Загальні правила етикету - Культура поводження за столом

Правильно і уміло користуватися предметами сервіровки -- це насамперед використовувати їх тільки за призначенням. Перш за все потрібно запам'ятати, що всі прилади -- ножі і ложки, розташовані праворуч від тарілки, беруть і тримають під час їжі правою рукою, а всі ті, що розташовані зліва, -- лівою рукою. Десертні прилади, розташовані ручками управо, беруть правою рукою, а ручками вліво -- лівою рукою.

За столом слід сидіть прямо, Але не напружено, злегка спираючись на спинку стільця. Господарі стараються знайти теми для спілкування, щоб гостям було цікаво. Вони ж у свою чергу намагаються підтримати розмову, не допускаючи жестикулювання, підвищених тонів голосу, крику, тощо. Розмова повинна бути спільною. Коли старші батьки ведуть розмову, молодшим їх перебивати не слід, краще підтримати тему.

Негарно розпочинати їсти, поки господарі не запропонували частуватися всім гостям. У процесі їжі не рекомендується класти лікті на стіл. Це лише в окремих випадках можуть дозволити собі лише жінки. Кавалери зазвичай беруть зі столу страву, спочатку пропонуючи її жінкам, а потім іншим, хто сидить поруч.

До кожного салату чи страви подається ложка чи виделка, не слід набирати страву своїми ложкою чи виделкою. Негарно тягнутися через весь стіл, намагаючись нанизати ласий шматок. Виховані люди просять тих, хто сидить недалеко від страви, подати їм тарілку з частуванням.

Їжу слід набирати невеликими порціями. Залишати на тарілці залишки їжі вважається негарним тоном. Може трапитися так, що запропонована страва з якихось причин вами споживатися не може. В такому разі не слід пояснювати всім причину відмови від страви, особливості своєї фізіології чи свої хвороби. В такому разі можна прийняти символічну порцію страви, скуштувати її, а надалі переключити свою увагу на підтримання розмови. Або можна дуже чемно, не привертаючи увагу, тихенько відмовитися від запропонованої страви. Вихована господиня ніколи не дозволить собі задавати вам неделікатні запитання з цього приводу, а делікатно не зверне уваги, а в майбутньому вже враховуватиме ваші смаки та побажання.

Якщо у вас так сталося, що випала з рук виделка чи ніж, не намагайтеся лізти під стіл, щоб десь віднайти їх, а тим більше, витягнувши, намагатися витерти їх серветкою. В такому випадку не починайте бідкатися, перепрошуватися, привертаючи увагу оточуючих. Звичайно краще, щоб такого не траплялося, але ніхто від цього не застрахований. Майте на увазі, що недопустимо їсти з ножа! Це найбільший промах, як на офіційних зустрічах, так і на приватних гостинах.

Дуже неввічливо розглядати, чи чисті тарілки, стакани і так далі, і абсолютно неприпустимо протирати їх серветкою або носовою хусткою. Якщо вони здаються вам (і навіть є насправді) недостатньо чистими - терпіть, не показуючи жодних ознак незадоволеності. Це не позбавляє вас можливості зробити висновки на майбутнє, якщо ви знову отримаєте запрошення від цих господарів.

Похожие статьи




Загальні правила етикету - Культура поводження за столом

Предыдущая | Следующая