Вступ - Культура поводження за столом

Культура поводження за столом - це частина загальної культури людини. Її треба виховувати із самого раннього віку.

Існують строгі правила поведінки під час їжі. Як і всі інші, ці правила не вигадані з голови. Більшість із них виникло з поваги до тих, з ким ти сидиш за столом. Спробуйте простежити, що вийде, якщо ви візьмете вилку й ніж не пальцями, як ведеться, а затисните їх у куркуля й почнете різати лежаче на тарілці м'ясо. У вас неминуче здіймуться й розійдуться в сторони лікті. А це значить те, що щока сусіда виявиться в небезпеці. А лікті, покладені на стіл? Вони займають місце, де повинна стояти тарілка сусіда. Та й чи приємно йому буде класти хліб на той шматок скатертини, по якому шаруділи ваші рукави?

Або, скажемо, чому прийнято брати цукор щипчиками, а якщо їх немає - просто пальцями, а не своєю чайною ложкою? Адже руки повинні бути чисті - перед тим, як ви сідаєте за стіл, ви їх вимили, та й торкаєтесь ними лише того шматочка цукру, що візьмете. А ложка тільки що була у вас в роті, і не всякому буде приємно, якщо вона прогуляється по всій цукорниці.

По тій же причині сіль із сільнички потрібно брати не пальцями й не своєю ложкою, а кінчиком ножа. Але пиріжки, печиво, хліб потрібно брати рукою, намагаючись не торкатися сусідніх скибочок.

А чому, наприклад, не прийнято різати рибу ножем? Так тільки тому, що в рибі бувають дрібні тонкі кісточки. Розрізаючи шматок риби, можна, не помітивши, розрізати й кісточки, і проковтнувши їх, подряпати горло.

Похожие статьи




Вступ - Культура поводження за столом

Предыдущая | Следующая