Напрямки ФОП та способи їх реалізації, Шляхи ФОП - Шляхи фінансового оздоровлення підприємства

Шляхи ФОП

Для первинного фінансового оздоровлення підприємств необхідно провести реструктуризацію їх заборгованості. Дана процедура повинна включати:

По-перше, анулювання заборгованості підприємств зі сплати штрафних санкцій за несвоєчасне перерахування коштів до бюджету і в позабюджетні фонди - отримати ці суми з підприємств практично нереально,

по-друге, реструктуризацію суми прямого боргу, яку можна здійснити різними методами.

Розглянемо, зокрема, один з них. На певний момент часу вся сума заборгованості підприємств за податковими платежами та платежах до позабюджетних фондів перекладається на спеціальні рахунки. Подальшу реструктуризацію заборгованості можна провести в наступних формах:

    - Укладання з підприємством договору про поставки продукції в рахунок його заборгованості бюджету. У даному випадку продукція може бути використана на державні потреби, для поставок державним та державно-приватним лізинговим компаніям та промисловим підприємствам або для виконання міждержавних угод; - Оформлення заборгованості у вигляді державного кредиту з мінімальною процентною ставкою; - Проведення в рамках виділеної заборгованості процедури взаємозаліку боргів з іншими господарюючими суб'єктами та з державою.

Проведення першого етапу робіт з "розчищення" заборгованості підприємств дозволить виявити картину їх дійсної дієздатності і перспективності. Відповідними критеріями можна вважати наступні:

    - Готовність власників та менеджерів здійснити реальні кроки з реструктуризації; - Наявність шансів на відновлення або досягнення конкурентоспроможності; - Можливість участі в "кластерах розвитку", тобто в групах підприємств, що працюють спільно з метою створення конкурентоспроможної продукції. Саме такі кластери формуються сьогодні, наприклад, в оборонній промисловості.

Підприємства-боржники, що не відповідають жодному з вказаних вимог, повинні підпадати під процедуру банкрутства. У тому випадку, якщо для подібного підприємства не знаходиться ефективного власника, здатного здійснити його санацію при збереженні колишнього профілю або шляхом повного перепрофілювання, воно ліквідується. Якщо підприємство є перспективним, то воно разом з державою шукає шляхи виходу з кризової ситуації.

Одним з можливих і в деяких випадках необхідних кроків для нормалізації ситуації може і повинна стати реструктуризація власності. Мова йде про організації додаткової емісії акцій або інших цінних паперів підприємства і про використання виручених від їх продажу коштів або самих цінних паперів для погашення заборгованості перед бюджетом або позабюджетними фондами.

Одним із шляхів фінансового оздоровлення підприємства могла б стати додаткова емісія акцій.

Такою основою могла б стати дооцінка капіталу підприємств при проведенні переоцінки основних засобів за їх ринковою вартістю, тобто з урахуванням можливої прибутковості використання капіталу в майбутньому. Для цих цілей не годяться звітні бухгалтерські дані підприємств, оскільки вони повністю деформовані системою бартерних розрахунків і численними механізмами приховування прибутку, освоєними менеджерами і фінансистами підприємств за останні роки.

Проведення переоцінки у цій ситуації має бути доручено незалежних оцінювачів (можливо і створення змішаних комісій з представників Державної податкової служби, місцевих органів влади та приватних аудиторських, консалтингових і оцінних фірм). Природно, такий дорогий спосіб потрібно застосовувати до найбільш перспективним підприємствам, перелік яких слід визначати державними або місцевим органам влади.

Якщо в результаті оцінки вартість капіталу опиниться більше покритої проведеними раніше емісіями акцій, то на величину перевищення потрібно здійснити випуск додаткових звичайних (голосуючих) акцій. При цьому такі акції повинні в першочерговому порядку передаватися державним або місцевим органам влади в погашення заборгованості перед їхніми бюджетами. У ряді випадків можливий також викуп підприємства у приватних власників.

Очевидно, саме по собі збільшення частки держави у структурі капіталу приватизованих підприємств не допоможе ні поповнити бюджет, ні навести порядок на підприємствах. Однак це створить законні - і не порушують механізмів ринкової економіки - підстави для посилення впливу держави на діяльність менеджерів.

Збільшення частки місцевих органів у капіталі підприємств, розташованих на їх території, створить умови для залучення інвестицій за рахунок емісії муніципальних цінних паперів або надання гарантій приватним інвесторам, забезпечених майновими правами. Природно, це жодним чином не буде позбавляти державні або місцеві органи влади можливості (у випадку, якщо їм це буде вигідно) продати пакети акцій, отримані в результаті описаної вище процедури, тобто продовжити процес приватизації, але вже на розумних економічних підставах.

Процес фінансового оздоровлення починається з виявлення та дослідження зовнішніх та внутрішніх кризових факторів, тобто здійснюється діагностика кризового стану та загрози банкрутства підприємства. Взагалі процес діагностики проблеми неплатоспроможності та банкрутства розглядається як структурно-логічна схема, при використанні якої можна сформувати необхідні висновки щодо виявлення ознак кризового стану підприємства, оцінку загрози його банкрутства та (або) подолання кризи.

Тобто результати такої діагностики дають змогу оцінити реальність та період виникнення банкрутства, можливості підприємства щодо подолання кризи та прогнозування наслідків подальшої діяльності. Діагностика кризи характеризується такими принципами, як: своєчасність, комплексність, обгрунтованість, науковість, реальність, цільове спрямування та перспективність. Саме така діагностика дозволить обгрунтувати доцільність впровадження антикризового управління, підібрати необхідний каталог санаційних заходів та сформувати антикризову програму підприємства.

Таким чином, для виведення підприємства з фінансової кризи необхідно своєчасно здійснювати діагностику проблеми його неплатоспроможності, а також розробити єдиний методологічний підхід щодо виявлення кризи розвитку підприємства та механізм проведення санації як організаційний, так і фінансовий.

Похожие статьи




Напрямки ФОП та способи їх реалізації, Шляхи ФОП - Шляхи фінансового оздоровлення підприємства

Предыдущая | Следующая