Погода й самопочуття людини - Екологічні фактори, що впливають на здоров'я людини

Кілька десятків років тому практично нікому й у голову не приходило зв'язувати свою працездатність, свій емоційний стан і самопочуття з активністю Сонця, з фазами Місяця, з магнітними бурами й іншими космічними явищами.

У будь-якому явищі навколишньої нас природи існує стругаючи повторюваність процесів: день і ніч, доливши й відлив, зима й літо. Ритмічність спостерігається не тільки в русі Землі, Сонця, Місяця й зірок, але і є невід'ємною й універсальною властивістю живої матерії, властивістю, що проникає в усі життєві явища - від молекулярного рівня до рівня цілого організму.

У ході історичного розвитку людина пристосувалася до певного ритму життя, обумовленому ритмічними змінами в природному середовищі й енергетичній динаміці обмінних процесів.

У цей час відома безліч ритмічних процесів в організмі, називаних біоритмами. До них ставляться ритми роботи серця, подиху, біоелектричної активності мозку. Все наше життя являє собою постійну зміну спокою й активної діяльності, сну й пильнування, стомлення від напруженої праці й відпочинку.

В організмі кожної людини, подібно морським припливам і відливам, вічно панує великий ритм, що випливає зі зв'язку життєвих явищ із ритмом Всесвіту й символизирующий єдність миру.

Центральне місце серед всіх ритмічних процесів займають добові ритми, що мають найбільше значення для організму. Реакція організму на будь-який вплив залежить від фази добового ритму (тобто від часу доби). Ці знання викликали розвиток нових напрямків у медицині - хронодиагностики, хронотерапии, хронофармакологии. Основу їх становить положення про те, що те саме засіб у різні годинники доби робить на організм різне, іноді прямо протилежний вплив. Тому для одержання більшого ефекту важливо вказувати не тільки дозу, але й точний час прийому ліків. [1]

Виявилося, що вивчення змін у добових ритмах дозволяє виявити виникнення деяких захворювань на самих ранніх стадіях.

Клімат також впливає на самопочуття людини, впливаючи на нього через погодні фактори. Погодні умови містять у собі комплекс фізичних умов: атмосферний тиск, вологість, рух повітря, концентрацію кисню, ступінь обуреності магнітного поля Землі, рівень забруднення атмосфери.

Дотепер ще не вдалося до кінця встановити механізми реакцій організму людини на зміну погодних умов. А вона часто дається взнаки порушеннями серцевої діяльності, нервовими розладами. При різкій зміні погоди знижується фізична й розумова працездатність, загострюються хвороби, збільшується число помилок, нещасних і навіть смертних випадків. [6]

Більшість фізичних факторів зовнішнього середовища, у взаємодії з якими еволюціонував людський організм, мають електромагнітну природу.

Добре відомо, що біля швидко поточної води повітря освіжає й бадьорить. У ньому багато негативних іонів. По цій же причині нам представляється чистим і освіжаючим повітрям після грози.

Навпаки, повітря в тісних приміщеннях з достатком різного роду електромагнітних приладів насичений позитивними іонами. Навіть порівняно нетривале знаходження в такому приміщенні приводить до загальмованості, сонливості, запамороченням і головним болям. Аналогічна картина спостерігається у вітряну погоду, у курні й вологі дні. Фахівці в області екологічної медицини вважають, що негативні іони позитивно впливають на здоров'я, а позитивні - негативно.

Зміни погоди не однаково позначаються на самопочутті різних людей. У здорової людини при зміні погоди відбувається своєчасне підстроювання фізіологічних процесів в організмі до умов, що змінилися, зовнішнього середовища. У результаті підсилюється захисна реакція й здорові люди практично не відчувають негативного впливу погоди.

У хворої людини пристосувальні реакції ослаблені, тому організм втрачає здатність швидко підбудовуватися. Вплив погодних умов на самопочуття людини зв'язано також з віком і індивідуальною сприйнятливістю організму.

Похожие статьи




Погода й самопочуття людини - Екологічні фактори, що впливають на здоров'я людини

Предыдущая | Следующая