Навчання дітей етикету - Культура поводження за столом

Чим раніше дитина дізнається правила поведінки за столом, тим швидше вони виконуватимуться автоматично, легко і вільно. Але етикету не можна навчити, як навчають, скажімо, читати і писати. Дитина дивиться, як поводяться дорослі, її батьки. Якщо батьки не уміють поводитися за столом, то і дитина ніколи не засвоїть правила хорошого тону.

Зберігся староруський документ, написаний Володимиром Мономахом на початку XII століття, "Повчання дітям". Ось що там сказано щодо поведінки за столом: "При старших мовчати, мудрих слухати, з рівними собі і молодшими в любові перебувати, без лукавого наміру розмовляючи, а більше вдумуватися, не засуджувати мовою, небагато сміятися."

Діти повинні засвоїти, що за столом треба сидіти прямо, не можна пустувати, спиратися ліктем на стіл -- це заважає їхнім сусідам. Дітей можна навчити не розчепірювати лікті за столом. Можна запропонувати таку "вправу": сідаючи дома обідати, треба підкласти попід пахви невеликі книги або інші легкі предмети. Притримуючи книги, ви мимоволі їстимете з притиснутими ліктями. Після 10--15 таких тренувань лікті "знатимуть своє місце". Дітей треба учити цьому з 5--6 років.

Слід пояснити дитині, що не можна гойдатися на стільці, грати з скатертиною -- можна впасти із стільця, потягнути за собою скатертину зі всіма приладами і навіть перекинути на себе тарілку з гарячим супом. Не слід закидати одну ногу на іншу, непривабливо обхвачувати ніжки стільця ногами або витягати ноги під столом.

Ложка -- перший предмет сервіровки, який дають малюку. Потрібно навчити його тримати ложку трьома пальцями правої руки, трохи нижче рукоятки, і пояснити, як слід їсти з ложки: не засовувати її цілком в рот, не всмоктувати їжу з самого кінчика. З ложки їдять, підносячи її до рота бічною стороною, а зачерпують їжу не до себе, а від себе.

Трьох-чотирьохрічну дитину можна вже привчити правильно користуватися вилкою. Спочатку їй показують, як тримати вилку трьома пальцями правої руки, упираючись вказівним в ту частину вилки, де ручка переходить в живця, а потім, коли вона стане старшою і навчиться користуватися ножем, пояснюють, що вилку зручніше тримати лівою рукою, а нарізувати їжу ножем -- правою. Якщо їдять тільки вилкою, її тримають в правій руці.

Потрібно також привчити дитину тримати вилку похило, а не перпендикулярно до тарілки, для того, щоб вона не зісковзувала і не розкидала їжу. Слід також пояснити, що м'яку їжу, яку можна відокремити вилкою, не нарізують. Вилкою без ножа їдять такі страви, як котлети, варені овочі і рибу (ножем тільки відокремлюють кістки).

Покажіть дитині, що якщо відразу нарізувати шматочками всю страву, яка лежить на тарілці, вона швидко остигне і прийме неапетитний вигляд, тому відрізують по одному шматочку і відразу ж з'їдають його.

Похожие статьи




Навчання дітей етикету - Культура поводження за столом

Предыдущая | Следующая