ЗАСВОЄННЯ РАДІОНУКЛІДІВ ГІДРОБІОНТАМИ - Вплив радіонуклідів на риб

Особливо важливим є вивчення шляхів надходження радіонуклідів у гідробіонти, а також дослідження динаміки виведення раніше накопичених випромінювачів з організмів, пошук шляхів, засобів і речовин, які захистили б організм від надмірно високого нагромадження радіонуклідів або прискорювали б виведення їх з гідробіонтів. (Н. И.Бешкетників і ін. Нагромадження й виведення штучних радіонуклідів організмами прісноводних риб, ЕКОЛОГІЯ, Номер 4, 1983 р.)

Багато робіт вітчизняних і закордонних учених присвячено вивченню забруднення риб радіоактивними речовинами. По своїй спрямованості ці роботи можна розділити на дві групи. Одна з них присвячена вивченню надходження, нагромадження й перерозподіли радіоактивних речовин в організмі риб, а так само виведення їх з органів і тканин риб, інша - питанням біологічної дії радіації на організм риб.

Забруднення риб відбувається шляхом безпосередньої адсорбції радіоактивних речовин поверхнею тіла, через їжу й у результаті інших обмінних процесів між організмом і навколишнім середовищем. У внутрішні органи риб радіоактивні елементи проникають через шкіру, зябра й ротову порожнину.

Одним з важливих джерел зараження риб є передача радіоактивних речовин по харчових ланцюгах. Молодь більшості риб і багато дорослих риб харчуються планктонами, що здатний накопичувати радіонукліди до концентрацій у сотні й тисячі разів більших, ніж у навколишній воді. Тому при малому змісті радіоактивних речовин у воді надходження їх в організм риб обумовлюється в першу чергу забрудненою їжею. При знаходженні у воді, забрудненої радіоактивними речовинами, риби одержують зовнішнє опромінення. Адсорбована на поверхні їхнього тіла активність створює опромінення організму. У свою чергу радіоактивні речовини, що накопичуються в органах і тканинах, створюють внутрішнє джерело опромінення. (Г. В.Федорова, Про радіоактивне забруднення риб, РИБНЕ ГОСПОДАРСТВО, Номер 3, 1962р.)

Радіонукліди, так само як і всі стабільні нукліди, надходять у тіло гідробіонтів через травний тракт, зябровий апарат і покривні тканини. Інтенсивність засвоєння організмом радіонуклідів багато в чому визначається ступенем фізико-хімічної тотожності їх зі стабільними нуклідами, необхідними для оптимального функціонування біонта, а також агрегатним станом, концентрацією у воді, функціональним станом організму й т. п. Живі організми засвоюють нукліди одного елемента практично рівною мірою, тому що по хімічних властивостях вони тотожні.

Інтенсивність надходження в організм радіонукліда в істотній мері залежить від шляху його проникнення. Радіоактивні речовини, що втримуються у твердих частках, гідробіонтами практично не засвоюються. На відміну від цього радіонукліди, що перебувають в іонному стані, поглинаються гідробіонтами інтенсивно. (Л. А.Перцов, БІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ РАДІОАКТИВНОГО ЗАБРУДНЕННЯ МОРЯ, 1978р.)

Звільнення організму риб від радіоізотопів іде декількома шляхами: змиванням з поверхні тіла, видаленням із продуктами обміну, а також у результаті розпаду радіоізотопів. (Д. Д.Ромашов, Радіоактивне зараження риб, ПРАЦІ НАРАД ІХТІОЛОГІЧНОЇ КОМІСІЇ АКАДЕМІЇ НАУК СРСР, ВЫП. 10, 1960 р.)

Похожие статьи




ЗАСВОЄННЯ РАДІОНУКЛІДІВ ГІДРОБІОНТАМИ - Вплив радіонуклідів на риб

Предыдущая | Следующая