ЗНАХОДЖЕННЯ РАДІОАКТИВНИХ РЕЧОВИН У ВОДІ - Вплив радіонуклідів на риб

Радіоактивні елементи можуть бути присутнім у воді як у вигляді радіоактивних солей (скидання заводів з виробництва ядерного палива), так і у вигляді механічних (вкраплення радіонуклідів у мінеральні частки) і біологічних забруднень (рачки, що живуть у радіоактивному мулі водойм). Як правило, радіонукліди, що потрапили у водне середовище, нерівномірно розподіляються як по обсязі води, так і в донних відкладеннях. У мулистому дні зміст радіонуклідів у багато разів більше, ніж у пісковому. Згодом радіонукліди, що потрапили у воду, концентруються в донних відкладеннях.

(Г. С.Фомін, ВОДА, 1995 р.)

При влученні у водні екосистеми радіоізотопи вибірково накопичуються окремими компонентами водойми, тим самим, створюючи різні радіаційні умови для кожної з екологічних груп. Нагромадження радіоізотопів грунтами досить по-різному й залежить не тільки від фізико-хімічних властивостей цих елементів, але й від специфічних властивостей грунтів у різних водоймах. (Г. Б.Питкянен, Особливості радіаційних умов розвитку ікри прісноводних риб, що ставляться до різних екологічних груп, ЕКОЛОГІЯ, Номер 6, 1974 р.)

Радіонукліди, що втримуються у воді, по своєму походженню можуть бути розділені на дві групи: до першого ставляться ті, які існували при утворенні Землі; до другого - радіонукліди, що виникають безупинно в результаті природних ядерних перетворень.

Серед первинних радіонуклідів виділяється група стосовних до трьох радіоактивних сімейств, родоначальниками яких є U238, U235 і Тh232, і група розсіяних терригенних радіонуклідів. Головним представником останньої групи є ДО40, що має найбільш широке поширення й, як правило, утримується у всіх компонентах біосфери у відносно більших концентраціях; тому в-активність води й живого субстрату в основному обумовлюється ДО40. Всі первинні радіонукліди, що втримуються у воді, мають континентальне походження, у той час як радіонукліди, що утворяться під дією космічних променів, а також більшість антропогенних надходять в океан з атмосфери. (Л. А.Перцов, БІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ РАДІОАКТИВНОГО ЗАБРУДНЕННЯ МОРЯ, 1978р.)

Похожие статьи




ЗНАХОДЖЕННЯ РАДІОАКТИВНИХ РЕЧОВИН У ВОДІ - Вплив радіонуклідів на риб

Предыдущая | Следующая