Світ рослин у рельєфі


Світ рослин у рельєфі

Мета: продовжувати ознайомлювати зі скульптурою як видом образотворчого мис-тецтва, з поняттями "рельєф", "контррельєф", "барельєф", "горельєф"; продов-жувати закріплювати навички з пластичними матеріалами; формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси напівоб'ємної фор-ми; закріплювати навички основних видів ліплення; розвивати вміння переда-вати свої почуття, емоції, настрій скульптурними засобами; розвивати дрібну мо-торику руки; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, ви-ховувати екологічну культуру. скульптура практичний безпека

Оснащення: дошка для ліплення, пластилін, стеки, матеріали для відбитків; показові роботи, ілюстрації, матеріали для демонстрації послідовності та техніки вико-нання роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

Запитання

    § З яким видом образотворчого мистецтва ми познайомилися на попередньому уроці? § Для чого люди створюють скульптури? § Які види скульптури ми знаємо? § Як називають художників, які працюють із пластичними матеріалами? § З яких матеріалів створюють скульптури?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні продовжуємо знайомитись зі скульптурою як видом образотворчого мистецтва, із поняттями "рельєф", "контррельєф", "барельєф", "горельєф".

IV. Викладання нового матеріалу

Скульптура (з лат. - "вирізую, висікаю")- вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об'ємну форму.

Кругла скульптура - скульптура, яку можна побачити з усіх боків.

Рельєф - скульптура, обмежена площиною фону.

Скульптурна група - багатофігурне скульптурне зображення.

Розповідь

На попередньому уроці ми з вами робили подарункову статуетку. Її можна взяти в руки, розглянути з різних боків, повертаючи по колу.

Скульптуру, навколо якої можна обійти і розглянути з усіх боків, називають круг-лою скульптурою.

Але коли скульптура зустрічається з іншим, вже добре знайомим нам, видом мис-тецтва - архітектурою, вона наче притискається до стіни - розчиняється в ній, або нав-паки, виростає з площини стіни. При цьому ми з вами бачимо тільки частину об'ємного зображення. Так ось, зображення, що виступає над стіною, називають рельєфом.

Художники розрізняють два види рельєфу. Один називають барельєфом. Слово це французьке, й означає воно "низький рельєф". Дійсно, в барельєфі зображення виступає над площиною менше ніж на половину свого об'єму.

Якщо ми бачимо більш ніж половину об'єму зображуваних фігур, якщо вони май-же "вибралися" з площини стіни - це горельєф або високий рельєф.

Фізкультхвилинка

V. Інструктаж

Сьогодні ми з вами знову станемо скульпторами.

І для роботи нам знадобиться аркуш картону 10 х 10 см. Ми будемо ліпити рельєф, присвячений світу рослин. Ви вже знаєте, що ліпити - означає додавати шматочки матеріалу до форми. Для ліплення ми скористаємося пластиліном.

Але, перш ніж ми розпочнемо ліплення, давайте згадаємо основні правила і прийоми роботи з пластиліном.

Правила роботи і техніка безпеки

Ь Робоча поверхня повинна бути закрита клейонкою або газетою - пластилін може забруднити її.

Ь Усі роботи необхідно виконувати тільки на дошці для ліплення.

Ь Зі стеками слід поводитися дуже обережно, не пустувати і не розмахувати ними.

Ь Після роботи необхідно обов'язково помити руки з милом і вичистити нігті.

Пояснення до творчого завдання

Рослини - чудовий сюжет для рельєфу. Подивіться на рослину уважно і ви поба-чите, що всі лінії, які утворюють її форму, плавні та м'які. Накресліть загальну форму рослини, а потім заповніть отриману форму шматочками пластиліну. Намагайтеся пе-редати пластичну форму рослини, її особливості. Додайте ковбаски-травичку. При-красьте рослину методом відбитка або послідовним примазуванням окремих елемен-тів. Готовий рельєф можна розфарбувати, а потім покрити клеєм ПВА.

VІ. Самостійна практична діяльність учнів

Учні на картон 10 х 10 см виконують ескіз майбутнього рельєфу.

Потім послідовно наносяться горизонтальні ковбаски з пластиліну відповідного кольору.

Поверхня вирівнюється пальцем або стекою.

VІІ. Актуалізація набутих знань

    § Що таке скульптура? (вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об'ємну форму) § Що таке кругла скульптура? (скульптура яку можна побачити з усіх боків, обійти навколо) § Що таке рельєф? (скульптура, яка обмежена площиною фону) § Що таке скульптурна група? (багатофігурне скульптурне зображення)

VІІІ. Підбиття підсумків уроку

Перегляд дитячих робіт.

Матеріали на наступний урок: кольорові олівці, гелеві ручки, фломастери, альбом.
