ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Глибинна будова Гвінейського крайового плато на підставі даних сейсмометрії та гравіметрії

Актуальність теми. Структури дна пасивних окраїн привертають увагу щодо можливого знаходження значних запасів вуглеводнів, приурочених до потужних осадових призм. Зараз усе більше фахівців вважає, що на формування покладів нафти та газу впливає не тільки седиментогенез, але й процеси, пов'язані з глибинними джерелами в консолідованій корі і верхній мантії. Одним з основних методів вивчення глибинної будови Землі є інтерпретація гравітаційного поля методом густинного моделювання. Підбір спостережених значень поля сили тяжіння дозволяє одержати інформацію щодо просторового розподілу густинних неоднорідностей у земній товщі й виявити взаємозв'язки поверхневих і глибинних структур, що дає можливість прогнозувати ділянки, перспективні з погляду пошуків вуглеводнів.

Звгязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Вивчення глибинної будови кори та верхньої мантії за допомогою метода густинного моделювання виконувалося в рамках наступних наукових тем:

    - "Побудова та інтерпретація обгємної густинної моделі літосфери Донбасу та прилеглих структур на підставі геолого-геофізичних даних" (2001-2005 р. р. № держ. реєстрації 0101U000444. Виконавець). Автором проводилися розрахунки площинних моделей літосфери південної окраїни Східно-Європейського кратону для уточнення глибинної будови структур, що повгязані з рифтогенезом. - "Комплексне геолого-геофізичне вивчення глибинної будови південно-західної окраїни Східно-Європейської платформи з метою розширення мінерально-сировинної бази України" (2006-2007 р. р. № держ. реєстрації 0106U000911. Виконавець). Автор займалася моделюванням та інтерпретацією отриманих даних південно-західної частини Чорного моря з виділенням ділянок акваторії, перспективних на пошуки розсипних корисних копалин.

Мета та завдання досліджень.

Мета досліджень: вивчення об'ємного розподілу густинних неоднорідностей кори й верхньої мантії Гвінейського крайового плато та прилягаючих районів, що відображено в гравітаційному полі. Виявлення на цій основі закономірностей будови й розвитку цього регіону і визначення ділянок, перспективних з погляду пошуків вуглеводнів.

Об'єктом досліджень було обрано Гвінейське крайове плато через недостатню вивченість його будови при наявності великої кількості первинних матеріалів. Ця підводна структура, розташована між 9° та 11° пн. ш. біля узбережжя Західної Африки, виділяється своєю унікальністю на тлі інших сегментів континентальних окраїн Світового океану - тільки в її межах зовнішній шельф зміщується убік океану більш ніж на 450 км від узбережжя, утворюючи майже правильний трикутний виступ. Наявні дані, насамперед сейсморозвідки МВХ, свідчать про значну структурно-тектонічну неоднорідність осадової товщі плато.

Предметом досліджень є глибинна будова Гвінейського крайового плато та прилеглих до нього структур, яка досі не була повністью виявлена. Отримані раніше відомості не дали вичерпної відповіді на питання про максимальну глибину залягання кристалічного фундаменту, потужностей та складу як осадової товщі, так і консолідованої кори. Дискусійним залишалися питання про положення границі між континентальними й океанічними структурами, а також про особливості еволюції і тектоніки цього регіону.

Задачі дослідженнь:

    1. побудова (на основі інтерпретації даних МВХ) і аналіз структурних карт з метою визначення не тільки гіпсометрії осадових горизонтів, але й тектоніки (порушення відкладів чохла розломами, прояви діапирізму різної природи тощо); 2. побудова густинних розрізів (двовимірне гравітаційне моделювання) для одержання опорних параметрів - глибин залягання і величин густини основних шарів земної кори - як перший етап визначення особливостей глибинної будови; 3. побудова об'ємних моделей Гвінейського крайового плато (тривимірне гравітаційне моделювання) для виявлення просторового розподілу густинних неоднорідностей; 4. тектоно-геологічний аналіз і інтерпретація результатів проведених досліджень.

Основними методами досліджень Є дво - та тривимірне гравітаційні моделювання.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше побудовано тривимірні гравітаційні моделі земної кори і верхньої мантії Гвінейського крайового плато й суміжних районів у масштабах 1:3000000 і 1:1000000. На основі інтерпретації першої з них істотно уточнені уявлення про будову та еволюцію цієї геоструктури, зокрема, виявлено, що її походження тісно повгязано з рифтогенезом Атлантичного океану; другої - з'ясована природа гравітаційного максимуму в зоні мису Верга. Показано, що джерелом аномалії є об'єкти, які відносяться до трьох різних тектонічних зон.

Вперше встановлено положення границі океан-континент у цьому районі.

Вперше побудовано схему поверхні кристалічного фундаменту для всього плато. Раніше така схема охоплювала тільки два райони - прибережний і у межах Гвінейської зони розломів.

Вперше отримано уявлення про детальну тектонічну будову Гвінейської зони розломів та її зв'язок з трансформними розломами Серединно-Атлантичного хребта. Обгрунтовано провідну роль цієї зони у формуванні геоморфологічної структури Гвінейського крайового плато та запропоновано механізм цього процесу.

Практичне значення одержаних результатів. Розроблено методику двовимірного гравітаційного моделювання континентальних окраїн зсувного типу.

Отримано емпіричну залежність густини мезокайнозойського осадового комплексу від його потужності, що дозволяє оцінити густину цієї товщі в межах усього плато без проведення бурових робіт.

В межах шельфу та Гвінейського крайового плато визначено ділянки, які відносяться до різних структурних типів, перспективних з погляду пошуків вуглеводнів.

В прибережній зоні виділена смуга розвитку древньої кори вивітрювання, яка представлена, за результатами моделювання, латеритами - можливим джерелом алюмінієвої сировини.

Особистий внесок автора. Здобувачеві належать постановка конкретних завдань у процесі підготовки дисертації та вибір шляхів її рішення [1, 2]. Автором завершена побудова структурних карт по всіх сейсмічних відбиваючих горизонтах [4], почата співробітниками НДЦ Рогбане (Республіка Гвінея). У співавторстві зі співробітниками відділу глибинних процесів Землі і гравіметрії Інституту геофізики ім. С. І.Субботіна НАН України проведено аналіз розподілу густини в осадових шарах крейдового та кайнозойського віку [3]. Автором повністю самостійно виконані параметризація і розрахунки густинних моделей. Всі результати, які містять новизну, отримані безпосередньо здобувачем.

Апробація результатів дисертації. Аспекти тектонізму та сейсмічності регіону доповідалися на конференції, присвяченої 60-річчю заснування НАН Республіки Вірменія (м. Гюмрі, 2004).

Публікації. За темою дисертації опубліковано 5 робіт: 3 особисті статті та 1 стаття і 1 тези конференції в співавторстві.

Структура і об'єм роботи. Дисертація складається із вступу, 4 розділів і висновків. Містить 135 сторінок тексту, 99 рисунків, 4 таблиці і список використаної літератури з 139 найменувань.

Автор висловлює подяку В. І.Старостенку за наукове керівництво, О. В.Легостаєвій та І. Б.Макаренко за допомогу при освоєнні програми розрахунків, О. М.Русакову за наукові консультації та В. Г.Козленку за допомогу в підготовці роботи.

Похожие статьи




ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Глибинна будова Гвінейського крайового плато на підставі даних сейсмометрії та гравіметрії

Предыдущая | Следующая