Загальна характеристика роботи - Гідроморфологічна оцінка екологічного стану річок басейну тиси в межах України

Актуальність теми. Методики екологічної оцінки якості поверхневих вод, що застосовуються в Україні, включають широкий набір абіотичних та біотичних показників, але в більшій мірі дозволяють оцінити саме гідрохімічний стан водних об'єктів. Протягом останніх 20 років в Європейському Союзі відбувся перехід до оцінки екологічного стану водних об'єктів насамперед у відповідності з біологічною складовою, а також гідроморфологічною, хімічною та фізико-хімічною складовими якості, що підтримують біологічну.

Незважаючи на достатній досвід вітчизняних досліджень з гідроморфології на гірських карпатських річках, в Україні відсутні методи кількісної гідроморфологічної оцінки цих водних об'єктів як складової їх екологічного стану. Тому виникає нагальна потреба в розробці національних методичних підходів щодо гідроморфології річок, яка б органічно поєднувала кількісну оцінку стану руслозаплавного комплексу (гідроморфологічні та гідрологічні параметри) з включенням додаткових блоків з оцінювання складу донних наносів та процесів руслоформування. В подальшому ці методологічні підходи мають бути закріплені у вигляді керівного нормативного документу України.

Басейн р. Тиса в цьому контексті є вдалим "полігоном" для відпрацювання методологічних засад і методичних підходів гідроморфологічної оцінки річок та їх гармонізації з європейськими нормами, приймаючи до уваги, що він має транскордонний характер.

Зв'язок з науковими програмами, планами, темами. Дослідження за темою дисертації виконувались протягом 2005-2008 рр. згідно з планами науково-дослідних робіт кафедри гідрології та гідроекології, науково-дослідної лабораторії гідроекології і гідрохімії Київського національного університету імені Тараса Шевченка в рамках наукового напрямку "Охорона навколишнього середовища" .

Мета і завдання дослідження. Метою роботи є розробка та реалізація оцінки гідроморфологічного стану річкових водних об'єктів української частини басейну Тиси.

Для досягнення поставленої мети автором вирішувалися наступні завдання:

Проведення аналізу нормативно-правової бази України та країн Європейського Союзу з оцінки екологічного стану водних об'єктів, в тому числі гідромор-фологічного;

Розроблення схеми гідроморфологічної оцінки річок та її застосування для річок басейну Тиси в межах України;

Проведення ідентифікації водних об'єктів різних категорій та типології річкових водних об'єктів;

Удосконалення та доповнення новими блоками (аналіз донних руслових наносів та процесів руслоформування) методики гідроморфологічної оцінки річок;

Обгрунтування алгоритму методики оцінки гідроморфологічного стану річок;

Удосконалення та реалізація засад гідроморфологічного моніторингу річок;

Виконання гідроморфологічної оцінки стану річок басейнів Ужа та Боржави.

Об'єкт і предмет дослідження. Об'єктом дослідження є річки української частини басейну Тиси. Предметом дослідження є гідроморфологічна оцінка річок, яка включає в себе ідентифікацію та типологію цих водних об'єктів, її методику та реалізацію на об'єктах досліджень.

Методи дослідження. Для визначення гідроморфологічного стану річок задіяні прийоми статистичного аналізу та кількісної оцінки елементів русло-заплавного комплексу, які базуються на теоретичних підвалинах і підходах ерозійно-акумулятивного вчення про руслові процеси. При встановленні гідроморфологічного класу річкових водних об'єктів застосовувалися методи порівняльного аналізу. При визначенні референційних умов використовувався ретроспективний метод досліджень, реалізований на базі картографічного матеріалу, космічних знімків. Для просторового представлення результатів досліджень та створення нових карт застосовувалися ГІС.

Вихідна інформація. В роботі використані матеріали режимних спостережень Гідрометслужби, Держводгоспу України, матеріали Міжнародної комісії із захисту р. Дунай та дані експедиційних досліджень, які були проведені на кафедрі гідрології та гідроекології географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, топографічні карти, водогосподарські схеми та космічні знімки Google Earth.

