ВСТУП - Вплив радіонуклідів на риб

Розвиток атомної енергетики, з одного боку, і зростаюча небезпека впливу, що розширюється, людини на біосферу, що прийняло в цей час глобальні розміри, з іншого боку - обумовлюють необхідність наукового аналізу наслідків перекладу паливно-енергетичної бази на ядерну основу. Серед комплексу проблем - економічних, соціально-політичних, психологічних, екологічних, - які висуває перехід, що почався, енергетики з викопного палива на ядерне, найбільш важливої є проблема впливу ядерної енергетики на зовнішнє середовище.

Збільшення природного радіаційного тла, що супроводжує освоєння людиною енергії атомного ядра, привело до формування ряду наукових дисциплін: радіоекології, радіаційної гігієни, ядерної метеорології й ін., що всебічно досліджує закономірності поводження в зовнішнім середовищі радіонуклідів і дії іонізуючих випромінювань на об'єкти навколишнього середовища й людини. У результаті радіологічних досліджень до теперішнього часу досить повно вивчені основні особливості міграції найбільш важливих у радіологічному відношенні нуклідів у природних біогеоценозах, включаючи водні співтовариства, а також вплив опромінення на живі організми, у тому числі водяні рослини й тварин. Це дозволило оцінити радіаційну обстановку в різних регіонах земної кулі, а також зібрати наукову інформацію для прогнозування можливих радіологічних наслідків влучення радіоактивних речовин у навколишнє середовище.

Докладними радіоекологічними дослідженнями в останні 15--20 років була охоплена й гідросфера Землі. Інтерес до проблем водної радіоекології визначається рядом причин. По-перше, морячи й океани є основним резервуаром, куди надходять радіонукліди (випадання з атмосфери, рідкий і твердий стік із суши). По-друге, у водному середовищі живуть деякі види організмів, що характеризуються щодо високої радіочутливості. По-третє, специфічні фізико-хімічні властивості водного середовища забезпечують винятково високе нагромадження деяких радіонуклідів водяними рослинами й тваринами (коефіцієнти нагромадження окремих радіонуклідів гідробіонтами дорівнюють десяткам і сотням тисяч, тобто концентрація радіонуклідів у цих організмах в 104--105 разів вище, ніж у воді), і в цілому акумуляція радіоактивних речовин живою речовиною у воді щодо середовища значно вище, ніж на суші. По-четверте, в останні роки безупинно зростає роль Світового океану як джерела харчових ресурсів людини, а в недалекому майбутньому гідросфера може стати основним постачальником білків і інших коштовних живильних речовин для людини. Із цього погляду питання нагромадження радіонуклідів у харчових морепродуктах здобувають першорядний інтерес. І, нарешті, в-п'ятих, успіхи водної радіоекології визначають рішення таких важливих питань, як видалення радіоактивних відходів.

Похожие статьи




ВСТУП - Вплив радіонуклідів на риб

Предыдущая | Следующая