ЗМІСТ РОБОТИ, Інтерпретація геопотенціальних полів: короткий літературний огляд - Прямі та обернені задачі гравіметрії в класі блочно побудованих геологічних моделей

У вступі обгрунтовується актуальність теми роботи, формулюється мета та завдання дослідження, вказується наукова новизна отриманих результатів, їх практичне значення, формулюються основні наукові положення, що захищаються, особистий внесок здобувача, наводяться дані стосовно апробації дисертаційної роботи, її структури та обсягу.

Інтерпретація геопотенціальних полів: короткий літературний огляд

Дається короткий нарис розвитку теорії і практики інтерпретації потенціальних полів в руслі задач гравіметрії, наводиться загальна постановка прямої та оберненої задач та підходів до їх розв'язання.

Геологічне середовище, фізичну неоднорідність якого (в межах постановки математичної задачі) можна апроксимувати однозв'язною областю, будемо вважати простим, інакше геологічне середовище називатимемо складно побудованим.

З розвитком обчислювальної техніки теорія (а відповідно і практика) інтерпретації потенціальних полів набула принципово нової якості, як за методологічними установками, так і за ступенем математичного опрацювання всіх проблем (і перш за все проблем єдиності та стійкості), за рівнем складності математичних моделей і поля, за типом обчислювальних алгоритмів (В. М. Страхов). Вершиною цього етапу стала ідея створення автоматизованих систем обробки та інтерпретації гравіметричних даних (В. І. Старостенко, В. І. Аронов).

Однак в цих умовах особливо гостро постали проблеми некоректності обернених задач, особливо при використанні багатопараметричних апроксимацій для опису складних геологічних середовищ. Теоретична розв'язуваність некоректних задач (роботи А. М. Тихонова, В. Я. Арсеніна, М. М. Лаврентьєва, В. О. Морозова, В. К. Іванова) не завжди вказує на шляхи практичного подолання цієї проблеми. Єдиність розв'язку оберненої задачі забезпечується його пошуком на класі єдиності, а проблема стійкості вирішується в рамках конкретного методу розв'язання задачі.

Значного розвитку набула проблема інтерпретації полів для складно побудованих середовищ (а саме задач структурної геології та об'ємного картування глибинних горизонтів) при розв'язанні оберненої задачі гравіметрії в класі контактних поверхонь. Постановка задач у цьому класі належить Б. В. Нумерову, О. О. Заморєву, І. М Рапопорту та В. К. Іванову, у працях яких розглядалася задача для однієї границі. Далі значного розвитку задача для кількох контактів набула завдяки роботам О. К. Маловичко, В. М. Страхова, В. І Старостенко, А. В. Чорного, М. О. Алексідзе, Є. Г. Булаха, М. М. Маркової, М. Г. Сербуленко, Ю. В. Антонова, О. І. Кобрунова, Р. П. Денисюка та ін.

Результати вивчення задач для контактних границь свідчать про необхідність максимального залучення додаткової кількісної та якісної інформації про шукані поверхні. Питання попереднього формування моделі початкового наближення не отримало систематизованого дослідження.

Залишається актуальною і проблема параметризації аномалієзбурюючих об'єктів, оскільки з одного боку апроксимаційна конструкція має забезпечувати детальність опису геологічного середовища, а з іншого боку введення багатопараметричних моделей призводить до нестійких розв'язків оберненої задачі.

Доцільним для апроксимації складно побудованих середовищ виявився і клас гравітуючих уступів, одна з перших робіт, в яких розглядався цей модельний клас, належить Є. Г. Булаху. Похилими та прямими уступами зручно апроксимувати блочно побудовані геологічні об'єкти, однак знову виникає проблема багатопараметричності при постановці оберненої задачі.

Таким чином, на сучасному етапі акценти у постановці та розв'язанні обернених задач гравіметрії для блочно побудованих середовищ змістилися в напрямку вирішення методологічних питань, а саме, в рамках підвищення ефективності отримання надійних розв'язків за рахунок вдалого вибору модельного класу актуальним залишається питання параметризації геологічного середовища, а відтак, і пошук нових апроксимаційних побудов.

Похожие статьи




ЗМІСТ РОБОТИ, Інтерпретація геопотенціальних полів: короткий літературний огляд - Прямі та обернені задачі гравіметрії в класі блочно побудованих геологічних моделей

Предыдущая | Следующая