Наукова новизна одержаних результатів. Найбільш суттєві елементи наукової новизни дисертаційної роботи полягають у наступному:

Виконано аналіз методичних і керівних документів країн Європейського Союзу та результатів попередніх, в тому числі власних, досліджень з гідро-морфологічної оцінки річок Українських Карпат та вперше запропоновано схему зазначеної оцінки вказаних водних об'єктів;

Проведено ідентифікацію водних об'єктів різних категорій річкового басейну Тиси в межах України та уточнено їх деякі гідрографічні характеристики;

Вперше для річок України розроблено типологію річкових водних об'єктів за абіотичними дескрипторами та узгоджено з типологіями сусідніх країн басейну Тиси;

Удосконалено методичні підходи кількісної оцінки за п'ятьма класами гідроморфологічного стану річок;

Вперше розроблено методику гідроморфологічної оцінки стану річок за комплексом основних (гідроморфологічна та гідрологічна оцінки) та додаткових критеріїв (оцінка гранулометричного складу донних наносів та руслових процесів);

Обгрунтовано схему реалізації гідроморфологічного моніторингу для річок басейну Тиси та практично закладено його мережу;

Вперше на практиці реалізовано методику гідроморфологічної оцінки стану річки (на прикладі басейнів Ужа та Боржави).

Практичне значення одержаних результатів. Результати досліджень можуть бути використані при визначенні гідроморфологічного та загального екологічного стану річок екорегіонів Карпати та Угорські низовини, при дослідженні руслового режиму річок, при оцінці наслідків проходження катастрофічних паводків, при розроблені заходів спрямованих на збереження та відновлення гідроморфологічного стану річкових водних об'єктів.

Ряд положень виконаної роботи ввійшли до звіту з держбюджетної теми "Розробка методичних основ регіонального природокористування" (№ 05БФ050-01, № д. р. 0105U005447, 2006) та звітів з госпдоговірних тем "Розробити методику гідроморфологічної оцінки якості річок басейну Ужа і провести підготовку фахівців з її застосування" (№ 06ДП050-10 № д. р. 0106U006717, 2006), "Впровадити методику гідроморфологічної оцінки якості річок басейну Ужа для прийняття оптимальних водогосподарських управлінських рішень", (№ 06ДП050-09, № д. р. 0106U006718, 2006).

За проведеними дослідженнями з гідроморфологічної оцінки річок басейну Тиси було отримано акт впровадження їх результатів від Закарпатського обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству.

Особистий внесок здобувача. Автором особисто зібрані та опрацьовані дані режимних спостережень та експедиційних робіт і створена база даних 33 ділянок обстеження річок басейнів Ужа та Боржави. Самостійною розробкою є типологія річок, методика гідроморфологічної оцінки річок, а також схема реалізації гідроморфологічної оцінки річкових водних об'єктів басейну Тиси. За безпосередньої участі автора виконані експедиційні дослідження гідроморфологічного стану річок басейнів Ужа та Боржави.

Апробація результатів дисертації. Основні результати досліджень були представлені на науково-практичних конференціях ІІІ та IV міжнародних водних форумів АКВА-2005, АКВА-2007 (Київ, 2005, 2007), на науковій конференції з впровадження сучасних технологій прогнозування повеней (Тромсе, 2005), на міжнародній конференції "Гідроекологія річкових русел" (Київ, 2006), на Третій Всеукраїнській науковій конференції "Гідрологія, гідрохімія та гідроекологія" (Київ, 2006), на наукових міжнародних семінарах з питань впровадження положень Водної Рамкової Директиви ЄС в Україні (Хуст, 2005; Ужгород, 2005; Луцьк, 2007; Мінськ, 2007; Київ, 2007), на 23-й конференції Дунайських країн з гідрологічних прогнозів та управління водними ресурсами (Белград, 2006), на науковій конференції в рамках Всесвітнього водного тижня (Стокгольм, 2006), на семінарі кафедри гідрології та гідроекології (Київ, 2008).

Публікації. За темою дисертації опубліковано 14 наукових праць, у тому числі 2 монографії (у співавторстві), 7 статей (2 одноосібні), з них 6 у фахових виданнях ВАК України, 5 тез доповідей конференцій.

Структура і обсяг дисертації. Робота складається з вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел (152 найменування) і містить 144 сторінки тексту, 41 рисунок, 55 таблиць. Загальний обсяг дисертації - 207 сторінок.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Гідроморфологічна оцінка екологічного стану річок басейну тиси в межах України

Предыдущая | Следующая