абсолютно нееластичним.

Згідно із законом попиту, споживачі при зниженні ціни будуть купувати більше продукції. Проте ступінь чутливості споживачів на зміну ціни може бути різним залежності від продукту до іншого продукту.

Для попиту на деякі продукти більш властива відносна чутливість споживачів до зміни цін; невеликі зміни в ціні спонукають до значних змін в кількості обсягу споживання певної продукції. Такий попит є еластичним. Але коли, споживачі відносно нечутливі до зміни ціни на продукти, тобто велика зміна в ціні веде лише до невеликої зміни в обсязі споживання, то такий попит є нееластичний.

При зниженні ціни товару виникають два ефекти. По-перше, споживач заміняє дешевшим товаром деякі інші товари, і попит на цей товар збільшується. Таке явище називається ефект заміщення. По-друге, при зміні реального доходу споживач змінює обсяг благ залежно від їх різновиду (повноцінні чи неповноцінні). Такий ефект має назву ефект доходу. Якщо благо вважається споживачем повноцінним, обсяг його споживання при зростанні ціни зменшується, якщо неповноцінним - обсяг споживання збільшується.

Вперше ідею про розкладання загального ефекту зміни цін на ефект заміщення і ефект доходу висунув український економіст, математик і статистик Е. Є. Слуцький (1880-1948). Згодом ця ідея була представлена і в працях англійського економіста Дж. Р. Хікса (1904-1989), але з іншої точки зору.

Мета курсової роботи:

    - закріплення та поглиблене засвоєння програмного матеріалу з дисципліни "Мікроекономіка" в цілому та його окремих проблем зокрема; - набуття навичок самостійного дослідження складних мікроекономічних явищ і процесів; - навчання критичному аналізу першоджерел, монографій, збірників, періодичних видань; - розвиток вміння логічно обгрунтовувати положення і висновки, що висуваються тощо; - вивчення споживчої поведінки при зміні ціни.

Об'єктом дослідження роботи є механізм впливу ціни на поведінку споживача.

Предмет дослідження курсової роботи:

    - крива "ціна-споживання" та крива індивідуального попиту; - підходи до вивчення "ефекту доходу" та "ефекту заміщення"; - "парадокс Гіффена".

Похожие статьи




Вступ - Механізм впливу ціни на поведінку споживача

Предыдущая | Следующая