ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Визначення режиму гірничих робіт при змінних параметрах і інтенсивності відпрацювання ділянок залізорудного кар'єру

Актуальність теми. Сучасний стан залізорудних кар'єрів Кривбасу характеризується значною їх глибиною (близько 300-380 м), яка і надалі буде збільшуватися до проектних позначок. Досвід експлуатації кар'єрів свідчить, що при їх поглибленні гірничі роботи ведуться на значній кількості горизонтів. Це призводить до збільшення загального фронту гірничих робіт у кар'єрі, який вже зараз сягає 20-25 км. Щоб забезпечити за гірничими можливостями продуктивність кар'єру на рівні проектної, а це, як правило, 20...30106 т/рік, достатнім буде активний фронт 3,5-5 км. Тому цілком зрозумілою є тенденція на сучасних кар'єрах концентрувати гірничі роботи на їх окремих дільницях. У теорії проектування така практика відома як відпрацювання кар'єрів етапами та чергами. Існуючі в цій теорії критерії та методи планування параметрів робочої зони кар'єру з урахуванням змінних якісних характеристик рудної сировини, взаємозв'язку режиму гірничих робіт з проектною потужністю потребують удосконалення. Вищевикладене обумовило актуальність наукової задачі, що полягає у встановленні залежності режиму гірничих робіт від продуктивності кар'єру, взаємозв'язку між технологічними параметрами елементів системи розробки, способу розконсервації тимчасово неробочих ділянок бортів та параметрами внутрішнього відвалоутворення.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано згідно з основними напрямками Концепції розвитку гірничо-металургійного комплексу України до 2010 року та тематики УГР-КТУ/ 2-590-05 (№ державної реєстрації 0106U001150).

Мета роботи - підвищити ефективність експлуатації залізорудних родовищ шляхом відпрацювання кар'єру ділянками розконсервації з внутрішнім відвалоутворенням.

Ідея роботи полягає у визначенні режиму гірничих робіт кар'єру шляхом зміни інтенсивності відпрацювання його ділянок, постановки цих ділянок у тимчасово неробоче положення й їх розконсервації та здійснення процесу внутрішнього відвалоутворення розкривних порід.

Для досягнення поставленої мети в дисертації сформульовано такі основні задачі досліджень:

    - аналіз теорії та практики визначення і регулювання режиму гірничих робіт глибоких залізорудних кар'єрів; - дослідження режиму гірничих робіт глибоких залізорудних кар'єрів та обгрунтування критерію його оцінки; - розроблення способу постановки ділянок бортів кар'єру у тимчасово неробоче положення та їх розконсервації; - обгрунтування раціональних параметрів консервації розкривних порід; - розроблення методики визначення режиму гірничих робіт при змінних параметрах та інтенсивності відпрацювання ділянок залізорудного кар'єру.

Об'єкт досліджень - режим гірничих робіт глибоких кар'єрів.

Предмет досліджень - параметри елементів системи розробки та методи регулювання режиму гірничих робіт у кар'єрі.

Методи досліджень. Для досягнення поставленої мети в роботі використані такі методи: аналіз літературних джерел, патентних матеріалів і досвіду проектування кар'єрів - для визначення задач досліджень; аналітичний, графоаналітичний і графічний методи досліджень - для обгрунтування варіантів режиму та критерію оцінки гірничих робіт; аналітичний і графоаналітичний методи досліджень - для обгрунтування параметрів консервації розкривних порід і внутрішнього відвалоутворення, а також їх взаємозв'язку з параметрами режиму гірничих робіт; техніко-економічний аналіз технологічних процесів гірничого виробництва й основних показників роботи гірничовидобувних підприємств - для обгрунтування методики визначення раціонального режиму гірничих робіт.

Основні наукові положення.

    1. Планування режиму гірничих робіт у кар'єрі необхідно здійснювати шляхом мінімізації відхилень планових (за процесом збагачення) показників співвідношення видобутку технологічних сортів руд від їх розрахункових значень. 2. Відпрацювання залізорудних родовищ необхідно здійснювати виділеними за глибиною горизонтальними шарами товщі порід кар'єру шляхом регулювання інтенсивності їх відпрацювання, параметри якої повинні забезпечувати мінімізацію запропонованого критерію.

Наукова новизна одержаних результатів:

    - удосконалено критерій оцінки та вибору раціонального варіанта режиму гірничих робіт, який враховує його взаємозв'язок з проектною продуктивністю кар'єру; - уперше запропоновано визначати режим гірничих робіт глибоких залізорудних кар'єрів за горизонтальними шарами відпрацювання гірничих порід, висота яких визначається глибиною консервації розкривних порід і залежить від робочих параметрів гірничого обладнання; - уперше враховано взаємозв'язок параметрів елементів системи розробки з параметрами консервації розкривних порід і параметрами внутрішнього відвалоутворення.

Обгрунтованість і вірогідність наукових положень і висновків дисертаційної роботи підтверджується: використанням основних положень теорії і практики відкритих гірничих робіт; коректністю застосування сучасних методів економічної оцінки ефективності відкритої розробки родовищ корисних копалин, аналітичних і графічних методів дослідження; техніко-економічним аналізом виробництва залізорудної товарної продукції.

Наукове значення роботи полягає у розвитку теоретичних уявлень та практичних напрацювань у напрямку визначення режиму гірничих робіт глибоких залізорудних кар'єрів, які дозволяють підвищити якість проектних робіт.

Практичне значення роботи полягає в:

    - розробленні способу постановки бортів кар'єру у тимчасово неробоче положення та їх розконсервації; - розробленні технології внутрішнього відвалоутворення при поетапному відпрацюванні глибоких кар'єрів; - розробленні методики планування режиму гірничих робіт при змінній інтенсивності відпрацювання ділянок залізорудного кар'єру.

Реалізація висновків і рекомендацій роботи. Запропонований у дисертаційній роботі критерій оцінки варіантів режиму гірничих робіт і методику визначення раціонального режиму гірничих робіт глибоких кар'єрів передбачено використати інститутом "Кривбаспроект" при визначенні режиму гірничих робіт кар'єрів ВАТ "Міттал Стіл Кривий Ріг". Очікуваний економічний ефект від використання результатів дисертаційної роботи становить 5,2 млн. грн./рік

Особистий внесок автора. Автором самостійно сформульовано ідею роботи, її мету та задачі досліджень, а також основні наукові положення, наукову новизну й практичне значення роботи.

Конкретний особистий внесок здобувача в роботах, опублікованих у співавторстві, полягає у тому, що: [1] - виконано теоретичні дослідження та аналіз результатів; [2] - виконано теоретичні й аналітичні дослідження.

Апробація результатів роботи. Основні положення дисертаційної роботи доповідалися на міжнародних науково-технічних конференціях "Сталий розвиток гірничо-металургійної промисловості", м. Кривий Ріг, 2004-2006 рр.; на Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми комплексного освоєння надр", м. Дніпропетровськ, 2006 р.

Публікації. Основний зміст виконаних досліджень опубліковано в 4 друкованих роботах, з яких 3 - у наукових фахових виданнях. З числа останніх 3 одноосібні роботи. Результати розробок захищені 1 патентом України.

Обсяг роботи. Дисертаційна робота складається зі вступу, 4 розділів, висновку й списку використаної літератури з 91 найменування; містить 152 сторінки машинописного тексту, з яких 15 таблиць і 67 рисунків, а також 2 додатки. Основний зміст викладено на 103 сторінках.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Визначення режиму гірничих робіт при змінних параметрах і інтенсивності відпрацювання ділянок залізорудного кар'єру

Предыдущая | Следующая