Вступ - Ноосфера

Упродовж тривалої еволюції біосфери в ній склалася стійка динамічна рівновага, яка визначалася споживально-відтворювальною функцією, тобто спожиті природні ресурси постійно і своєчасно відтворювалися. Це забезпечувало сталість живої речовини в біосфері. З появою "гомо сапієнс" ця динамічна рівновага природи постійно порушувалася. Однак доки чисельність населення зростала повільними темпами, в природі за рахунок самовідтворення та наявності ще невичерпаних резервів живої речовини відбувалося відновлення динамічної рівноваги.

З кожним етапом значного зростання чисельності населення все відчутнішими ставали порушення рівноваги в біосфері. Це пояснюється зростанням споживання природних ресурсів, на що вперше у 1798 р. вказав Т. Мальтус.

У конкретній боротьбі за виживання виникали війни й хвороби, що були гальмівними факторами зростання чисельності населення. Небувалі темпи зростання науково-технічного прогресу дали в розпорядження людству надмогутню термоядерну зброю, яка здатна знищити не лише біосферу, а й саму планету Земля. Тому фактор війни для вирішення конфліктів людства став непридатним. Людство почало розуміти, що для вирішення своїх проблем слід використати величезні досягнення НТП.

Надпотужна техногенна діяльність людства істотно змінює біосферу Землі, яка, за визначенням В. І. Вернадського перетворилася на ноосферу, тобто сферу розумного життя. Цей термін запропонував французький філософ Е. Ларуа, а природознавець П. Тейяр де Шарден та В. І. Вернадський наповнили його змістом.

Особливо значний внесок у вчення про ноосферу зробив В. І. Вернадський. За сучасними уявленнями, ноосфера -- це сфера свідомої діяльності людини в глобальному масштабі, взаємодії суспільства й природи, в межах якої розумна діяльність людини стає головним, вирішальним фактором розвитку.

Ноосфера є новою, вищою стадією розвитку біосфери, пов'язаною з виникненням у ній людства. Пізнаючи закони природи і створюючи нову техніку й технології, людина справляє вирішальний вплив на процеси в земному та навколоземному середовищі проживання, змінюючи й перетворюючи його своєю діяльністю.

Особливу роль в усвідомленні свого значення на Землі відіграв вихід людини у відкритий Космос: коли вона побувала на Місяці, випробувала космічні апарати до Марса і Сонця, оволоділа таємницями термоядерної енергії, побудувала космічні станції, навчилася штучно вирощувати організми і клонувати тварин. Могутність людини здається безмежною. Результати її діяльності у деяких випадках прирівнюються до геологічних сил.

У межах ноосфери нині виділяють антропосферу - сукупність людей як оргазмів і техносферу - сукупність штучних об'єктів антропогенної діяльності та природних об'єктів, змінених цією діяльністю. Крім того, виокремлюють ще соціосферу, під якою розуміють сферу суспільно-виробничої діяльності, охопленої людською працею. Якщо основою існування біосфери є живлення, головна її функція - забезпечення колообігу речовин та відносин між компонентами, то, для соціосфери, цими показниками є відповідно праця, соціальний обмін речовин і суспільні відносини.

Похожие статьи




Вступ - Ноосфера

Предыдущая | Следующая