Парадокс Гіффена - Механізм впливу ціни на поведінку споживача

Практично єдиним винятком із закону попиту є парадокс Гіффена, названий так на честь англійського економіста Роберта Гіффена (1837-1910). Цей економіст звернув увагу на те, що під час голоду в Ірландії в середині XIX в) обсяг попиту на картоплю, ціна якого зросла, істотно збільшився. Гіффен пов'язав це з тим, що в бюджеті бідних сімей витрати на картоплю займали значну частку. Підвищення цін на даний товар призводило до того, що реальні доходи цих шарів падали, і вони змушені були скорочувати покупки інших товарів, збільшуючи споживання картоплі, щоб вижити і не вмерти з голоду. У силу цього крива попиту на картоплю мала "висхідний" вигляд [2, с.113].

Причину цих явищ неважко пояснити: під час неврожаю біднякам довелося відмовитися від ряду інших, більш високоякісних товарів (м'ясо, масло, молоко та ін), ціна на які зросла в ще більшому ступені, ніж на картоплю. Тим самим низькоякісний товар витіснив інші, високоякісні товари. Благо, попит на яке зростає при зростанні цін і падає при їх зниження, називається малоцінних або низькоякісним товаром (inferior good).

Товар Гіффена (Giffen good) - це товар, який займає велике місце в бюджеті малозабезпечених споживачів, попит на який за інших рівних умов змінюється в тому ж напрямку, що і ціна, оскільки ефект доходу перевищує ефект заміщення. товар Гіффена - Це товар, споживання якого (за інших рівних умов) збільшується при підвищенні ціни (тобто, ефект доходу від зміни ціни переважується дією ефекту заміщення). При дотриманні інших рівних умов (особливо, стабільного рівня доходу) споживання товарів Гіффена відображає позитивний нахил кривої попиту.

Для більшості товарів при підвищенні ціни знижується споживання: при підвищенні цін на м'ясо населення купує менше м'яса, замінюючи його рибою, грибами і т. Д. У товару Гіффена все навпаки - при підвищенні цін на картоплю люди починають купувати більше картоплі, але менше, наприклад, м'яса.

Всі товари Гіффена - малоцінні товари, які займають в споживчому бюджеті значне місце і для яких відсутній рівнозначний товар-замінник. Цінних товарів Гіффена не буває.

У цьому полягає "Парадокс Гіффена": При підвищенні цін на певні види товару (в основному товари першої необхідності) їх споживання підвищується за рахунок економії на інших товарах.

Ефект Гіффена (Giffen effect, парадокс Гіффена) - зниження ціни на окремі види товару призводить до зниження на них попиту. Справедливо і зворотне: підвищення ціни на окремі види товару призводить до підвищення на них попиту.

Ефект Гіффена відноситься до реакції покупців на економічну або політичну ситуацію і поширюється на товари першої необхідності. Різна поведінка покупців щодо товарів, дозволила сформулювати поділ товарів на дві групи: звичайні товари і "товари Гіффена".

Характеристика товарів Гіффена:

    - малоцінний товари; - займають в споживчому бюджеті значне місце; - відсутня рівнозначний товар-замінник; - споживачі товару, великою мірою, люди з низьким і середнім достатком.

Характерними прикладами товарів Гіффена можна вважати: рис, макарони, хліб, короткочасний ефект спостерігається при підвищенні цін на бензин.

Найбільш аргументоване обгрунтування феномена Гіффена дав український вчений Є. Слуцький, який в 1915 році опублікував статтю "До теорії збалансованого бюджету споживача". Сенс обгрунтування полягає в наступному: дохід малозабезпеченої групи населення обмежений і практично повністю витрачається на товари першої необхідності. Підвищення цін на продукти харчування першої необхідності призводить до зниження реального доходу населення. В результаті чого доводиться скорочувати споживання одного з товарів. Цим товаром є більш дороге благо, тому споживач змушений скорочувати обсяги споживання м'яса і аналогічних йому товарів.

Розглянемо ефект Гіффена на графіку (рисунок 2.3-2.4).

Ефект доходу в випадку з нижчим товаром Гіффена переважує ефект заміщення, і, отже, при зниженні ціни на такий товар попит на нього зменшується, а при підвищенні ціни - збільшується (як у випадку з картоплею).

Спостерігаємо, що на рисунку 2.3 зображено попит на нормальний товар. Бачимо, що при зниженні ціни до P2 кількість попиту збільшується до Q2. Рисунок 2.4 демонструє нам криву попиту на "неякісний" товар, тобто на товар Гіффена. Ми бачимо, що зниження ціни призводить до зниження попиту. Тобто, із закону попиту випливає, що ціна обернено пропорційна кількості споживання. При попиті на товари Гіффена, ціна прямо пропорційна обсягам споживання.

Висновок. Зміна ціни якого-небудь товару впливає на об'єм попиту через ефект заміни і ефект доходу. Ефект доходу виникає, оскільки зміну ціни даного товару збільшує (при зниженні ціни) або зменшує (при підвищенні ціни) реальний дохід, або купівельну спроможність, споживача. Ефект заміни виникає в результаті відносної зміни цін. Ефект заміни сприяє зростанню споживання щодо товару, що подешевшав, тоді як ефект доходу може стимулювати і збільшення, і скорочення споживання товару або бути нейтральним. Зазвичай, ефект заміщення переважає над ефектом доходу. Неякісний товар, для якого ефект доходу переважає над ефектом заміщення, називається Гіффеновим товаром, а зростання споживання то­вару з підвищенням ціни на нього - парадоксом Гіффена. Для товарів Гіффена не виконується закон попиту.

Похожие статьи




Парадокс Гіффена - Механізм впливу ціни на поведінку споживача

Предыдущая | Следующая